Filistin topraklarında dinler ve mezhepler 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir
     

  Filistin topraklarında dinler ve mezhepler


  Filistin topraklarında dinler ve mezhepler - nizar ebu munshar

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye
  imam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 20.Ağustos.2007
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 6,954
  Tecrübe Puanı: 74
  Yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Filistin topraklarında dinler ve mezhepler

  Rıhle soruyor: Hangi tasavvuf?
  Rıhle 15. sayısının sayfalarını Ebubekir Sifil hocanın ‘Hangi Tasavvuf?’ başlıklı makalesiyle açıyor.


  Rıhle dergisi sayfalarını Ebubekir Sifil hocanın ‘Hangi Tasavvuf?’ başlıklı makalesiyle açıyor. Ebubekir Sifil hoca başlıktan da anlaşılacağı üzere aktüel tasavvuf anlayışları ve sürçtükleri noktaları nazarımıza sunduktan sonra Tasavvuf derken kastedilenin ne olduğunu vazıh bir dille ifade ediyor. Orhan Ençakar hoca ‘Şeyh Ahmed Zerrûk’a Göre Tasavvufun Esasları’ başlıklı makalesinde âlim ve aynı zamanda iki tarikat kolundan (Şâzelî ve Kâdirî) icazet sahibi bir mürşit olan Şeyh Ahmed Zerrûk’un tasavvufu tashihi ve fıkıhla olan/olması gereken ilişkisine dair görüşlerini inceliyor. Ne zaman üstad Bediüzzaman ve tasavvuf aynı cümlede anılsa hemen üstadın ‘Zaman tarîkat zamanı değil, belki îmânı kurtarmak zamanıdır’ sözünü söylediği dile getirilip üstadın tasavvuf hakkındaki nihai görüşünün bu olduğu söylenir. Murat Türker bu konuyu işlediği ‘Zaman Tarikat Zamanı Mı?’ başlıklı makalesiyle bu konuyu açıklığa kavuşturuyor. Muhammed Salih el-Gursî (Ekinci) hoca 'Tasavvuf'a Giriş' başlıklı Arapça makalesiyle Tasavvufun ne anlama geldiğini/gelmesi gerektiğini irdeliyor.
  Bu sayıda Kahire Üniversitesi Dâru’l-Ulûm Fakültesi, Kelam hocası Prof. Dr. Hasan Şâfiî ve yine aynı üniversitenin Tasavvuf bölüm başkanlığını yapan Prof. Dr. Abdulhamid Medkûr hocalarla Tasavvuf ve Kelam merkezli gerçekleştirilen mülakatı var. “Ukûl”, “Ukûl-u aşare”, “Nüfûs-u tis’a”, “Eflâk-ı tis’a” vb. kavramların Neoplatonizm’le; tasavvufun diğer dinlerdeki mistik oluşumlarla ilişkisini, Hakikat-i Muhammediyye, Nur-i Muhammedî, kelime/logos felsefesi vb. kavramları ve modernist din yorumlarının konuşulduğu mülakat, tasavvuf anlayışında ufuk açıcı olacaktır.
  Açık oturum bölümünde, Daru’l-Hikme hocalarının Türkiye kamuoyunda tasavvuf eleştirisi bağlamında en çok başvurulan eserlerden olan İbrahim Sarmış’ın Teorik ve Pratik Açıdan Tasavvuf ve İslam adlı kitabın üzerine yaptıkları değerlendirmeyi bulacaksınız.
  Tezakir bölümünde üstad Kadir Mısıroğlu bir tarih ve vesika talanına karşı mücadele etmiş olan bir tarih aşığını hatırlatıyor: İbrahim Hakkı Konyalı.
  İntikad bölümünde ise Talha Hakan Alp hoca son birkaç yıldır Türkiye’de gündem olan bir meseleyi ‘Adetli Kadının Orucu Meselesi ve Modern Fetvalar’ başlıklı makalesiyle derinlikli bir kritiğe tabi tutuyor.
  Bunların dışında Erdal Kurgan’ın ‘Osmanlı Millet Sistemi ve Ulus: Hakikat ile Kurgu’ başlıklı makalesi ile Nizar Abu Munshar’ın ‘Filistin Topraklarında Dinler ve Mezhepler’ başlıklı çalışmasını da sayfalarımızda bulacaksınız. Serdar Demirel hocanın 'Teoriden Reele; Tarihsel ve Modern Sahabe Tenkitçiliğinin Anlamı' başlıklı yazısını da okuyacaksınız.
  Ayrıca Prof. Dr. Orhan Çeker hocanın Tasavvufî Meselelere Fıkhî Bakış adlı eseri derginin takipçilerine hediye ediliyor.

  Yüsra Dal haber verdi+ Yorum Gönder