Konusunu Oylayın.: Namaz ve dua

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Namaz ve dua
 1. 30.Ağustos.2016, 02:10
  1
  Misafir

  Namaz ve dua


  Namaz ve dua Mumsema camide namaz kılarken okuduğum sureler yarım kalıyo ve ruküya gitmek zorunda kalıyorum buda beni düşündürüyo bunun vebali kimindir çünkü ben namaz kılarken onun hızına yetişmek zorundamıyım ve kendi ettiği dualara amin derken amin demek doğrumu çünkü onun ettiği dualar benim kalbimden geçmemiş oluyo ben kendim namaz kılıyorum ve ALLAH korkusundan ürpererek ağlıyorum hesabımın iyi mi kötü mü olduğunu ALLAH beni bağışlayacakmı bunları düşünüyorum namazım bittikten sonra seccadeye uzanarak ALLAH ile konuşuyorum cevap alamasam bile ama cemaat e girdiğim zaman çoğu hocanın vaazlarını dinlediğimde dünya hayatını anlatıyo çoğu Peygamber'lere neredeyse ortak tutuyolar çoğu insanı ve bundan hoşnut olmuyorum sinirleniyorum bize KUR'AN dan anlatmaları gerekirken bizi cennet ve cehennem ile uyarmaları gerekirken bu dünya hayatının faydasız şeylerini anlatıyolar ben mal para pul istemiyorum bu hayatta insanların birbirlerine yardım etmesini şu cemaatlerin fırka fırka ayrılmamasını hepsinin birleşmesi adınında İSLAM cemaati olmasını mezhep mezhep ayrılmamalarını istiyorum bunlar günahmı şimdi ?


 2. 30.Ağustos.2016, 02:10
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  camide namaz kılarken okuduğum sureler yarım kalıyo ve ruküya gitmek zorunda kalıyorum buda beni düşündürüyo bunun vebali kimindir çünkü ben namaz kılarken onun hızına yetişmek zorundamıyım ve kendi ettiği dualara amin derken amin demek doğrumu çünkü onun ettiği dualar benim kalbimden geçmemiş oluyo ben kendim namaz kılıyorum ve ALLAH korkusundan ürpererek ağlıyorum hesabımın iyi mi kötü mü olduğunu ALLAH beni bağışlayacakmı bunları düşünüyorum namazım bittikten sonra seccadeye uzanarak ALLAH ile konuşuyorum cevap alamasam bile ama cemaat e girdiğim zaman çoğu hocanın vaazlarını dinlediğimde dünya hayatını anlatıyo çoğu Peygamber'lere neredeyse ortak tutuyolar çoğu insanı ve bundan hoşnut olmuyorum sinirleniyorum bize KUR'AN dan anlatmaları gerekirken bizi cennet ve cehennem ile uyarmaları gerekirken bu dünya hayatının faydasız şeylerini anlatıyolar ben mal para pul istemiyorum bu hayatta insanların birbirlerine yardım etmesini şu cemaatlerin fırka fırka ayrılmamasını hepsinin birleşmesi adınında İSLAM cemaati olmasını mezhep mezhep ayrılmamalarını istiyorum bunlar günahmı şimdi ?

 3. 01.Eylül.2016, 17:07
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 28,783
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Namaz ve dua
  Cemaatle namaz kılarken belli kurallar vardır ve imam o ortalamaya göre namaz kıldırır. Namazı normalden fazla uzatması da uygun olmayacağı gibi çok hafif tutması da yanlış olur. Sen farzlar dışında nafilelerini dilediğin gibi uzatabilirsin ama cemaatle olan namazlar farklıdır ve belli bir düzen içerisinde kılınmalıdır. Hastası, yaşlısı ve işi olan insanları imam düşünmek zorundadır ve bu bir sünnettir kardeşim.

  Dini anlatma ve yaşam konusuna gelince, müslümanın en hayırlısı hem dini için hemde dünyası için çalışandır buyrulmuştur. İnsanın kendisini tamamen ahirete vermesi eksik olacağı gibi sadece dünya için çalışması da yanlış olur. Kendine sünnete uygun ölçüler dahilinde sınırlar koymalısın.


 4. 01.Eylül.2016, 17:07
  2
  Yönetici  Cemaatle namaz kılarken belli kurallar vardır ve imam o ortalamaya göre namaz kıldırır. Namazı normalden fazla uzatması da uygun olmayacağı gibi çok hafif tutması da yanlış olur. Sen farzlar dışında nafilelerini dilediğin gibi uzatabilirsin ama cemaatle olan namazlar farklıdır ve belli bir düzen içerisinde kılınmalıdır. Hastası, yaşlısı ve işi olan insanları imam düşünmek zorundadır ve bu bir sünnettir kardeşim.

  Dini anlatma ve yaşam konusuna gelince, müslümanın en hayırlısı hem dini için hemde dünyası için çalışandır buyrulmuştur. İnsanın kendisini tamamen ahirete vermesi eksik olacağı gibi sadece dünya için çalışması da yanlış olur. Kendine sünnete uygun ölçüler dahilinde sınırlar koymalısın.
+ Yorum Gönder