Peygamberimizin amcası, anne ve babası ile ilgili hadisler 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir
     

  Peygamberimizin amcası, anne ve babası ile ilgili hadisler


  Peygamberimizin amcası, anne ve babası ile ilgili hadisler

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Devamlı Üye
  Darusselam
  Devamlı Üye
  Darusselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 25.Şubat.2013
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,567
  Tecrübe Puanı: 36

  Cevap: Peygamberimizin amcası, anne ve babası ile ilgili hadisler


  Peygamberimizin amcası, anne ve babası ile ilgili hadisler

  (Resûlüm!) Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir.

  Rivayete göre, Resul-i Ekrem (s.a.), amcası Ebu Talip’e hitaben şöyle buyurmuştu: “La ilahe illallah” de ki, kıyamet günü senin lehine şehadette bulunayım. Ebu Talip ise, “Kureyş kadınları beni kınarlar, korkudan bunu söyledi derler. Eğer böyle demeyecek olsalardı, müslüman olup seni sevindirirdim” demişti. Hz. Peygamber’in, çok sevdiği, önemli yardımlarını gördüğü amcasının hidayeti için böyle çırpınışı üzerine bu ayet nazil oldu.


  Peygamberimizin ve babasının iman durumu ile ilgili hadis ve islam alimlerinin görüşleri


  Hz Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir adam:
  "Ey Allah'ın Resulü babam nerededir?" diye sormuştu.
  "Cehennemde!" buyurdular. Adam (gitmek üzere) geri dönünce, Aleyhissalâtu vesselâm adamı çağırdı ve:"Muhakkak ki, benim babam da senin baban da ateşteler!" buyurdu." Müslim, İman 347, (203); Ebu Davud, Sünnet 18, (4718).

  - Hz. Peygamber (a.s.m)’in anne ve babasının imanla cennete gireceğine dair rivayetler de vardır. Örneğin; Hz. Aişe (r.anha) şöyle anlatıyor: “Hz. Peygamber (a.s.m) Haccun’da (annesinin mezarının bulunduğu yerde) çok mahzun bir halde duruyordu. Bir süre orada kaldıktan sonra neşeli bir halde dönüp geldi ve şöyle dedi:

  “Rabbimden istedim, o da bana annemi diriltti, bana iman ettikten sonra tekrar yerine gönderildi.”(bk. Nebhanî, Huccetullahi ala’l-âlemin, s.412).
  - Yine Hz. Aişe (r.anha)’den aktarıldığına göre,

  “Hz. Peygamber (a.s.m), Rabbinden anne ve babasını diriltmesini istedi. O da onları diriltti ve ikisi de kendisine iman ettiler. Ardından tekrar ölü hallerine döndürüldüler.”(a.g.e).+ Yorum Gönder