Müezzinin dediklerini demek dinden çıkarır mı? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Müezzinin dediklerini demek dinden çıkarır mı?


  Selamun Aleyküm hayırlı ramazanlar.

  Bir kitapta okumuştum ezan okunurken müezzin "hayye ale's-selâh hayye alel- felâh" dediğinde aynısını tekrar edersen müezzinle alay etmiş sayılırsın gibi bir şey yazıyordu.

  Bende ezanı dinlerken fark etmeden aynısını söyledim ne olacak şimdi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Devamlı Üye
  Darusselam
  Devamlı Üye
  Darusselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 25.Şubat.2013
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,564
  Tecrübe Puanı: 36

  Cevap: Müezzinin dediklerini demek dinden çıkarır mı?


  Müezzinin dediklerini demek dinden çıkarır mı?

  ezanı tekrar etmek sünnetir
  Müezzinin söylediklerini tekrar ederek ezanı sonuna kadar dinlemek gerekir. Kamet de ezan gibidir. Maalesef günümüzde ihmal edilen sünnetlerden birisi budur. Halbuki bu konuda Peygamberimiz (s.a) şöyle buyurur: “Ezanı işittiğiniz zaman siz de müezzinin söylediklerini söyleyiniz”(Buhârî, Ezân 7; Müslim, Salât 10).
  Müezzinin sözlerinden hayye ‘ale’s-salâh ve hayye ale’l-felâh ile sabah ezanındaki es-salâtü hayrun mine’n-nevm tekrarlanmaz. Bunların yerine, müezzin “hayye ale’s-salâh” dediğinde, “lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm”; “hayye ale’l-felâh” dediğinde, “mâ şâallâhu kâne ve mâ lem yeşe’ lem yekün”; “es-salâtü hayrun mine’n-nevm” dediğinde de, “sadakte ve berirte”; ikamette “kad kâmeti’s-salâh” dediğinde ise, “ekâmehallâhu ve edâmeh┠denilir. Bunların her biri, müezzinin aralarda durduğu anda söylenir.


+ Yorum Gönder