Cünüplük kaç yaşında başlar 5 üzerinden 4.44 | Toplam : 77 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cünüplük kaç yaşında başlar


  Arkadaşlar Cünüplük kaç yaşında başlar dinimizde cünüplük hakkında bilgi verir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  İnanc Devamlı Üye
  İnanc
  Devamlı Üye
  İnanc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 93990
  Mesaj Sayısı: 1,418
  Tecrübe Puanı: 15
  Yer: Yalan Dünyada Bir Yer.

  Cevap: cünüplük kaç yaşında başlar


  Ergenlik kaç yaşında ve nasıl başlar ?

  Cevap: Ergenlik belirtileri kızlarda 8-13 yaşlar arasında (ortalama 11-(11.5) yaş), erkeklerde 9-14 yaşa arasında (ortalama 11.(5-12) yaş) başlar.

  Ergenlik belirtilerinin başlaması ve ilerlemesi kızlar ve erkekler arasında farklılık gösterir. Genel olarak ergenlik kızlarda memelerin, erkeklerde testislerin (yumurtalıkların) büyümesi ile başlar. Kızların %15’inde ilk bulgu genital bölgede kıllanma, nadiren de adet kanamasının başlaması olabilir. Erkeklerde testis büyümesini farketmek zor olduğundan genital kıllanmanın ilerlemesi ile ergenlik değerlendirilir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: cünüplük kaç yaşında başlar


  Ergenliğin başlangıcında kızlarda tek taraflı meme gelişimi olması normal midir ?
  Cevap: Bazen kızlarda ergenlik tek taraflı meme büyümesi ile başlar ve diğer memede büyümenin başlaması 6 ayı bulabilir. Bu durum normaldir. Bununla birlikte memeler arasındaki bu gelişim farklılığı daha uzun sürer ve çok belirgin olursa bir hekime başvurmak gereklidir.

  Ergenliği başlatan olaylar nelerdir ?
  Cevap: Ergenlik, beynin hipotalamus-hipofiz adı verilen bölgesinden salgılanan hormonların etkisiyle başlar. Bu hormonları salgılayan hücreler ergenlik yaşına kadar “uykudadırlar”. Bu hormonlar kızlarda overleri, erkeklerde testisleri uyararak cinsiyet hormonlarının(kadınlarda östrojen, erkeklerde androjenler) salgılanmasına neden olurlar. Cinsiyet hormonları ise her cinse özgü fiziksel özelliklerin (meme büyümesi, genital bölgelerde kıllanma, erkek tipi kas gelişimi gibi) oluşmasını sağlar.

  Ergenlik başladıktan sonra nasıl ilerler ?
  Cevap: Ergenlik döneminde kız ve erkek çocuklarda kendi cinsiyetlerine uygun fiziksel değişiklikler olur. Bu değişiklikler belli bir sıra ile olur ve ergenlik dönemi 5 evrede tamamlanır.


  Ergenliğin erken başlaması ne demektir ?
  Cevap: Genel olarak kızlarda 8 yaşından erkeklerde 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinden birisinin veya birkaçının birlikte başlaması erken ergenlik olarak kabul edilir. Erken ergenlik meme gelişiminin erken olması şeklinde kızlarda daha sık görülür. Bunun yanında tek başına genital kıllanma veya adet kanaması şeklinde de erken ergenlik başlayabilir. Kızlarda bu şekilde görülen erken ergenlik genellikle hormonal kaynaklı değildir. Bununla birlikte erken ergenlik bazen önemli bir hastalığa bağlı olabilir veya hemen tedavisi gereken özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle bu tür sorunu olan çocukların çocuk endokrinolojisi uzmanlarına gönderilmeleri gereklidir.

  Erkeklerde erken ergenlik daha seyrek görülür ve genellikle önemli bir neden bağlıdır. Böyle erkek çocukların vakit geçirilmeden hekime götürülmeleri gereklidir.

  Ergenliğin geç başlaması ne demektir ?
  Cevap: Ergenliğin kızlarda 13, erkeklerde 14 yaş tamamlandığı halde başlamaması durumunda gecikmiş ergenlikten sözedilir. Ergenlik gecikmesi erken ergenliğin tersine erkek çocuklarında sık görülür. Ergenlik gecikmesi olduğunda bu durum ya geçicidir ( bir süre sonra ergenlik kendiliğinden başlayacaktır) ya da kalıcı bir bozukluk söz konusudur. Kalıcı bozukluk olduğunda HİPOGONADİZM’den sözedilir. Kızlarda 16 yaşına kadar adet kanaması olmamışsa mutlaka kalıcı bir bozukluk vardır. Bu nedenle kızlardaki ergenlik gecikmesi ciddiye alınmalı ve mutlaka çocuk endokrinolojisi uzmanlarına başvurulmalıdır.

  Erkeklerdeki ergenlik gecikmesi ile birlikte boy kısalığı da vardır ve genellikle geçici özelliktedir. Bu çocukların kemik yaşları geridir, bu nedenle de büyüme basamaklarını geriden çıkarlar ve ergenliğe geç girerler. Bu çocukların yakın akrabalarında da benzer sorunlar vardır. Ergenlik gecikmesi olan erkek çocukların büyüme ile uğraşan hekimler tarafından izlenmesi gereklidir.

  Ergenlik gecikmesi olan erkek çocukları ne zaman tedavi edilmelidir ?
  Cevap: Erkek çocuklarda ergenlik gecikmesi sık olmayarak kalıcı bir bozukluğun sonucu olabilir. Bu nedenle 14 yaşını geçtiği halde ergenlik belirtileri başalmayan çocuklarda bazı hormonal tetkikler yapılır ve kemik yaşları değerlendirilir. Bu tetkikler ile belirli bir neden bulunamayan ve ailesinde ergenlik gecikmesi olan çocuklara bir süre erkeklik hormonu (testesteron) verilmesi gereklidir. Bunun için çocukların kemik yaşlarının en az 12 yaş olmasına dikkat edilmelidir. Bu tadavinin amacı çocukların ergenliğe girmesini hızlandırmaktır. Belli bir süre sonra (3-6 ay) hormon tedavisi kesilir ve çocukların kendiliğinden ergenliğe girmesi beklenir. Böyle bir tedavinin mutlaka çocuk endokrinolojisi uzmanlarınca yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

  Ergenlik döneminde erkek çocuklarda meme büyümesi olması normal midir ? Cevap: 10-16 yaş arasındaki erkek çocukların %40’ından fazlasında geçici meme büyümesi olmaktadır. Buna tıp dilinde “jinekomasti” denilmektedir. Bu durum en sık 14 yaş civarında görülmektedir. Ergenlik dönemindeki erkek çocuklarda görülen meme büyümesinin nedeni belli değildir. Bu çocukların meme dokusunun östrojen denilen ve meme dokusunu büyüten hormona karşı hassas olduğu ileri sürülmektedir. Bu dönemdeki meme büyümelerinin % 75’i ilk 2 yıl, %90’ı 3 yıl içinde kendiliğinden küçülür. Geri kalan % 10’ununda meme dokusu hem büyük, hem de uzun sürede küçülmeyebilir; bu durumda tıbbi veya cerrahi tedavi gerekebilir. Bu nedenle ergenlik döneminde görülen meme büyümesini bir hastalık olarak kabul etmemek gereklidir.


 4. Reklam

 5. 4
  Darusselam Devamlı Üye
  Darusselam
  Devamlı Üye
  Darusselam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,210
  Tecrübe Puanı: 33

  Cevap: cünüplük kaç yaşında başlar


  Çıkan sıvının meni olup olmadığını anlamak için meninin özellikleri şunlardır

  Buluğ çağma ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.


  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.

  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

  1- Sıçrayarak çıkması,

  2- Hazzın hasıl olması.

  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur..

  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.


  Guslü Gerektiren Haller:

  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.

  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(1)

  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladıa.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(2)

  (1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71
  (2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1 - Ben 12 yaşıma yeni girdim cenabet olur muyum

  2 - Ben 12 yaşındayım da mezi geldi meni ne zaman gelir bilgilendirir misiniz?

  3 - 12 yaşındayım ve zevk suyu akıyor penisimden sanırım gusul abdesti almam gerekiyor mu?


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,932
  Tecrübe Puanı: 10

  1- Cünüp olmak için illada şu yaşta olunur diyemeyiz ama erkekler için ortalama yaş 14 yaşıdır denilebilir.

  2- Ortalama ergenlik yaşına girme yaşı erkeklerde 13 ila 15 yaş arasıdır. Bu yaşlarda artık meni de gelmiş olur.

  3- Zevk suyundan maksat mezidir. Mezi cünüp yapmaz ve gusül abdestine gerek olmaz.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1 - Ben 14 yaşındaydım akan şey meni ( döl ) çünkü içi beyaz dolu bir şeyler var ve sıçrayarak akıyor.

  2 - Ben 14 yaşındayım boşalıyorum cenabet olur muyum

  3 - Ya ben 14 yaşındayım akmıyor galiba bi ara çektim elim sadece ter gibi su oldu o nedir ve büyüme yok Ne yapmalıyım


 9. 8
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,932
  Tecrübe Puanı: 10

  1- Ortalama 14 yaşında erkekler cünüp olmaya başlar ve menide gelir. Bu gelen meniden dolayı gusül abdesti almak farzdır.

  2- Artık bu durumda ergenlik yaşına girmiş sayılıyorsun ve Allah katında da sorumlusun. Cünüp oluyorsun gusül abdesti almalısın.

  3- Bu tür şeyleri ne düşünmeye nede yapmaya gerek yoktur. Zaten mastürbasyon yapmak ancak zinaya düşmek üzereyken düşmemek için yapmak caiz olur.


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1 - Ben 13 yaşındayım bana da mezi geliyor meni 14 yaşı.da falan gelir mi???


  2 - ya abicim ben 2002 doğumluyum yani 13 yaşındayım ama kardeşim benden ne zefk suyu nede döl akıyor inşallah kısır değilimdir bilgilerinizi almak isterim


 11. 10
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,932
  Tecrübe Puanı: 10

  1- Ergenlik yaşı ortalama 14 tür. Ergenliğe girdikten sonra da meni de gelmeye başlar.

  2- Güzel kardeşim. Bunları düşünme bile çünkü 17 18 yaşına kadar bile ergenliğin gecikmesi bazen normal bir durumdur. Bunun kısırlıkla falan bir ilgisi yoktur.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  1 - Ben cünüp olmadım veya gece olduysam gusül abdesti almadım günaha girmişmiyimdir???

  4 - 13 yaşındayım zevke geliyorum ama sadece su akıyor cenabet olur muyum?


 13. 12
  Şema Moderatör
  Şema
  Moderatör
  Şema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 7,127
  Tecrübe Puanı: 81

  Alıntı
  gece olduysam gusül abdesti almadım
  Gece cünüp olan, sabah namazı vakti girdiğinde gusül alması farzdır.
  Sabah namazını cünüp kalarak kaçırmak büyük günahlardandır.
  Alıntı
  sadece su akıyo cenabed olurmuyum?
  sudan kastın mezi ise gusül gerekmez.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ergenlik çağına girmişsen olursun


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  genç yaşın daha küçük düşünme böyle şeyler ibadet et bol bol allaha inan ve haftad 1 ker güsül al


+ Yorum Gönder
Git 124 Son