Konusunu Oylayın.: Vesvese Mi Gerçek Mi?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Vesvese Mi Gerçek Mi?
 1. 12.Mayıs.2013, 14:13
  1
  Misafir

  Vesvese Mi Gerçek Mi?


  Vesvese Mi Gerçek Mi? Mumsema Bu sabah namaza kalktım abdestimi aldım daha kurulanmadan yellenme geldi bende yellendim ve tekrar abdest aldım.Namaza başladım tekrar yellenme geldi.Bozmadan namaza devam ettim.Yanlış mı yaptım bozup tekrar mı abdest almam lazımdı.Ve bu durum çoğu zaman oluyor.Vesvese olduğunu düşünmüyorum cidden yellenme geliyor.Ya da vesvese mi gerçek mi olduğunu nasıl anlarım?


 2. 12.Mayıs.2013, 14:13
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Bu sabah namaza kalktım abdestimi aldım daha kurulanmadan yellenme geldi bende yellendim ve tekrar abdest aldım.Namaza başladım tekrar yellenme geldi.Bozmadan namaza devam ettim.Yanlış mı yaptım bozup tekrar mı abdest almam lazımdı.Ve bu durum çoğu zaman oluyor.Vesvese olduğunu düşünmüyorum cidden yellenme geliyor.Ya da vesvese mi gerçek mi olduğunu nasıl anlarım?


  Benzer Konular

  - Vesvese Nedir - Vesvese Açıklaması - Vesvese Ne Demektir

  - Vesvese ile gerçek arasındaki farkı anlayamıyorum

  - İmansızlara Vesvese Gelmez Diyorsunuz Ama Genede Vesvese Geliyor Bunun Sebebi Ne

  - Vesvese ile gerçek düşünceyi nasıl ayırt edicez

  - Gerçek Aşk.. gerçek sevgi işte budur...

 3. 21.Mayıs.2013, 14:00
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,475
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Vesvese Mi Gerçek Mi?
  Değerli kardeşimiz: Peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) hadislerinde buyuruyorki "Biriniz karnında bir şey hisseder de ondan bir şey çıkıp çıkmadığını kestiremezse ses işitmedikçe veya koku duymadıkça mescitten/namazdan çıkmasın.” (Müslim, Hayz, 99 (362) Ayrıca bkz: Buhari, Vudû, 4, 36)“Sizden biri namaz kıldığında eksik mi, yoksa fazla mı kıldığında tereddüt ederse, oturduğu yerden iki defa secde yapsın. Şeytan kendisine gelip de “abdestini bozdun” (vesvesesini verdiği zaman) zaman, burnuyla bir koku veya kulağıyla bir ses duymadıkça (içinden) “sen yalan söyledin” desin.” (Ebu Davud, Salât, 191-192)Burnun koku hissetmesi veya kulağın bir ses duymasından maksat, abdestin bozulduğunu kesin olarak bilmektir. Yoksa ses duymadığı veya koku hissetmediği halde yel çıkardığını bilen bir kimsenin abdesti bozulur. Çünkü çıkan her yelde mutlaka koku ya da ses olacak diye bir şart yoktur.


 4. 21.Mayıs.2013, 14:00
  2
  Moderatör  Değerli kardeşimiz: Peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) hadislerinde buyuruyorki "Biriniz karnında bir şey hisseder de ondan bir şey çıkıp çıkmadığını kestiremezse ses işitmedikçe veya koku duymadıkça mescitten/namazdan çıkmasın.” (Müslim, Hayz, 99 (362) Ayrıca bkz: Buhari, Vudû, 4, 36)“Sizden biri namaz kıldığında eksik mi, yoksa fazla mı kıldığında tereddüt ederse, oturduğu yerden iki defa secde yapsın. Şeytan kendisine gelip de “abdestini bozdun” (vesvesesini verdiği zaman) zaman, burnuyla bir koku veya kulağıyla bir ses duymadıkça (içinden) “sen yalan söyledin” desin.” (Ebu Davud, Salât, 191-192)Burnun koku hissetmesi veya kulağın bir ses duymasından maksat, abdestin bozulduğunu kesin olarak bilmektir. Yoksa ses duymadığı veya koku hissetmediği halde yel çıkardığını bilen bir kimsenin abdesti bozulur. Çünkü çıkan her yelde mutlaka koku ya da ses olacak diye bir şart yoktur.

+ Yorum Gönder