+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Anne veya baba hayatta iken mallarını istediği şekilde miras bırakabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Anne veya baba hayatta iken mallarını istediği şekilde miras bırakabilir mi?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Anne veya baba hayatta iken mallarını istediği şekilde miras bırakabilir mi?


  Reklam  Cevap: Dinimizde varise vasiyet yoktur, hibe ve miras vardır.

  Ölmeden önce yapılan mal dağılımı miras değil, hediye ve hibe olur. Bunun dini yönden bir sakıncası yoktur. Varise vasiyet yapılmaz.

  Bir baba veya anne hayatta iken malını istediği şekilde tasarruf edebilir. Fakat geçimsizliğe, kardeşler arası kavgaya neden olmamak için haklı sebep olmadıkça eşit davranmak gerekir. Unutmayalım ki adil olmak demek, eşit davranmak demek değildir. Şartlara göre bir baba veya annenin hayatta iken böyle bir tasarrufta bulunması mümkün olabilir. Fakat haklı bir neden yokken bu şekilde davranması ve neticede kardeşler arası bir husumet meydana gelmesi halinde, sebep olduğu için baba-anne bundan sorumlu olacaktır.

  Neticede evladın anneye-babaya bu nedenle küsme ve vazifelerini yerine getirmeme hakkı yoktur. Bir haksızlık söz konusu ise, hakların ve hükmün tartışmasız en adil şekilde verildiği hesap gününde karşılığını görecektir

  mehmet talu hoca


 3. Misafir
  Merhabalar sorumu cevaplarsnaız sevinirim:bizim 500 metrekate arsamız var. Arsamızda da 3 katlı evimiz var. Bu yeri seneler önce 5 kardeş hep beraber çalışarak aldık. 4 kızız 2 oğlanız.En büyüğümüz abim babamı kandırıp arsanın yarısını kendi üzerine yaptırdı. Kendisi bu arsa alınırken 5 kuruş dahi ortaya koymadı. Ama babamı korkutup şiddet uygulayarak arsanın yarısını kendi üzerine yaptırdı. Şimdi arsaya bir müteahhit geldi. 250 metreye haksız yere konmuş olan abim babamın hakkında da pay idda ediyor. Bizim beşimize 1 daire vermek kalan 5 daireyide kandine istiyor. Babam hala sağdır bu nedenle babama verilecek olan daireyi babam ölünce siz beşimiz bölüşün diyor. Size çok bie diyor arasnın yarısı üzerine olduğu bir şey diyemiyoruz dava açsak ne kadar sürer olumlu bir sonuç elde eder miyiz? ? Teşekkürler

 4. Misafir
  Annem ben baktığım için üzerindeki tarlasının ve babamdan kalan hissesini bana noterde verdi.bende ablalarima bir miktar para verecem. dini yönden engel varmi

 5. arifselim
  Yönetici
  Bu tarla eğer annene aitse bunun dinen hiç bir sakıncası yoktur. Ancak adaleti mutlaka gözetmek gerekir. Anne ve baba evlatları arasında adil olmalıdır.

 6. Misafir
  Benim bir evim var. Öldükten sonra evi sevgilime bırakmak istiyorum. Ama suan bundan haberi yok. Onun haberi olmadan eğer olur ya ondan önce ölürsem ev onun üzerine nasıl geçer.

  Baba sagliginda cocuklarndan birine mal tapusu vermise olumunden sonra diger kardeslerin bunda haklari kanunen varmidir

 7. klav
  Özel Üye
  Bu soruyu bir avukata veya avukat websitesine sormalısın.

 8. Misafir
  iyi günler babam hayyattayken kardeşime dairesinin birini sattı bizim bunda ahiretlik hakkımız varmı

 9. arifselim
  Yönetici
  Hayırlı günler. Hayatta iken babanın sattığı şey artık onun malı olmaktan çıkmıştır. O dairede hiç bir hakkınız kalmamıştır.

 10. Misafir
  Biz dört kardeşiz fakat agbim annemi kafaya almaya çalışıyor evlerin yapımı bittiğinde kanun dört kardeşi çağırmak zorunda mi yoksa annem istese bize basvurmadan agbime verebilirmi yani kanunen annem veremezmi agbime

 11. Misafir
  Sayın hocam İslam ,adil bir dindir. Bu yazdıklarımızı detaylandırınız .zalim bir anne veya zalim bir babanın zülmü zalim bir anne veya zalim bir babanın zülmüne de boyun eğmesi beklenemez.sırf çocuklarının arasında ayırım yapıp büyük oğlan vekalet verip.Zulüm yapılıyorsa durum hüküm ne olmalı.?

 12. arifselim
  Yönetici
  Hiç şüphesiz İslam adil bir dindir ama zulmü yapanlar insanlardır. Hiç bir anne ve babanın evlatları arasında adaletsiz davranması caiz değildir ve bu bir günahtır. Mal ve mülk açısından da ebeveynler mutlaka adil olmalıdır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
anne malını istediği evladına verebilirmi,  anne baba malını istediğine verebilir mi,  baba sağ iken miras davası açılır mı,  baba sağ iken mal paylaşımı,  baba sağlığında mal verebilir mi,  anne baba sağ iken mal paylaşımı,  baba hayatta iken miras paylaşımı