+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Namazda kıyamet suresi okunur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Namazda kıyamet suresi okunur mu?

  Sual: selamun aleykum dostlar. kıyamet suresini ezberlemeye başladım yavaş yavaş. namazda da okumak istiyorum. bir sakıncası var mıdır? en az ne kadar okuyabilirim?

  mesela 1. rekatta birinci ve ikinci ayeti, 2. rekatta da üçüncü ve dördüncü ayeti okuyabilir miyim? ? 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Namazda kıyamet suresi okunur mu?


  Reklam  Cevap: Aleykum selam. Kıyamet suresi namazda okunabilir. Ayetleri kısa kısa olduğu için bir kaç ayet bir reketta okursan daha güzel olur. Ama tek bir ayet bile okursan yinede namazın geçerlidir. Allah kabul eylesin.

 3. Misafir
  tek bir ayetle oluyor mu? mesela 1. rekatta 1. ayeti, 2. rekatte 2. ayeti okuyabilir miyim? çok kısa olmaz mı? bunun bir kriteri var mı en az şu kadar olacak diye?

 4. arifselim
  Yönetici
  Namazın sahih olması için bir kısa ayet bile yeterli olur ama en az 3 kısa ayet kadar okunması sünnettir. Bu kısa ayetlerden ezberlemek çok zor değildir.

 5. Misafir
  ilk 19 ayeti ezberledim. iki rekatta nasıl bölmeliyim? 10+9 veya 9+10 şeklinde mi? bunun bir kaidesi kuralı var mı? örneğin 2 rekatta daha uzun olmalı gibi..

 6. arifselim
  Yönetici
  Evet var elbette önemli olan sayı değil, uzunluğudur. Satırlara bakarak ilk rekatta uzun okursun ve ikinci rekatta ise daha az olan bölümü okursun. İlla harfi harfine bölmek için uğraşarak ayrıntıya girme.

+ Yorum Gönder