Evrendeki düzen ile ilgili örnekler 5 üzerinden 4.68 | Toplam : 84 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Evrendeki düzen ile ilgili örnekler


  evrendeki düzen ile ilgili örnekler nelerdir bilgi verir misiniz

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye

  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 3,115
  Tecrübe Puanı: 34
  Yer: Türkiye

  Cevap: evrendeki düzen ile ilgili örnekler


  Evren denilince; yer, gök, gezegenler, ay, güneş, yıldızlar dâhil canlı-cansız bütün yaratıkların oluşturduğu varlıklar âlemi akla gelir.

  Evrende mükemmel bir düzen ve uyum vardır
  Allah evrende yarattığı her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah’ın yarattığı varlıklarda güzellik, ölçü, uyum ve denge vardır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. “ Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık” (Kamer suresi, ayet 49)

  Ayrıca Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. “Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için aya evreler koyan Allah’tır. Allah, bunları boş yere yaratmamıştır. O, ayetlerini düşünen bir toplum için ayrıntılı olarak açıklıyor.” (Yunus suresi, 5)


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: evrendeki düzen ile ilgili örnekler


  Evrende mükemmel bir düzenin varlığını nasıl anlarız?
  İnsan çevresine baktığı zaman gökyüzünde güneşi, ayı ve yıldızları; yeryüzünde insanları, hayvanları, bitkileri, dağları, denizleri görür. Akıllı ve düşünen bir varlık olan insan; çevresinde bulunan varlıkları gözlemlediği ve düşündüğü zaman, evrende mükemmel bir düzenin var olduğunu anlar.

  Kendimize bakalım:

  Kendi vücudumuza baktığımızda, bir düzenin olduğunu kolayca görebiliriz. Yüce Allah; insanı el, yüz, ayak, göz gibi organlarıyla en güzel şekilde yaratmıştır. Mükemmel vücudumuzda organlarımız, birbiriyle uyumlu ve düzenli olarak çalışır. Organlarımız arasındaki bu düzenli ve uyumlu çalışma bizim sağlıklı yaşamamızı sağlar. Solunum sistemimizin uyumlu çalışmasıyla rahatça nefes alıp veriyor, sindirim sistemimizin düzenli çalışmasıyla da yediğimiz besinleri sindirebiliyoruz. Yine beynimizin düzenli ve uyumlu çalışmasıyla düşünebiliyor, kavrıyor ve bilgi ediniyoruz. Bilim adamlarının araştırmalarına göre insan beyninde on milyar hücre bulunduğu, bu hücreler arasında sayılamayacak kadar çok haberleşme bağlantılarının bulunduğu tespit edilmiştir. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: ”Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert Rabbine karşı seni ne aldattı?”(İnfitar suresi, ayet 7-8)


 4. Reklam

 5. 4
  zkzkkz Misafir
  Misafir

  Cevap: Evrendeki düzen ile ilgili örnekler


  Çok teşekkür ederim sağolun


 6. 5
  ayça Misafir
  Misafir

  bence biraz daha bilgi verilmeli


 7. 6
  melle Devamlı Üye
  melle
  Devamlı Üye

  Üye No: 20559
  Mesaj Sayısı: 1,824
  Tecrübe Puanı: 20

  Evrende bir düzen olduğuna nasıl bir örnek verebiliriz

  EVRENDE DUZENIN OLDUGUNA ORNEKLER;

  1-GUNESIN DOGUDAN DOGUP BATIDAN BATMASI.

  2-BIR GUNUN 24 SAAT OLMASI.

  3-4 MEVSIM OLMASI


+ Yorum Gönder