Hanefi mezhebindenim şafii mezhebine göre nikah yapabilir miyim? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hanefi mezhebindenim şafii mezhebine göre nikah yapabilir miyim?


  merhaba aslında ben evli bir bayanım. geçen yıl eşimle resmi olarak düğün salonunda tüm akrabalarımız varken fakat bir erkek ve bir bayan şahidin imzasıyla evlendik. sonrasında imam nikahımız benim eniştem ve onun bir erkek arkadaşı varken kıyıldı. biz ikimizde hanefi mezhebindeniz. nikah kıyma işlemimiz buraya kadar hanefi mezhebine mi ait olur. yoksa şafi mezhebine de uygun mudur?

  bu konuyu irdeliyorum çünkü eşimle aramızdaki bazı tartışmalar sonucunda nikahımız zedelenmiş olabilir. son bir talak hakkımız vardı şu an onun da bozulmuş olma ihtimali var.

  asıl sorum şu: eğer hanefi mezhebine göre evlenmiş ve nikahımız bozulmuşsa aynı eşimle şafi mezhebine göre tekrar evlenmemiz mümkün müdür? lütfen bilgilendirir misiniz?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul
  rana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 07.Temmuz.2007
  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 4,197
  Tecrübe Puanı: 55
  Yer: Almanya

  Cevap: hanefi mezhebindenim şafii mezhebine göre nikah yapabilir miyim?


  merhaba,


  SORU: Selamünaleyküm hocam. Dini nikah bozulduğu zaman o yuvayı korumak için şafi mezhebi taklit edilir mi?CEVAP: Selamünaleyküm.
  Nikâh ve talak konularında esneme payı yok gibidir. Şuraya buraya geçiş olmaz. Mesele ulemanın önüne konur, geri dönüş imkanı varsa ona göre hüküm verilir. Böyle yapmalıyız.


  Nurettin Yildiz+ Yorum Gönder