İslami yaşam ile ilgili bir kaç önemli sorum var 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İslami yaşam ile ilgili bir kaç önemli sorum var


  Esselamun Aleykum, Bir kaç sorum vardır yardımcı olursanız sevinirim.

  1-afrikada hala insalığı bilmeyen kabileler var bunlar Allahtan ve peygamberden haberder olma şansları yok, hadi Allahı buldular desek peygamberi bulamıyacakları için islamiyete ulaşamıyacaklardır, bu insanlar sorumlumudur ?

  2-cinsel bölgedeki kılların uzuluğu gusl abdestine engelmidir veya bozarmı ?

  3- cinlerin şerrinden koruyan en etkili dualar nelerdir ?

  4- tuvalete girip küçük abdestimi yaptıktan sonra ne kadar yürüsemde idrarı temizlemek için uğraşsamda abdest aldıktan sonra farkında olup veya olmayıp küçük sızdırmalar olabiliyor ne yapmak gerekir ?

  -Allahın Rahmeti Üzerinize Olsun, Şimdiden Teşekkürler.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Devamlı Üye
  Darusselam
  Devamlı Üye
  Darusselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 25.Şubat.2013
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,564
  Tecrübe Puanı: 36

  Cevap: İslami yaşam ile ilgili bir kaç önemli sorum var


  1.Sadece Allah'a inanmakla kurtuluşa erebilecek zümre, fetret devrinde yaşayan, hiçbir dinden, hiçbir peygamberden haberi olmayan, kendisine vahiy tebliğ edilmeyen, ibadet nedir bilmeyen kimselerdir. Asrımızda bu tip insanlar var mıdır, bilemiyorum. Eğer varsa onlar için sadece kendilerini birisinin yarattığına inanmaları kafi gelebilir. Biz diğer insanları bu zavallıların derecesine indirmekle değil, bunları arayıp bulup kendilerine gerçek imanı anlatmakla mükellefiz.

  2.O kılların uzunluğu gusle ve namaza mani değildir. Sünnet olan bir emrin yerine getirilmemiş olması bakımından ayrıca bir vebali vardır.

  3.felak. nas Ayet -el Kürsi gibi ayetleri dua niyetiyle okunması en etkili olanlarıdır Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurulmaktadır: “Şayet sana şeytandan bir kışkırtma (şeytani bir dürtü) gelecek olursa, hemen Allah’a sığın.”(41:36.) Yani, “Euzü billahi mine’ş-şeytani’r-racim” de. Bununla beraber, Müminün suresindeki şu ayetlerle de Allah’a sığınmak yerinde olur:
  “Rabbi euzü bike min hemezeti’ş-Şeyatin ve euzü bike Rabbi en yahdurun” Yani; “Rabbim, şeytanın kışkırtmasından sana sığınırım ve onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.”(23:97-98.)

  4.Tuvalette yeteri kadar bekleyip istinca ve istibrayı yaptıktan sonra, idrar sızıntısı olduğu kesinse, o halde özürlü hükümlerine göre amel edilebilir. Ancak yalnızca şüphe ile amel edilmez.İstibra, idrarın tamamen kesilmesi için yapılır. Bu bakımdan tuvaletten çıkan kişi hemen abdest alıp namaz kılabilir. Ancak abdest aldıktan sonra akıntı gelmesi durumunda abdestini tazelemesi gerekir.

  Küçük abdestten sonra akıntı ve sızıntının kesilmesine istibra denir ki; bunu yapmak vaciptir. İstibrayı, istincadan önce yapmak abdest ve namazın sıhhatli olabilmesi için gereklidir. Her insanda, küçük abdestten sonra akıntı olur. Bu akıntı bazı insanlarda çok kısa zamanda kesilirken, bazı insanlarda da uzun zaman devam etmektedir. Herkes kendi durumunu bildiği için, akıntısının sonunu iyice almalı, istincayı sonra yapmalıdır. İstibrayı tam bitirmeden abdest alınırsa, abdestten sonra gelecek olan akıntı abdesti bozar. Akıntının sonunu almak için yürümek, hareket etmek, öksürmek, ayakları hareket ettirmek, yatmak ve beklemek gibi tedbirlere başvurulmalıdır.

  Kadınlara istibra icap etmez. Bir müddet beklemeleri onlar için kâfidir. Yoksa abdest aldıktan sonra bir akıntı olursa abdest bozulur ve abdestsiz namaz kılınmış olur. Onun içinde uhrevi azabı gerektirir. Zira Rasûlullah

  "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir." (İbn Mace, Taharet, 26) buyurmaktadır.

  İstibra yapmak, kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır. Bu idrarda birkaç damla kadardır. Dolayısıyle elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza engel teşkil etmez.

  Elbette idrar damlayan yeri yıkamak veya kağıt kullanarak damlayı elbiseye bulaştırmamak daha güzeldir. Ama idrar damladı diye namazı terk etmek, hiç doğru değildir.

  Tuvaletten sonra kanallarda kalan sıvı zaten yavaş yavaş çıkacaktır. Bunun için aşırı bir hoplama zıplama yapmaya gerek yoktur. Hafifi bir gezinti ve dolaşma yeterlidir. Şöyle otuz - kırk adımlık bir gezinti yeterlidir. Eğer istibra yapmadan abdest alıyorsak o zaman kalan idrar dışarı çıkıp, abdestimizi bozabilir. İstibra yaparken aşırılık da hoş değildir.

  Bir hastalıktan dolayı devamlı olarak abdesti bozucu akıntı gelirse kişi özürlü durumuna geçer.


+ Yorum Gönder