Sinnamil Alkol nedir, necis midir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1

 2. 2
  halilcan Devamlı Üye
  halilcan
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 07.Temmuz.2014
  Üye No: 104101
  Mesaj Sayısı: 374
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Sinnamil Alkol nedir, necis midir?


  bu hanefi mezhebine göre, diğer bazı mezheplerin görüşleri farklı.

  Değerli kardeşimiz;

  Alkollü içeceklerin içilmesi dinimizde kesin olarak haram kılınmıştır. (Maide 5/90-91)

  Bunların üzüm ve hurmadan imal edilmiş olanları islam alimlerinin ittifakıyla necis olup bulaştıkları yeri necis hale getirirler.

  Diğer maddelerden elde edilen alkollü içkiler ise cumhur-u fukahaya göre necis iseler de İmam Ebu Hanife ile Ebu Yusuf’a göre necis değildir ve bulaştıkları yeri necis hale getirmezler.

  İçeriğinde alkol bulunan maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte, (Buhari, Edep, 80, Müslim, Eşribe, 73), temizlik maddesi olarak kullanılmaları caizdir. (Kasani, Bedai’u’s-sanai’, V, 115; Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, II, 87-88)

  Buna göre; üzüm ve hurma dışındaki ürünlerden elde edilen alkol ve alkollü maddelerin temizlik ve dezenfekte amacıyla kullanılmasında sakınca yoktur.

  Ayrıca, bileşiminde alkol ve türevi olan katkı maddelerini içeren parfüm, kolonya, el ve yüz kremleri temizlik ve güzel koku amacıyla kullanılabilir. Zira, içilmenin dışında bir amaçla üretilen alkollü maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte (Buhari, Edep, 80, Müslim, Eşribe, 73), bu maddelerin temizlik, hijyen ve güzel koku amacıyla kullanmasında dinen bir sakınca yoktur. Bunları kullanmakla abdest bozulmadığı gibi, namaz kılmadan önce bu ürünlerin sürüldüğü yerlerin yıkanması da gerekmez. (Kasani, Bedai’u’s-sanai’, V, 115; Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, II, 87-88)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder