+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yanlışlıkla kedi ezdim günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. halilcan
  Devamlı Üye

  Cevap: Yanlışlıkla kedi ezdim günah mı?

  Cevap: Yanlışlıkla kedi ezdim günah mı? isimli yazı www.Mumsema.com

  Sual: Yolda, arabayla normal hızla giderken, bir tavuk veya bir kedi yola çıkıp çiğnense, biz sorumlu olur muyuz?
  CEVAP
  Kasıt bulunmadığı için ve ölen şey, hayvan olduğu için, sorumlu olunmaz. Ölen çocuk ve büyük insan olsa idi, bunun kefareti ve diyeti olurdu. Bir anne, bebeği ile uyurken, farkında olmadan, çocuk altında kalıp ölse, kasıt olmamasına rağmen annenin kefaret vermesi gerekir. Şimdi kefaret olarak, 60 gün oruç tutulması gerekir.

  Kedi öldüren bir insanın affedilmesi için kedinin tüyleri sayısınca cami yaptırması gerekir diye bir şey duydum. Kaynağı nedir?  Dinimiz hayvanları öldürmeyi ve onlara eziyet etmeyi yasaklamıştır. Ancak bir kedi öldürenin günahının affolması için tüyleri sayısınca cami yaptırması gerekir gibi bir söylenti doğru değildir.

  Haksız yere bir hayvan öldüren kişi tövbe istiğfarda bulununması gerekir.

  Yüce dinimiz İslam, kainatta her şeyin bir denge ile yaratıldığını bildirir. Kainattaki tüm varlıklarda görülen denge Allah’ın varlığının birer işareti ve belgesidir. Kainattaki ekolojik dengeyi sağlayan en önemli unsurlarından birisi de hayvanlardır. Kuran-Kerim ekolojik sistemin önemli üyeleri olan hayvanları, “ümmet” olarak isimlendirmektedir.

  En’am Süresinin 38. Ayetinde; “Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi ümmettir. Biz o kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler” buyrulmaktadır.

  Bu Ayeti Kerimede, yeryüzündeki bütün canlıların insanlar gibi birer tür oldukları, tek hücrelilerden, omurgalılara, sürüngenlerden, ayaklarıyla yürüyenlere ve kanatlarıyla uçanlara kadar bütün canlıların müstakil birer varlık oldukları bildirilmektedir.

  Allah’ın yarattığı her şey güzeldir ve O’nun engin sevgisiyle yaratılmıştır. Bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde ifadesini bulmuştur: “O ki yarattığı her şeyi güzel yaratmıştır”.(1) “Hayvanları da O yaratmıştır”.(2)

  Canlı cansız yaratılmışların tamamı kendi lisanı halleriyle Allah’ı tesbih etmektedir. Cum’a Suresinin birinci Ayet-i Kerimesinde şöyle denilmektedir: “Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan her şey (herkes) O’nu tesbih eder. Göklerde ve yerde olanların hepsi, mülkün sahibi, eksiklikten münezzeh, aziz ve hakim olan Allah’ı tesbih eder.” Yaratılmışların en şereflisi ve en üstünü olan insandan beklenen de, Allah’ı tesbih eden her varlığa şefkat ve merhametle muamele etmektir.

  Resulullah (SAV) sadece insanlara değil, bütün canlılara karşı merhametli olunmasını istemiştir. Bir hadis-i şerifte: “Merhametli olanlara Rahman olan Allah merhamet eder. Yerde olanlara da merhametli olun ki, gökte olanlar (melekler) de size rahmet merhamet etsin”.(3) Hadiste geçen “yerde olanlara” ifadesinin içine her çeşit canlı girmektedir.

  Hz. Peygamberin bu nasihatinin tarih boyunca Müslümanlar üzerinde çok etkili olduğu görülmektedir. Hz. Muhammed (SAV)’den aldıkları bu öğütle hareket eden Müslümanlar bütün canlılara merhamet ve hoşgörü ile bakmışlardır. Bu merhamet, sevgi ve hoşgörü medeniyetinden hayvanlar da nasibini almışlardır.

  Büyük gönül insanı ve halk şairi Yunus Emre’nin “yaratılanı sev, yaratandan ötürü” şeklindeki sözü, atalarımızın kendi çevrelerine ve bu çevrede yaşayan her türlü canlıya karşı takındıkları tutumu çok özlü olarak dile getirmektedir.

  Atalarımız hayvanlara karşı olan sevgi ve merhametlerini, hayvan hastaneleri, kuş evleri, kuş hastaneleri ve hayvanları korumaya yönelik çeşitli vakıflar kurarak göstermişlerdir.

  Hayvanlara iyi davranmanın, cennete girmeye sebep olacağını bildiren Peygamberimiz sahabîlere şu olayı nakleder: “Yolda gitmekte olan birisinin susuzluğu artar. Hemen bir kuyuya inip suyundan içer. Kuyudan çıkınca susuzluktan dilini çıkarıp soluyan ve rutubetli toprak yalayan bir köpekle karşılaşır. Adam kendi kendine: “bu hayvan da benim gibi susamış” deyip kuyuya tekrar iner. Ayakkabısına su doldurur ve ağzıyla tutarak yukarıya çıkar, köpeği sular. İşte Allah bu kulunu övmüş ve günahlarını bağışlamıştır”. Bunun üzerine sahabîler: “Hayvanları sulamakla bize de sevap var mıdır?” diye sordular. Resulullah (SAV): “Yaşamakta olan her canlıyı sulamakta sevap vardır” buyurmuştur.(4)

  Hayvanlara kötü davranmanın insanı cehenneme götüreceğini bildiren Hz. Peygamber (SAV): “bir kadın, bağlayıp yemek vermediği ve yer haşerelerinin yemesi için serbest bırakmadığı kedi yüzünden cehenneme girdi” buyurmuştur.

  İslam dini, insana işkence yapmayı yasakladığı gibi hayvanlara da eziyet etmeyi ve işkence yapmayı yasaklamıştır. Sevgili Peygamberimiz, “Cenab-ı Hakkın haksız olarak bir serçeyi öldürenden kıyamet gününde hesap soracağını”,(5) bildirmiş; “kuşların yuvalarının bozulmamasını, yumurta ve yavrularının alınmamasını”(6) emretmiştir.

  Ömer b. Abdulaziz, hilafeti döneminde Valilerine gönderdiği mektuplardan birinde, atların boş yere koşturulup eziyet edilmemesini, bu şekildeki tatbikata kesinlikle mani olunmasını, atlara ağır gemlerin takılmamasını ve altında demir bulunan yularla eziyet verilmemesini istemiştir. Ömer b. Abdulaziz’in bu talimatı, hayvan haklarını koruma altına alınması bakımından son derece önemli tarihi bir örnektir.

  Osmanlıların örfi hukukunda da hayvan haklarının korunduğu ve ihlal edenlere cezalar verildiğine dair bilgilere sahibiz.

  Netice itibarıyla İslam, hayvanların sevilmesi, fıtrî yapılarına uygun işlerde çalıştırılması, kaldırabilecekleri kadar yük vurulması, yiyeceklerinin zamanında verilmesi, dövülmemeleri, hasta oldukları zaman tedavi ettirilmelerini emretmektedir.

 2. Misafir

  Cevap: Yanlışlıkla kedi ezdim günah mı?


  Reklam  Tavşan mı kapa arasında sıkışıp öldürdüm ama yanlışıkla oldu görmedim orda oldunu vicdan azabı nasıl sistururum

 3. Misafir
  Arkadaşlar daha yeni kedi yı yanlışlıkla farketmeden ezdimm yarabbim affetsinn
  İçin içimi yiyor gunahmidir illaki günahtır ama bilmeyerek oldu ya bitişi bu konuda aydınlatma bilir mi bni Allah rızası için

 4. Misafir
  Bizim evde surusuyle kedi var ve tabikide yavrularda var dun sabah esim yanlislikla bebek kediyi ezdi kafasindan kanlar dokuldu ve kedi can cekisti esim okadar cok uzulduki kediyi avuclarinin icine alarak kediye bakti ve saatlerce agladi bende agladm yanlislikla oldu cok uzuldu uzuntuden duvar a yumruk atti cok pisman sizce gunahmi

 5. arifselim
  Yönetici
  Kasıt olamadığından dolayı inşaallah bir mesuliyet olmaz. Allah kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez.

 6. Misafir
  Hocam ben yanlislikla bilmeden sokak arasında giderken hızım 20 veya 30 duvar üstünden kedi atladi yola arabayla kedinin ara mesafe en fazla 50 santim atladi yola bende kaçamadım kedinin kafa teker altdakaldı amaben vicdan ezabı çekyom hocam havada karanlik aniden atladi ben neyapmam lazım ben çok vicdan ezabı çekyom

 7. Misafir
  Kediyi goremedim bile ondeki arkadas uyarinca durup baktim ufak bi kedi can cekisiyo 2 gundur vicdan azabi cekiyorum kediyi ezdigim gunden sonraki gun sozum vardi cok uzuluyorum

 8. arifselim
  Yönetici
  Önemli olan bilerek hayvanlara zulüm etmemektir. İnsanın elinde olmayan kaza gibi durumlardan dolayı insan sorumlu değildir. Allah hiç kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez.

 9. Misafir
  SElamün aleyküm hocam bi sorum olacak ben fırına börek koymuştum kedi fırına girmiş ama ben görmedim bi günahı var Mıdır hala aklımda çıkmıyor bana bişey söyler misiniz

 10. Şema
  Moderatör
  kedi fırına girmiş ama ben görmedim
  Yazık olmuş üzüldüm ama bir günahı yoktur çünkü bilmeden olmuştur.

 11. Misafir
  gece arabamla hastaneye gıtmek için çıktım evden benden sonra komşu yerde kedının ezıldıgını görmüş bana sabahleyın söyledı çok şaşırdım acaba kedıye karşı günahım nedır
  ----
  Hızlıdır birde kedi önüme atladı ezdim bilmeyerek günah mı

 12. Şema
  Moderatör
  ezdim bilmeyerek günah mı
  Bilmeyerek canlı ezmek günah sayılmaz.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
kedi ezmek,  yanlışlıkla kedi öldürmek,  arabayla kedi ezmek,  yanlışlıkla kedi ezmek,  kedi ezmenin günahı,  kedi ezmek günah mı,  bilmeden kedi öldürmek günah mı