Settar Allahın ismi midir 5 üzerinden 4.14 | Toplam : 14 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Settar Allahın ismi midir


  Settar ismi serifi neden 99 Esmaulhüsnada yok ? bu konuda bilgi ariyorum Tsk ler . Allah razi olsun .

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Settar Allahın ismi midir


  Slm Aleyküm . Settar ismi kurani kerimde cümle olarak , Settar olarak gecmektemidir ?

  SETÎR & SETTÂR İSİM VE SIFATI HAKKINDA

  Yazar: Selim Armağan

  “En güzel isimler Allah’ındır.”
  Peygamber Efendimiz bir hadislerinde:
  “Allah Teâlâ’nın doksan dokuz ismi vardır. O isimleri kim ezberlerse (sayar, manasını anlar ve şuuruna ererse) cennete gider. Şüphesiz, Allah tektir ve tek olmayı sever” (Buhârî) buyurur.
  Allah Teâlâ’nın isimleri doksan dokuz isimden ibaret değildir. Ayet ve hadislerde gecen başka isimleri de vardır. Tirmizî ve İbn Mâce’deki bir hadiste bu doksan dokuz isim teker teker sayılmıştır. Nesâî de rivayet edilen bir hadisi şerifte de:
  “Allah halimdir, setîrdir. Hayâyı ve edep yerlerinin örtülü olmasını, kötü, çirkin ve edep dışı sözlerin söylenmemesini sever.” buyurulur.
  SETÎR ya da SETTÂR bir şeyi örtmek gizlemek anlamındaki “S-T-R” kökünden türemiştir. SETÎR; iffetli, örten ve gizleyen demektir. Allah’ın sıfatı olarak yukarıdaki hadisi şerifte zikredilmiştir. Rabbimizin bu sıfatı SÂTIR ve SETTÂR olarak da ifade edilmektedir. Hadiste geçen SETÎR’in anlamı; Allah’ın insanların ayıplarını, kusurlarını, rezilliklerini örten, gizleyen, açığa vurmayan olması demektir.
  Peygamberimizin (a.s):
  “Kim bir Müslüman’ın ayıbını, kusurunu örterse, Allah da kıyamet günü o kişinin bir ayıbını, kusurunu örter.” Hadisi de Allah’ın setir vasfını ifade eder.
  Allah SETTÂR’dır. Her türlü çirkinliği örter ve örtmüştür. Alîmdir, Ğafurdur, Rahimdir, Habîrdir…


+ Yorum Gönder