Peygamber efendimizin kadınlarla ilgili hadisleri 5 üzerinden 4.37 | Toplam : 51 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Peygamber efendimizin kadınlarla ilgili hadisleri


  Peygamber efendimizin kadınlarla ilgili hadisleri nelerdir Hz. Muhammed s.a.v kadınlar hakkında hadisi şerifleri nelerdir ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,939
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Peygamber efendimizin kadınlarla ilgili hadisleri


  Ne kuranı kerim nede sünette kadınlara ayrımcılık eden ona haksızlık eden hiç bir ifade yoktur. Bu durum ta anne karnından kadının vefat ettiği ana kadar her türlü haklarının korunması ile ortaya konmuştur. Özellikle bir çok uydurma hadislerle islama iftiralar atılmak istenmektedir. Bu konuda çok dikkatli ve hassas olmak gerekir.

  Cenab-ı Hak buyuruyor :
  "Erkek ve kadından kimi inanmış olarak bir iyilik yaparsa onu hoş bir hayatla yaşatırız. Ahirette ise onların ücretini yaptıklarının en güzeliyle veririz." (Nahl Suresi 97)

  Şu 3 hadisi şerif bile kadına verilen değerin ne kadar büyük olduğunu anlamak için yeterlidir:

  “Sizin hayırlı olanınız ailesine hayırlı olandır. Ben ailesine en hayırlı olanınızım.”

  “Kamil İmana sahip Müslüman ahlâken güzel olandır. En hayırlı mü’min de eşine karşı ahlâkı en iyi olandır.”

  “Cennet anaların ayakları altındadır.”


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  peygamberimizin kadınlarla ilgili hadisleri


  ***Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allaha ve ahiret gününe inanan bir kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helâl değildir."Buhârî, Taksîru's-Salât 4; Müslim, [URL="https://www.mumsema.org/hac-hakkinda-soru-ve-cevaplar/"]Hac[/URL]c 419, 422, (1339); Muvatta, İsti'zân 37, (2, 979); Ebü Dâvud, Menâsik 2, (1723-1725); Tirmizî, Radâ 15, (1170).


  ***Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Kadınlara hayırhah olun, zira kadın bir eyeği kemiğinden yaratılmıştır. Eyeği kemiğinin en eğri yeri yukarı kısmıdır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi haline bırakırsan eğri halde kalır. Öyleyse kadınlara hayarhah olun."
  Buhari, Nikah 79, Enbiya 1, Edeb 31, 85, Rikak 23; Müslim, Rada 65, (1468); Tirmizi, Talak 12, (1188).


  ***İbnu Abbas (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular: "Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!"
  Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım
  [URL="https://www.mumsema.org/hac-hakkinda-soru-ve-cevaplar/"]hac[/URL]c için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: "Öyleyse git hanımına yetiş, onunla [URL="https://www.mumsema.org/hac-hakkinda-soru-ve-cevaplar/"]hac[/URL]c yap!" diye emretti."Buhâri, Cezâu's-Sayd 26, Cihâd 140, 181, Nikâh 111; Müslim, Hacc 424, (1341).
 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Peygamber efendimizin kadınlarla ilgili hadisleri


  Peygamber efendimizin kadınlar ile ilgili sözleri

  Peygamberimiz Hz. Muhammedin Kadınlar hakkındaki sözleri-hadisleri

  834.
  [2:97, Hadîs No: 1441]
  Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor:
  Mü'minlerin îman bakımından en oigun olanları, ahlâkı en güzel olanlarıdır. En hayırlılarınız kadınlarına en hayırlı olanınızdır.
  Kadın hadisi-1

  159. [1:201, Hadîs No: 276]
  İbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor:
  Kadınları, eğer denk iseler istedikleri ile evlendirin

  Kadın ile ilgili hadis-2
  251- [1:276, Hadîs No: 428]
  Ebû Mûsâ (r.a.) rivayet ediyor:
  Bir kadın güzel koku sürünüp bunu hissetsinler diye bir topluluğa uğrarsa, zina etmiş olur.
  Kadın hakkında hadis-3

  432. [1:411, Hadîs No: 779]
  Âişe (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduğunu ri*vayet ediyor:
  Kadın kocasına, "Ben senden ne hayır gördüm ki," derse, iyilikleri boşa gitmiş olur
  Kadın konulu hadis-4


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Güzel dinimin kadın için söylediği onca güzel şey varken sadece kadınlarla ilgili sakındırıcı kısımlarını yazıyor erkekleri kadına karşı kışkırtıp kadını da ümitsizliğe sevkediyorsunuz.Bu hata erkek yazarlar tarafından çok yapıldı .Dindar erkekler dahil birçok kimse bu yüzden eşine canının istediği muameleyi yaptı yapıyor,bir çoğu zulmediyor.Halbuki Efendimizin hanımlarının herbiri Efendimizin en çok kendisini sevdiğini düşünürmüş.O sevgiyi almişlar.O'nun örnekliği maalesef günümüz erkeklerine yetmiyor .İstediği muameleyi yapıp sonrada utanmadan Peygamberin eşlerinden beklemediği hizmeti hürmeti meyyit teslimiyetini bekliyor.Allah aşkına birisi de çıksın Efendimizin hanımlarına nasıl eş olduğunu anlatsın.Kadınlar şımarırsa hesaplarına girmeden yapsın hemde.Bırakın birazda kadınlar şımarsın.Yeter artık yani.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  hakkatten yaa biz kadınları toptan öldürün bari bu ne yaa!! kadınlar günah torbası şeytan sankiayol bütün pislikler erkeklerden çıkıyor....hangi kadın bir erkeği taciz veya tecavüz etmiş????kadınlara tecavüz etmek yetmedi kudurdu erkek kısmı erkek çocuklara bile tecavüz eder olduu.....kadınlar mı yoksa erkekler mi günah torbası?....iyi bir düşünün bakalım.....kendi nefsinize sahip çıkamıyorsunuz kadınları günah torbası yapıyorsunuz pesssss!!ALLAH ın yarattığı biz kadınları bu kadar günah torbası yapmak ALLAH a karşı gelmek olmuyor mu?


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cennete girmesi en kolay varlık kadın ise, çekeceği dert ve kederler fazla olmalı ki cenneti hak edebilsin. Sadece namazı tam olarak kılıp koca rızasını kazanmak ile bedava cenneti kazanacağını mı zannediyorlar


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Peygamber efendimizi tenzih ederek soyluyorum. Erkek hoca ve alimlere soru soramayacak kadar guvenim az. Butun fetvalari kendilerine gore veriyorlar. Tabiri caizse kitabin yanlizca bir yuzunu okuyorlar. Once yaradana kul olmak vazife iken eslerimize o denli salahiyetler veriliyorki neredeyse tercih yapmak zorunda kaliyoruz ve eslerimizin zulmunden, rabbimizin merhametine siginiyoruz. Ortacagda kilisenin halkina gosterdigi tavrin bir benzerini sozum ona alim ve hocalar hanimlara uyguluyor. Yani ; bildiginde istismar edecegni, simaracagni dusundugu hak ve hukukundan kadinlar bihaber birakiliyor. Korukorune bir koca itaatine mahkum ediliyor. Degerli tefekkur ve ilimle mesgul olan buyuklerimiz. El Hak ! Rabbimizin her emir ve yasaklarina boynumuz ince. Lakin " erkegin karisi uzerindeki haklari diye soze girmeden once rabbimizin kul ,u uzerindeki haklarini siralayin. Bu vasiflari tasiyorsa kisi, varsin sonrada hanimindan hak talep etsin . Degilse huzur u mahserde rabbimin emrine yanlis ve eksik sahitlik edenlerin yakasindadir tum mazlum muminelerin elleri !


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Götünüzü başınızı açıp milleti tahrik edin yada sadece başınızı kapatıp daracık elbise giyip biz öüslümanız başımız kapalı derseniz Allah diyor başını kapatıp vücüd hatlarını gösteren kadın asıl onlardır çıplak giyinen onlar cennetin kokusunu bile alamazlar siz namuslu giyinip erkeğinizden başka bir kişiye münasebete girmediğiniz taktirde kim ne derse desin mükafatınızı Allah verir ama şimdiki zamane kızlarının giyimi fahişeleri andırıyor hiç kusura bakmayın edepli bir kişiye şeytan musallat olmaz edepsizin şeytanı çok olur erkeği zinaya teşvik eden kadın için yaşasın cehennem


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  hakkı anlatana , sen kendine bak diyenler de kötü akıbet üzeredirler


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ey çağdaş örtülü çıplak kadınlar Resulullah S.a.v. buyurdu ki Cehennemin çoğunu kadınlar oluşturucaklar , başka bir hadisi şerifte ; başları kapalı olup vücut hatlarını belli ederek , tahrik edici giyinen kadınlar hakkında da , onlar cennetin kokusunu dahi duyamayacaklar , buyurmuştur


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  çok guzel bır hadısler çok tesekurler ışıme yaradı


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İyi güzelde erkeği bir tek kadının dış gorunusumu zinaya , tacize tesvik ediyor, öğle ise küçücük kız çocuklarına ve hatta küçük yaştaki erkek çocuklarına karşı yapılan tacizler istismarlara ne demeli , biride bana bunu aciklasin lütfen, nedir kadınlardan istediğiniz , bir eşya bir mal olarak gordugunuz her seferinde kadınlar üzerinden yapilan hesaplar , kadınları bu denli asagilamalar , unutmayın ki sizleri de dünyaya getiren analarının da kadın, beyler sizlerinde anaları, bacilari , kız evlatları var, kadına saygi lütfen.....


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben uc dogum yaptim dördüncü dogumdan sonrakiler tehlike hatta olume yatarsin diyor doktorlar o nedenle tuplerimi baglatsam gunah olur mu


+ Yorum Gönder
Git 12 Son