İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi 5 üzerinden 4.57 | Toplam : 7 kişi
 1. 15
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi


  Içinde haşa ebedi kılıç HAŞA tanrıçanın gözyaşı gibi eşyalar olan oyunu inanmayarak oynayan kişi dinden çıkar mı günah mı işlemiş olur ? Bu oyun şu anda internet kafelerde evlerde gençler tarafından oynanıyor. Bunun hükmü nedir ? Şirk olması için itikad şart mıdır ?


 2. 16
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Şirk Içerikli Oyunlardaki, şirk/küfür Inançları Haricindekileri Cazip Bulmak


  Ben çoğu zaman şirk içerikli oyunlar oynuyorum. Bu oyundaki dünya/masalar dediğim gibi şirk içerikli ama ben bu oyunlardaki şirk olan motifleri, sembolleri, eşyaları vb şeyleri kullanmıyorum, kulansam da (oyunun devam etmesi için) kalben bunları onaylamıyorum. Ama bu oyunlardaki sesleri, aksiyonları, dramayı ve karakterleri eylenceli bulduğum için oynuyorum ve dediğim gibi bu tip şeyler bu oyunlarda cazip geliyor. Ama dediğim gibi o şirk/küfür içeriklerini hariç, sadece oyundaki diğer kısımlarini cazip bulduğum için oynuyorum.

  Acaba böyle küfür/şirk dünyası olan oyunları oynarken, mesela karakterlerin sesi, küfür/şirk sembolleri olmaksızın giyimlerini, ve küfür inançları olmaksızın kişiliklerini beyenir isem, bu beni şirke sokar mı? Yani zaten şirk bir dünyadan olan bişeyin mesela görunuşunu beğenerek şirke girmiş olur muyum?

  Mesela oyunda oynadığım karakteri kendi zevkime göre giydirirsem.


 3. 17
  muvaffak Süper Moderator
  muvaffak
  Süper Moderator

  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 724
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: İçinde Sihir büyü öldürme dirirtme ve şirk olan oyunları oynamak caiz mi


  Şirke girmek, şirk içinde olmak bu tür kolay kelimelerle ifade edilemez. Şirk, Allah'a ibadette tamamen yeni birini ortak koşmaktır. Çok kısaca Allah yanında bir şeyi Rab belleyip ona ibadet etme işine şirk denir. Oyunlarda, normal hayatta bu tür şeylerle karşılaşabilirsiniz. İki şeye dikkat etmelisiniz. Birincisi: İçinizde bulunduğunuz ortamı, çevreyi her ne kadar bazı şeylerini onaylamıyor olsanız dahi o çevre, ortam sizi yansıtır. İkincisi de zamanınızı neye harcadığınıza dair hesaba çekileceğinizi unutmayınız. Yaratmak fiili Allah'a mahsustur. Siz üretilen bir şeyi kullanmakla günaha girmiş olmazsınız.


 4. Reklam

+ Yorum Gönder
Git İlk 12