Günahı açıklamak 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Günahı açıklamak


  Şimdi mesela internette soruyoruz şöyle şöyle yaptım ne olacak diye bu sayede insanlar bizim günahımızı öğreniyorlar.Bu günahı açıklama kapsamına girer mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ebu Ducane Devamlı Üye
  Ebu Ducane
  Devamlı Üye
  Ebu Ducane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 8931
  Mesaj Sayısı: 533
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Günahı açıklamak


  Soru sormak ve öğrenmek amaçlı günahlar birine yazılıp gönderilebilir bu caizdir ama zevk için yazmak günahtır.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Günahı Açıklama


  Vicdan azabı ve psikolojik nedenle psikiyatriye gittiğimde ,günahları söylememek gerektiğini biliyordum ama atlatamadım ve sorduğu için anlattım daha öncede söylemiştim.kişiye özel dosyada tutuluyor rahatsızlık nedenleri.
  Ne yapmak gerekli tedavi süresince yine konuşulacak? Affolmaz mı?


 4. Reklam

 5. 4
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 574
  Tecrübe Puanı: 6

  Yorum: Günahı Açıklama


  kimse ne iyi olmak istiyor, ne doktor hastasının iyi olmasını istiyor, hasta yakını bile: hocam bizim hastayı o kadar da iyi yap dememiştik, işine gücüne baksın bizim için yeterdi, bu şimdi gelmiş bize sardırıyor dermiş gibi geliyor. tabi ki kimseye sardırmak doğru değildir. hayatta yanlış davranışlardan kaçmak mümkün değildir, insanın öğrenmesi gereken bunlarla nasıl başa çıkacağını öğrenmesidir.

  insanın bütün sancısı gerçeği eğip bükmeye çalışmasından kaynaklanıyor. gerçeği eğip bükemezsin, gerçek ortada kabak gibi durur, ancak öylece bakabilirsin. öğrenilmesi gereken gerçeklerle uyumlu yaşayabilmektir. gerçeklerden biri de islamdır. kul olduğumuzdur. psikiyatride insanın geliştirdiği savunma mekanizmaları ile insanın küfür sebebleri ve küfür çeşitleri birebir aynıdır. inkar etme, yadsıma, bastırma, anlam yükleme giderde gider.

  tabi hayatta başka gerçeklerde vardır. yapılması gereken bunlara uyum sağlamayı, yanlışlıklarla başa çıkmayı öğrenmektir ve bunlar bir günde yapılabilecek şeyler değildir. bu bir süreçtir dolayısıyla karamsarlığa düşülecek bir hususda değildir. ben dahil herkes bir yalana dolana tutunmuş ayakta kalmaya çalışıyor, bu tutundukları eğreti dalları birden kesmek yanlış da olabilir ama yapılacak şey bazı şeyleri en başta salih niyetle, ufak ufak, yılmadan, emek harcayarak, umutsuzluğa düşmeden düzeltmeye çalışmak oluyor.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevabı alamadım ben günahı teşhir etmemek gerekiyor ama dayanamıcak durumda psikologa anlattım ve devam ediyor ne yapmam lazım affolmazmı anlattım diye


 7. 6
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 574
  Tecrübe Puanı: 6

  yardımcı olması için korunmak için polise anlatılır, hüküm vermesi için kadıya anlatılır, teşhis ve tedavi için doktora anlatılır bunlar günahın teşhiri cinsinden değildir ancak şeytan hiçbir fırsatı da boşa çevirmez. vesvese yapmanıza da gerek yok, günahdan tevbe edildiği gibi teşhirinden de tevbe edilebilir ancak nihayetinde bu günahların üzerlerini tamamen örtmek gerekir.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tevbe ettim ama tedavi devam ediyor ve not alınıyor konuştuklarımız ve dosyaya konuyor ne yapmam gerekli


 9. 8
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 574
  Tecrübe Puanı: 6

  kardeş allah düşürmesin de sonuçta polise gidiyorsun derdini anlatıyorsun, o da anlattıklarını not alıyor arşive giriyor, yeri geldiği zaman yanlışlarını günahlarını anlatıyorsun veya hakime gidiyorsun keza benzer. doktora gitmişsen o da teşhis ve tedavi etmek maksadıyla notlar alır dosyaya işler. konuşurken günahları gönlüne sevdirici veya özletici özendirici bir hal almasın yeter. karşındaki kimse ehilse sebeblerini cımbızla ayırır gibi bulabilirse ve fayda görebilirsen ne ala, bu da zordur. kaldı ki bundan sonra da birisi bir günah işler tevbe eder, sonra günahları açık etmenin ne kadar yanlış olduğunu öğrenir bir de onu açık ettikeri için tevbe eder, aradan vakit geçer bir daha günahını açık edebilir, yine günahını açık ettiği için tevbe eder bu sefer onu bu tongaya ne düşürdü onların sebeblerini düşünür ve onların kapısını kapatır. vesvese etmeyi gerektiriren bir durum yok ortada.


+ Yorum Gönder