Müslümanlar Olarak Internete Nasıl Bakmalıyız?

Müslümanlar Olarak Internete Nasıl Bakmalıyız? 5 üzerinden 4.50 | Toplam : 2 kişi
 1. 1

 2. 2
  Darusselam Devamlı Üye
  Darusselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Darusselam
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Şubat.2013
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,623
  Tecrübe Puanı: 37

  Cevap: Müslümanlar Olarak Internete Nasıl Bakmalıyız?


  Müslümanlar Olarak Internete Nasıl Bakmalıyız?

  Doksa nlı yılların ortasından itibaren etkisini hissetmeye başladığımız internet, bugün artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Kısa bir geçmişe sahip olan ve temelini savunma ve eğitim projesi olan “Arpanet”ten alan internet, günümüzde başlı başına bir dünya kavramını ifade ediyor. Bu, sanal bir dünya; var, ama yok. Etkileri ise gün gibi ortada, ama sonuçlarını hiç tahmin edemiyorsunuz.
  Peki, biz internete nasıl bakmalıyız? Bugüne kadar bize internetin dinimizdeki yeri ve kullanmakta bir sakınca olup olmadığına dair çok sayıda soru yöneltildi.
  İnternet bugün çok büyük bir gerçek ve bu gerçeği kabul etmemek, ondan bir şekilde etkilenmemeyi engelleyemiyor. Yapılması gereken, o bizi etkilemeden biz onu kontrol altına almalıyız. Nasıl mı? Tanıyarak.
  İnternet, bir bilgi denizidir. Sahip olmak için günlerce vaktinizi harcamanız gereken bilgi, birkaç tıklama kadar uzağınızda. BU BİLGİ DÜNYASINDA NE BULACAĞIN, NE ARADIĞINA BAĞLIDIR.
  Elbette internetin olumsuz etkileri oldukça tehlikeli boyutlardadır. İnternet faydalı bilgiye ulaşmayı, günlük hayatı kolaylaştırmayı sağladığı gibi, haram yollara ulaşmayı da kolaylaştırmaktadır. Bugün pornografik yayınlar ve kumar içerikli sitelerin etkisine kapılan gençlik, Chat ve paylaşım programları ile bu sanal âlemde kötülüğü de iyilik kadar kolayca değiş tokuş yapabilmektedir.
  Biz önlemlerimizi alacağız. Çocuklarımızı bilgilendirip interneti sınırsız kullanımları için onlara bırakmayacağız. Bu konuda yardımcı programları bilgisayarlarımıza mutlaka kuralım. Ve çocuklarımızı denetleyelim.
  Unutmayalım ki, internete sırtımızı dönerek tehlikelerinden korunamayız.
  Biz Müslümanlar internetten elimizden geldiği kadar faydalanmalıyız. Birçok site başta dini bilgiler ve Kur’an-ı Kerim eğitimi dersleri ile hizmet vermektedir. Bunlardan faydalanmayı imkânımız varsa, ihmal etmeyelim. Özellikle sitesine mutlaka üye olalım ve takip edelim.
  Bayanların internete girmesi meselesine gelince, sanal alem olması ne kadını kadın olmaktan, ne de erkeği erkek olmaktan çıkarmamaktadır.
  Yani bir kadın internete girerken bunu asla unutmamalıdır. Bir bayanın mahremi olmayan erkekle yazışması, sohbet etmesi, dertleşmesi veya dini konularda konuşmaları doğru değildir. İnternet bir sohbet aracı olamaz. Bugün internet ve chat nedeniyle yuvaların yıkıldığına şahit olmaktayız.
  Kadının internette site site dolaşıp dini tebliğ etmesi gibi bir vazifesi yoktur. Erkek nicki, kullanıcı adı kullanmak da çare değildir. Sonuçta sen kendinin kadın olduğunu biliyorsun ya!
  Unutmayalım ki durmadan, bıkmadan çalışan, bizden açık bekle-yen, fırsat kollayan bir nefsimiz ve şeytan var.
+ Yorum Gönder