+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Medine döneminde mescid-i nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Medine döneminde mescid-i nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü nedir


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: medine döneminde mescid-i nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü nedir


  Reklam  Cevap: Peygamberimizin Mescidinin Sosyal İşleviMescit, Müslümanların günde beş vakit buluştukları ve birlikte ibadet ettikleri yerdi. Müslümanlarla ilgili önemli kararlar burada alınır, insanların şikayetleri burada dinlenir ve çözüme kavuşturulurdu. Dışarıdan gelen elçiler de burada kabul edilirdi. Buradan ihtiyaç sahiplerine yardım yapılır, eğitim faaliyetleri de burada yürütülürdü. Daha sonraları, Müslümanların sayısı çoğaldıkça mescit, bütün bu çalışmalar için yetersiz kalmış, her bir iş için ayrı ayrı binalar kurulmuştur.

  Mescid-ı Nebevi, Mescid-ı Haram ve Mescid-ı Aksa'dan sonra, yeryüzündeki mescitlerin en faziletlısıdır. Bu konuda Resulullah (s.a.s)'den bır çok hadis varıt olmustur.

  Peygamberimiz bir hadisinde "Ben muallim (öğretmen) olarak gönderildim" buyurmuştur. Gerçekten onun hayatı bütünüyle eğitim ve öğretimle geçmiştir.
  Hicretten sonra Peygamber Mescidi, İslam'ın en önemli eğitim öğretim merkezi olmuştur. Peygamberimiz mescidin yanına "Suffe" adında ayrı bir bölüm yaptırmıştı. Burada yoksul olup barınacak yeri olmayanlar veya evi olduğu halde ilim öğrenmek isteyenler kalır, yeni bilgiler öğrenerek ve ibadet ederek günlerini geçirirlerdi.
  Burası bir anlamda yatılı okul gibiydi. Suffe'de kalan öğrencilerin sayısı yüzü aşkındı. Peygamberimiz onlarla yakından ilgilenir, onların eğitim ve öğretmiyle meşgul olduğu gibi, geçimlerini de sağlamaya çalışırdı. Buradan yetişenler çevre şehirlere İslam'ı öğretmek üzere görevlendirilirlerdi. Suffe'den başka Medine'nin çeşitli mahallelerinde başka okullar da vardı.

  Peygamberimiz, insanların yararına olan her tür bilgiyi teşvik etmiştir. Zeyd bin Sabit'e İbranice'yi öğrenmesini istemiş, o da Peygamberimizin isteğini yerine getirerek kısa sürede öğrenmiştir. Peygamberimiz, başta Kur'an eğitimi olmak üzere Müslümanlara ziraat, tıp matematik savaş teknikleri, atıcılık, binicilik, yüzme gibi bir çok alanda bilgi elde etmelerini öğütlerdi.Bedir savaşında esir alınan müşrikler, Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılmış, bu durum, Müslümanlar arasında okur-yazarlık oranını arttırmıştı.

  Peygamberimiz kadınların eğitimine de önem vermiş, onlar için özel bir gün tayin etmişti. Bu sayede, bilgili birçok kadın yetişti. Hz. Aişe, Hz. Fatıma, Ümmü Habibe, Esma, Safiyye bunlardan birkaçıdır.Peygamberimizin güzel sanatların bazı dallarıyla ilgili tavsiyeleri de olmuştur. O: "Allah güzeldir, güzeli saver" buyurmuştur. Hz. Ali'ye yazıyı güzel yazmasıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Peygamberimiz, Hz. Hassan bin Sabit ve Abdullah bin Revaha gibi şairleri desteklemiştir. 3. Misafir
  Çok yardımcı oldular teşekkürler

 4. Misafir
  güzel bilgiler paylaşıyorsunuz teşekkür ederim size

 5. Misafir
  Allah sizden razı olsun bu kadar güzel bilgiler paylaştiginiz için

 6. Misafir
  çok teşekkür ederiz Allah razı olsun ama ben bu kadarını defterime geçiremem ama yinede çok güzel şeyler paylaşıyorsunuz

+ Yorum Gönder
medine döneminde mescid-i nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü nedir,  medine döneminde mescid i nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü,  mescidi nebinin eğitim öğretimdeki rolü,  medine döneminde mescidi nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü,  mescid-i nebi eğitim ve öğretimdeki rolü,  medine doneminde mescidi nebinin eğitim ve ogretimdeki rolu nedir,  mescidi nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü