+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Pişman olup tövbe ediyorum ama nefsime yenilip yine aynı günahı işliyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Pişman olup tövbe ediyorum ama nefsime yenilip yine aynı günahı işliyorum


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: pişman olup tövbe ediyorum ama nefsime yenilip yine aynı günahı işliyorum


  Reklam  Cevap: Birincisi: Riyazet yapmak, sık, sık oruç tutmak, farzların yanında nafile ibadetleri de yerine getirmek suretiyle, kalbi takva dairesinde bulundurup güçlenmesini ve nefse mağlup olmamasını sağlamaktır.

  İkincisi: Her an Allah’ın kendisini görmekte ve teftiş etmekte olduğunu, melekler tarafından her şeyinin görüntülenip kayıt altına alındığını ve mahşerdeki büyük mahkemede aleyhinde şahitlik edecek birer belge olduğu bilgisini iyice hazmetmek, özümsemek gerekir. Bizim tecrübelerimize göre, bu asırda ilmî yoldan bu perspektifi sağlayan eserlerin başında -iman hakikatlerini çok güzel bir mantıkla ders veren- Risale-i Nur külliyatı gelmektedir. Bu eserler, denemeye değerdir.

  Üçüncüsü: Her zaman ölümü hatırlatan, Allah’ı hatırlatan bir çevrede bulunmaktır. Bilindiği üzere, genel anlamda insanı cehenneme davet eden dört şey vardır:

  a. Fanî, geçici ve de aldatıcı olan dünya.

  b. Kur’an’da “Garur = çok aldatıcı” olarak vasıflandırılan şeytan.

  c. Her zaman kötülüğü telkin eden, terbiye edilmemiş nefs-i emmare.

  d. Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz gafil arkadaş.

  Bu dört aldatıcının tuzaklarına düşmemek için, bunlardan uzak durmak gerekir. Bu ise, sevgililerin değişmesine bağlıdır:

  Fani dünya yerine, bakî cenneti tercih etmek.

  Şeytanın kapılarını kapatan ve ahiretin kapılarını açan sağlam iman ve salih amelin sevdalısı olmak.

  Kötülülüğü telkin eden nefs-i emmareyi dizginlemek için, onun arzu ve istekleri yerine, imanlı kalbin, şuurlu akl-ı selimin arzularını yerine getirmek.

  Gafil insanlar yerine, kalbi uyanık imanlı arkadaşlar bulmak.

  Bu maddeler birer meşktir, daha pek çok hakikatle aşk edebilirsiniz.

  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder