Allah'ın adil olmadığını düşünüyorum 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah'ın adil olmadığını düşünüyorum


  ben günde 5 vakit namaz kılacagım.o kadar abdest alacagım.

  hiç namazla alakası olmayan elalemin karısıyla kızıyla zina yapmış adam peygamberin şefaatıyle cennete girecek.

  oda cennete girecek bende.

  bu benim çok ağırıma gidiyor.

  allahın adil olmadıgını dusunuyorum.

  lütfen bana cevap verin

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Allah'ın adil olmadığını düşünüyorum


  Allah adildir merak etme yalnız bu işe senin-bizim aklımız ermez anlatmaya çalışmak dahi yersiz ve çok zor hakkıyla anlatabilmek ve anlayabilmek bizim ne haddimize kardeş.

  Misal zina eden kişi diyorsunda şayet sen nereden bileceksin ki zina etmiş sonrada tövbe etmiş bu kişiyi Allah'ın bu işlediği günahından ötürü bir imtihana tutmayacağını
  Belki zor bir hastalık verecek
  Belki ağır maddi sıkıntılar içine girecek
  Belki eşiyle dostuyla imtihan olunacak
  Belki aynı günahla bir daha karşı karşıya getirecek...
  vs.vs ee bırakta sabrederse artık cennete girsin bu durumda gerçek bir tövbe etmiş olur,günahtan sakınmış olur,büyük pişmanlık duymuş vs.

  Yine zina etmemiş birinin de bu türden imtihan olunması belki işlediği başka günahlardan ya da bi zati derecesinin artması için imtihanındandır.yani Allah karıştırmış kim günahından dolayı sıkıntılar yaşıyor kim bizzatihi imtihan ediliyor belli değil bu yüzden ve başka nedenlerden ötürü Allah'ın adaletine bizim aklımız kesmez kardeşim.

  Yine zina edip maddi sıkıntı yaşamayan-sağlıklı vs. insan varsa şayet bu da seni aldatmasın kardeşim.Allah'ın onları bu azgınlıklarından ötürü daha da azdırmak için,kendi elleri ile günaha girip ahirette hiç bir hak iddia edememeleri için onlara malmülk sağlıkta vermişte olabilir çünkü onların Allah içini biliyor.
  Belki onları bu iş üzere öldürecek ama sen nerden bileceksin
  Belki ahirette azaplarını arttırmak için bu müsaade çünkü onlar zarar bize dokunmaz demişte olabilirler bu zenginlik ve sağlıklarından ötürü

  Yani kısaca kardeş bu konu burda anlatılıp yazılacak gibi değil çok uzun ve aanlatılamaz ve anlaşılmazda zaten ama zaman zaman adaletinin tecellilerinide görmekteyiz az da olsa anlamaktayız ama tam manasıyla bu işe aklımız ermez.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Allah'ın adil olmadığını düşünüyorum


  haşa! ALLAH bundan munezzehtir. o kullarına zulmetmez, o adildir. zina yapan adamın şefaate ugrayacaginin %100 garantisi var mi? evet resulullah aleyhisselam ALLAH in izniyle sefaat edecek. ama diyelim ki biri zina etti. kesin şefaat garantisi var mı? ALLAH dilerse affeder, dilerse azap eder. ama zina etmeyen bundan uzak kalan adamın durumu, zina eden ve tovbe etmeden ölenin durumu gibi midir? anlamışsındır inşallah.


 4. Reklam

 5. 4
  çözümcü Üye
  çözümcü
  Üye

  Profili:
  Üye No: 108356
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1


  Sen Allah'ın adaletini daha fark etmemişsin. Bir kere anlattığın adam cennete gitmeyecek. Elbette ki senin yerin ayrı olacak.

  Sen bir kulsun onun bilgisini anlamazsın


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah elbette adaletlidir. Biz Allah için ibadetlerimizi yapalım gerisine karışmayalım. Allah kusursuzdur. Asla adaletsizlik yapmaz. Biz o büyük adaleti anlayamıyorsak o başka.


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,932
  Tecrübe Puanı: 10

  Allah adil olmayacak da HAŞA kim adaletli olacak? Herşeyi yerli yerince ve hikmetle var eden. Hiç bir kuluna asla haksızlık etmeyecektir. O noksan olan her türlü eksiklikten münezzehtir.


 8. 7
  hacı Üye
  hacı
  Üye

  Profili:
  Üye No: 117992
  Mesaj Sayısı: 5
  Tecrübe Puanı: 1

  Merhabalar öncelikle
  Benim bir kaç sorum olacak.
  1-Herhangi bir dine inanmayıp tanrının varlığına inanan her bakımdan ahlaklı dürüst yardımsever iyi bir insan Kurana göre cehennemde yanacakken 4 yaşındaki bir kıza tecavüz etmiş bir Müslüman ve ya bundan daha hafif günahları olan bir Müslüman'ın cehennemde bir süre kalıp cennete geçmesi
  ne kadar adil olacaktır ?
  2-Kuranın söylediğine göre herkesin imtihanı farklı.Şimdi Afrikada doğumundan 4 gün sonra susuzluktan ölen bir bebek ve annesinin çektiği acı inanca göre imtihan doğuştan zengin doğan bir insanın imtihanı para bu çok saçma değil mi ?Tamam imtihan diyoruzda yaratıcı bu kadar merhametsiz mi ki o anneye o acıyı çektirirken diğerini zevk sefa içinde yaşatıyor çok adaletsiz değil mi ?Kimi içecek su bulamaz kimi altın arabaya biner cennet cehennem sistemide dünya sistemine benziyor birnevi zenginler cennetteymis gibi yaşıyor fakirler cehennedeymiş gibi.
  3-Dünya tarihinin başlangıcından itibaren birçok savaşın nedeni dinden kaynaklanıyor.Kuran da gidip kan dökün kelle alın yazmamasına rağmen Osmanlı bunu yapıp gururlanıyor hatta şuanki birçok insanımızda öyle yanlış anlaşılmasın Hristiyan ve Yahudilerde şuan aynı şeyi Müslümanlara yapıyor.Dinler kan düzenine göre işliyorsa ben akan kandan nefret ediyorsam neden inanayım ?
  4-Yapılan iyiliğin Allahtan kötülüğün nefsimizden olduğu söylenir.Şimdi benim özgür iradem var sokağa çıkıp adam öldürsem bunu nefsimin isteginden yapacağım ama çıkıp sokak hayvanlarına mama ve su versem bu Allahtan gelmis olacak bu saçma değil mi ?
  5-Issız tropik adalardan birinde doğmuş biri ve yahut Afrikanın herhangi bir ormanında yaşayan bir insan dini hiçbir şekilde öğrenemeyecek peki sorguya nasıl çekilecek?
  6-Genel olarak birçoğumuz ailemizin mensubu olduğu dine bağlıyız örneğin İngilterede doğan hart ailesinden dolayı Hristiyan oluyor .Kars'ın bir köyünde doğan Mustafa araştırma imkanı olmadığı için ailesinin dinini alıyor.Şimdi Mustafa ölünce ailesinden dolayı Müslüman olarak cennete gidecek ama Hartda aynı kosullarda Hristiyan fakat cehenneme gidecek hani adalet ?


 9. 8
  ixa Üye
  ixa
  Üye
  ixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  ixa
  Üye No: 117067
  Mesaj Sayısı: 125
  Tecrübe Puanı: 2

  Bu sitede admin olsam, birinci ayın sonunda kalp krizi geçirirdim sanırım..Allah sabır versin...


 10. 9
  ixa Üye
  ixa
  Üye
  ixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  ixa
  Üye No: 117067
  Mesaj Sayısı: 125
  Tecrübe Puanı: 2

  Kimsenin hakkı kimsede kalmayacaktır,hesabın sonunda herkes razı olacaktır.Allah hayvanların bile birbirlerine olan haklarını ödeyecektir.Adalet çok geniş ve bilge bir kavramdır,bizler onu bilgimiz kadarıyla anlarız.Bize adaletsiz gelen bir çok ey bilgisizliimizden kaynaklanıyor olabilir keza adalet olarak gördüğümüz ey adaletsizlikte olabilir.Bakı açılarımız kısıtlı ve objektif değil,duygularımızdan etkileniyoruz.Adalet sadece haklarla muhattap olmaktır,duygular geçersizdir.Bizler duyguları olan canlılarız, ne mutlak adaleti sağlayabilir ne de onu tam olarak idrak edebiliriz.Bizlerin işi kul olarak,Allah'ın adaleti sağlayacağına kimsenin hakkını kimse bırakmayacağına iman etmektir.Kul ile İlah arasındaki en önemli bağlardan biride budur.Takıldığımız meseleler tamamen varsayım ve duygusal,bunlar bu şekilde olacak diyemeyiz,hepsi birer vesvese ve zan.Birine hem güvenip hem şüphe duyarsanız,bu hem sizin probleminiz hem de güvenmeyişinizdir.O gün geldiğinde sizin dediğiniz gibi olursa,o zaman çıkar meydana sorarsınız.Şu an işimiz bizi ilgilendiren meselelerle ilgilenmek,bizden istenileni yapmak.Allah hakkı yaratandır elbette onu en iyi bilen de sadece kendisidir.Güvenin,üzülmeyin her ey çok güzel olacak.Asla kimsenin hakkı kimsede kalmayacak.


+ Yorum Gönder