Umrede Neler Yapılır? - Sahih Hadislerle Açıklaması 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Umrede Neler Yapılır? - Sahih Hadislerle Açıklaması


  Umrede Neler Yapılır? - Sahih Hadisler ile

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 2,513
  Tecrübe Puanı: 65
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: Umrede Neler Yapılır? - Sahih Hadislerle Açıklaması


  Umrede Neler Yapılır? - Sahih Hadislerle Açıklaması

  Umrede Neler Yapılır?

  Öncelikle hac ve umre Mekke’de yapılır. Medine ile hiçbir alakası yoktur! Herhangi bir vakitte ziyaret maksadıyla belirli amelleri yerine getirerek Allah’ın evine yolculuk etmektir. Umre mendub bir ameldir farz değildir. Ancak hadislerde belirtildiği gibi çok faziletli ve sevap bir ameldir. Hatta Ramazan ayında yapılan umre için Allah Rasulü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) haccın sevabına denk bir amel buyurmuştur.

  Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

  “…Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  ‘Ramazanda umre yapmak (ecir yönünden) benimle hac yapmaya bedeldir’ buyurdu.”

  Buhari 1745, Müslim 1256/221, Ebu Davud 1909, Nesei 2109, İbnu’l-Carud 504, İbni Mace 2993, İbni Huzeyme 3077, İbni Hibban 3700, Tabarani Mucemu’l-Kebir 11299, 11322, Beyhaki 4/236, Ahmed 1/229

  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  ‘Umre, diğer umreye kadar ikisi arasındaki işlenen günahlara kefarettir. Mebrur hac ise, onun karşılığı ancak cennettir’ buyurdu.”

  Buhari 1672, Müslim 1349/437, Malik 1/346, Nesei 2628, İbni Mace 2888, İbni Huzeyme 2513, İbni Hibban 3696, Abdurrezzak 8799, Beyhaki 5/261, Begavi 1843

  Umrede yapılacak fiiller hacca nazaran daha az ve kolaydır. Yapılması gerekenler:

  1) Mikatta İhrama Girmek

  Mikatta ihrama girmek şart değildir. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den evinde ihrama girdiğine dair rivayetler de vardır. Allâme Şeyh Muhammed Nâsıruddin el-Albânî (Rahmetullahi Aleyh) hac kitabında şöyle diyor:

  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in bu fiili uçak vb. binitlerle yolculuk edenler için kolaylıktır. Mikatta onların ihrama girmesi mümkün değildir. Bu sebeple havaalanında ihrama girip öyle uçağa binmeleri caizdir. Ancak ihramsız bir şekilden mikatı geçmek caiz değildir.”

  İhrama girmeden önce havaalanına girildiğinde artık kişi niyetini alır. Diğer amellerin aksine özellikle hacda niyetin sarahaten dille söylenmesi gerekir.

  İlk söylenecek dua:

  “Allahumme İnni Urîdu’l-Umrate Feyessirhu lî.”

  Sonra ihrama girilip, yüksek sesle:

  “Lebbeyk Allahumme bi Umratin” denilir. Bu söz kişinin umreye niyetlendiğini gösterir.

  İhram için özel bir namaz yoktur. Ancak Medine’den gelenler için mikat mahalli olan Zu-l Huleyfe’ye gelindiğinde ihramdan sonra namaz kılınır. İhrama girildiği için değil mekanın bereketi ve özelliği sebebiyledir.

  Sonra kişi telbiye getirir ve bunu oldukça çok yapmalıdır. Harem-i Şerif’e ulaşana kadar telbiye getirmeye devam eder. Kabe’ye girdiği anda telbiyeyi bırakır.

  Telbiyenin şekli:

  لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ

  “Lebbeyk Allahumme Lebbeyk Lebbeyke Lâ Şerîke leke Lebbeyk İnne’l-Hamde ve’n-Nîmete Leke ve’l-Mülk Lâ Şerîke Lek…”

  Kadınlar da fitneden emin olduğu vakit telbiye getirirken seslerini yükseltmeleri gerekir.

  2) Kabe’ye Girildiği Vakit Elleri Kaldırıp Dua Etmek

  Kabe’ye girildiği vakit elleri kaldırıp dua etmek müstehap bir ibadettir.

  أَعُوذُ بِاللهِ الْعَظِيمِ، وَبِوَجْهِهِ الْكَرِيمِ، وَسُلْطَانِهِ الْقَدِيِمِ، مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيم بِسْمِ اللهِ، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ اَللَّهُمَّ افْتَحْ ليِ أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ

  Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma)’da böyle yaparmış. Şunu da özellikler belirtelim Kabe’yi ilk defa gören kimsenin duasının makbul olduğuna dair sahih rivayetler vardır.

  Sonra iki rekât tahiyyat-ı mescid namazı kılınır. Tavaf alanına doğru gidilir.

  3) Kabe’yi Tavaf Etmek

  Haceru’l-Esved’e gelinir. Tekbir getirilip besmele çekilir ve Haceru’l-Esved istilam edilip öpülür ve üzerine secde edilir. Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) aynen böyle yapmıştır. Eğer öpmek mümkün olmazsa el ile istilam edilir ve el öpülür. Şayet el ile istilam etmek de mümkün olmazsa el ile işaret edilir. Her şavtta bunu yapar.

  Not: Haceru’l-Esved’den başlayarak tekrar Haceru’l-Esved’e gelene kadar yapılan tura şavt denir. Yedi şavttan oluşan tura tavaf denir.

  Tavaf esnasında en çok dikkat edilmesi gereken yaşlılara zayıflara eziyet edilmemesidir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu konuda birkaç sahabeyi uyarmıştır.

  Sonra Kabe sol tarafa alınarak tavafa başlanır. İlk üçü şavtta koşarcasına hızlı bir şekilde yürünür. Kalan dört şavtta ise normal bir şekilde yürünür. Rükn-ü Yemani’yi istilam etmekte de büyük sevap vardır. Ancak mümkün olmazsa işaret etmek gerekmez.

  Allah Rasulu (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

  “Haceru’l-Esved’i ve Rüknü Yemani’yi meshetmek hataları siler döker.”

  Tirmizi

  Tavaf esnasında sağ omzun açılacak şekilde ihramın sağ koltuk altında geçirilip sol omzun üzerine atılması gerekir. Ancak tavaf bittiğinde tekrar sağ omuz da kapatılır.

  Tavaf esnasında okunacak özel bir dua yoktur. Dileyen dilediği şekilde dua edebilir. İsteyen Kur’an’da okuyabilir.

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

  “Kabe’yi tavaf etmek namaz kılmaktır. Fakat Allah onda konuşmayı helal kılmıştır. Kim konuşursa hayır konuşsun.”

  Diğer bir rivayette Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

  “Tavafta konuşmayı azaltın…”

  Tirmizi

  Ancak Rüknü Yemani ile Haceru’l-Esved arasında Rabbena duasını okumak sevaptır:

  رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

  “Rabbena Atina Fi’d-Dünya Haseneten ve Fil Ahireti Haseneten ve Gina Azabe’n-Nâr.”

  Ebu Davud

  Yedinci şavt bitince sağ omuz kapatılır. Makam-ı İbrahim’e gelinir ve:

  وَاتَّخِذُواْ مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّى

  “Ve’t-Tehizû Min Magam-i İbrahîme Musallâ.”

  “İbrahim’in makamından namazgâh edinin.” ayetini okur. Makam-ı İbrahim’i kendisi ile Kabe arasında alarak iki rekât namaz kılar. Birinci rekâtta zammı sure olarak Kâfirun suresi, ikinci rekâta İhlâs suresini okur. Namazını bitirdiği zaman zemzem suyuna gelip ondan içer ve başının üzerine döker.

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

  “Zemzem suyu ne için içildiyse onadır.”

  Sonra Haceru’l-Esved’e gelip yukarıda tafsilatlı anlatıldığı gibi istilam eder.

  4) Safa İle Merve Arasını Sâ’y Etmek

  Safa tepesine yönelir ve yaklaştığı zaman:

  إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِن شَعَآئِرِ اللّهِ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيْهِ أَن يَطَّوَّفَ بِهِمَا وَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَإِنَّ اللّهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ

  “İnne’s-Safa ve’l-Mervete Min Şeairillâh Femen Hacce’l-Beyte Evi’ Temera Fe La Cunaha Aleyhi En Yettavvefe Bi Hime ve Men Tetavvea Hayran Fe İnnellahe Şakirun Alîm.”

  “Muhakkak Safa ve Merve Allah’ın nişanelerindendir. Herkim beyti hacceder yahut umre yaparsa onları tavaf etmesinde ona bir günah yoktur. Herkim de gönüllü olarak bir iyilik yaparsa şüphesiz Allah kabul eder ve hakkıyla bilir” ayetini okur ve:

  ‘Ebdeu Bima Bedeallahu’ Allah’ın başladığı ile başlıyorum der.

  Sonra Safa tepesine çıkar ve Kabe’ye yönelir üç defa:

  ‘Allah-u Ekber’ der ve şu duayı üç kere okur:

  لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

  “La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh, Lehu’l-Mülkü ve Lehu’l-Hamdu ve Huve Ala Kulli Şeyin Kadîr.”

  لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، أَنْجَزَ وَعْدَهُ، وَنَصَرَ عَبْدَهُ، وَهَزَمَ اْلأَحْزاَبَ وَحْدَهُ

  “La İlahe İllallahu Vahdehu La Şerike Leh, Enceze Vaadehu ve Nasara Abdeh ve Hezeme’l-Ahzabe Vahdeh.”

  Bu duayı üç kere okur ve aralarında dilediği şekilde dua edebilir. Sonra Safa tepesinden Merve’ye doğru yürümeye başlar. Sa’y esnasında normal bir şekilde yürür. Ancak yeşil lambalı işaretli yerde koşarcasına hızlı bir şekilde yürür.

  Merve’ye ulaştığında Safa tepesinde yaptıklarının aynısını yapar. Kabe’ye yönelme tekbir getirme ve dua bu bir şavttır. Sonra Safa tepesine tekrar Merve tepesine derken yedi şavtı Merve tepesinde tamamlar. Sonra başını tıraş eder ve ihramdan çıkar. Artık ihramla birlikte ona haram olan her şey helal olur. İşte umre budur.

  Medine’de Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mescidini ziyaret esnasında okunacak özel bir dua yoktur. Zaten Mescid-i Nebeviyi ziyaret etmenin umre yahut hacla hiç bir ilgisi yoktur. Ancak Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kendi mescidinde kılınan bir vakit namazın diğer mescidlerde kılınan bin vakit namazdan daha sevap olduğunu bildirmiştir.

  Bu sebeple Mescid-i Nebevide namaz kılmak çok faziletlidir. Ama bu ziyaretin umrenin ya da haccın bir rüknü olduğunu düşünmek doğru değildir. Hac ve umre sadece Mekke’de yapılan bir ibadetlerdir
  Kaynak: hadisler.com


+ Yorum Gönder