+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Karides yemek caiz mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Karides yemek caiz mi


 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Karides yemek caiz mi


  Reklam  Cevap: Deniz ürünlerinin yenmesi hakkında mezhepler arasında ihtilaf olmuştur. Bu konuda hanefi mezhebinin görüşü, daima suda yaşayan, suda barınan deniz ürünlerinin yenmesi caizdir. Ancak diğer su hayvanları yenilmeleri caiz olmaz. Bu hayvanlar mesela yengeçler, midyeler, istiridyeler, ıstakozlar helal değildir, etleri yenilemez.

  - Hanefî mezhebinin caiz saymamasının sebebi, bu çeşit hayvanların gerek görünüş, gerekse yenen kısımları itibariyle hoş olmaması, çirkin ve pis sayılmasıdır.

  - Şafi, Hanbeli ve Maliki mezheblerine göre midye, karides gibi deniz hayvanlarını yemek caizdir.
  (Ömer Nasuhi Bilmen- Büyük İslam İlmihali/ Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)

 3. Misafir
  bu yazıyı görünce İslam Alemi neden bir araya gelemiyor neden hep yenik anlıyorum. Karides öldürüldüğünde kendini zehirleyen bir hayvan. Etini yiyen zehirlenir. Onun için aşçılar bu canlıyı canlı canlı acı çektire çektire pişirmektedirler. Ben bu canlının helal olduğunu düşünmüyorum. İyice araştırmadan fetva veriyorsunuz çok bütük vebal altında kalıyorsunuz. Giyotinle kesilen tavuk bile haram olurken canlı canlı kaynar suya atılan ıstakoza fetva verenin vay haline diyorum.... Allah ıslah etsin.

 4. Misafir
  Canlı pişirme yöntemi ıstakoz için geçerli; konumuz karides. Nitekim sizde yorumunuzun başında karides olarak başlayıp, ıstakoz olarak bitirmişsiniz. Sizde lütfen yorumunuza dikkat edin.

 5. Misafir
  aksine o kendini zehirleyen hayvan istakozdur bundan mutevellit kaynar suda pisirilir canli canli

 6. Misafir
  Karides balık pazarındada öldürülmüş olarak satılan bir yiyecek dondurulmuşta bulabilirisiniz o bahsettiğiniz istakoz balık restoranlarındada akvaryumda tutarlar

 7. Misafir
  sorduğunuz soru farklı verdiğiniz cevap farklı bak kardeşim ben sana şöyle sıralyım

  İnek,dana,(bunların farklı çeşitleri var tabi düve,camış,kömüş v.b. gibi), koyun,keçi,deve,geyik,tavşan,tavuk,horoz,kaz,ördek ,hindi,keklik,bıldırcın, güvercin,balık türleri

  bu yazdıklarımı yiyebilirsin. gerisi muallakta

 8. Misafir
  Ya arkadaşlar 1 kişi çıkıpta gerçekten midye,karides, kalamar bunların gerçekten harammı olduğunu söyleyemiyor..Çocuklar bana soruyor cevaplayamıyorum.Her kez mezheplere göre yorum yapıyor.Ben soruyorum.Kuran da veya Resulullah ın hadislerin de böyle birşey varmı.
  Zaten mehdi a.s geldiğinde mezhep diye birşey kalmayacak.

 9. Misafir
  o zaman aç bak kuranda hadislerde var mı diye. mezhepler seni ilgilendirmiyorsa sormana gerek yok.

 10. Misafir
  Ablacım dinimizde karides midye yemek aslında caiz değildir Allah buyuruyor ki zor durumda kalmadıkça yenebilir diyor ama zor durumda kalmamızın lazım

 11. Misafir
  kardeşim serbesttir.bizim kültürümüzde pek bilinmediği için birileri kalkmış buna haram demiş.herşeyi dinsel olarak ele alamayız.köpek balığının adı köpek diye buna bile haram diyen çıkmış.yok kardeşim köpek balığıda, balinada helaldir.benim kısasım şudur,hem karada hem denizde yaşayabilen yenmez o kadar.örneğin timsah,fok,penguen vs..

 12. Misafir
  "Deniz suyu temiz,içindekiler helaldir"

  Hadistir.Hanefilerin bunlardan kastın denizin dibinde yaşayan pis canlıların dahil olmadığı yorumu yapılırken diğer mezhepler tabandaki canlılara da helal demişlerdir.Tavsiyem şudur ki Hanefi iseniz sakınmalısınız.Bu benim görüşümdür son sözü siz söylersiniz.Bugün buna benzer bir soru sordum.Cevabımı alabilirsem (Her şeyi bir mezhepte denildiği gibi mi yapmalıyız yoksa başka mezheplerin bazı konulardaki görüşlerinden faydalanabilir miyiz? Kısaca budur sorum) daha net cevap verebilirim.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
karides helal mi,  karides yemek caiz mi,  karides haram mı,  karides caiz mi,  karides helalmi,  karides haram mi,  karides helal mi diyanet