Konusunu Oylayın.: Kur'an ve Sünnetten Önemli Duâ ve Zikirler

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Kur'an ve Sünnetten Önemli Duâ ve Zikirler
 1. 06.Ağustos.2012, 02:46
  1
  Misafir

  Kur'an ve Sünnetten Önemli Duâ ve Zikirler


  Kur'an ve Sünnetten Önemli Duâ ve Zikirler Mumsema Kur'an ve Sünnetten Önemli Duâ ve Zikirler


 2. 06.Ağustos.2012, 02:46
  1
  emiw3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  emiw3
  Misafir  Kur'an ve Sünnetten Önemli Duâ ve Zikirler

 3. 06.Ağustos.2012, 03:55
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,965
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Kur'an ve Sünnetten Önemli Duâ ve Zikirler
  Kur'an'dan seçilmiş duâ ve zikirler
  Hamd,zorda kalanın duâ ettiğinde duâsına icâbet eden âlemlerin Rabbi olan Allah'adır. Dîni yalnızca Allah'a has kılarak O'na duâ ederim.Salât ve selâm da okuma-yazma bilmeyen, peygamberlerin sonuncusu ve rasûllerin önderi Muhammed'e olsun.
  1-

  [سورة الفاتحة:1-7]
  "Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla (başlarım).Hamd, âlemlerin Rabbi,Rahmân, Rahîm ve kıyâmet gününün sâhibi olan Allah'a mahsustur.(Allahım) yalnızca sana ibâdet eder ve (her işimizde) yalnızca senden yardım dileriz.Bizi dosdoğru yola (İslâma), kendilerine nimetler verdiğin (peygamberler, sıddıklar,şehîtler ve sâlihle-rin) yoluna ilet.(Hakkı bildikleri halde onunla amel etmeyerek)gazabına uğramış- ların(yahûdîlerin) ve(doğru yolu kaybeden) sapıtmışların (hıristiyanların) yoluna değil… (Âmîn). (Fâtiha Sûresi)
  2-
  [سورة البقرة:201]
  "Ey Rabbimiz!Bize dünyada (helâl rızık, faydalı ilim ve sâlih amel gibi) güzellikler ver.Âhirette de bize cenneti ver ve bizi cehennem azabından koru."(Bakara Sûresi:201)
  3-

  [سورة البقرة :286]
  "Ey Rabbimiz!(bize farz kıldığın bir şeyi) unutur veya (yapmamızı yasakladığın bir şeyi yaparak) hata edersek,bizi cezâlandır-ma.Ey Rabbimiz!Bizden önceki (âsi toplu-luklara cezâ olsun diye)yüklediğin zor işleri bize yükleme.Ey Rabbimiz!Gücümüzün yetmeyeceği şeyleri bize yükleme.Günah-larımızı affet.Bizi bağışla.Bize merhamet et. Sen bizim mevlâmızsın(her şeyimizin sâhibi ve işlerimizi çekip çevirensin.) (Dînini, birliğini ve peygamberini) inkâr edenlere karşı bizleri muzaffer kıl." (Bakara Sûresi:286)
  4-

  [سورة آل عمران:8]
  "(İlimde yüksek pâyeye erişenler şunu da ilâve ederler):Ey Rabbimiz!Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi (sana îmândan) saptırma.Bize tarafından rahmet ihsân eyle.Çünkü sen,(dilediğine hesapsız veren) lütfu bol olansın." (Âl-i İmrân Sûresi:8)
  5-
  [سورة آل عمران:9]
  "Ey Rabbimiz!Muhakkak ki sen, insanları geleceğinden hiç şüphe edilmeyen bir günde (kıyâmet gününde) toplayansın. Şüphesiz ki Allah, vâdinden asla dönmez."
  (Âl-i İmrân Sûresi:9)
  6-
  [سورة آل عمران:16]
  "(Allah'ın o muttakî kulları derler ki):Ey Rabbimiz!(Sana) îmân ettik (ve Rasûlüne tâbi olduk).Günahlarımızı bağışla ve bizi cehennem azabından koru." (Âl-i İmrân Sûresi:16)
  7-
  [سورة آل عمران:53]
  "(Havârîler dediler ki):Ey Rabbimiz! İndirdi-ğine (İncîl'e) ve (gönderdiğin) peygambere (İsâ'ya) tâbi olduk.Şimdi bizi,(senin birliğini ve peygamberlerini tasdik eden) şâhitler-den yaz." (Âl-i İmrân Sûresi:53)
  8-

  [سورة آل عمران:147]
  "O sabredenlerin sözü şundan ibâretti):Ey Rabbimiz!Günahlarımızı ve işimizdeki taş-kınlıklarımızı bağışla.(Savaş meydanında) ayaklarımızı sâbit kıl ve kâfirlere karşı bizi muzaffer eyle." (Âl-i İmrân Sûresi:147)
  9-
     [سورة آل عمران:191-194]
  "(Onlar, göklerle yerin yaratılışı hakkında derince düşünerek derler ki):Ey Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın.Sen bundan münezzehsin.Bizi cehennem azabından ko-ru.Ey Rabbimiz!Şüphesiz ki sen, (günahları sebebiyle) kimi cehenneme koyarsan, onu alçaltır, rezîl edersin.Zâlimlerin (kıyâmet günü onları Allah'ın azabından kurtaracak) yardımcıları yoktur.Ey Rabbimiz!Gerçekten biz;"Rabbinize îmân edin" diye îmâna çağı-ran dâvetçiyi (Muhammed'i) işittik, hemen îmân ettik.Ey Rabbimiz!Artık günahlarımızı bağışla ve kusurlarımızı ört.Canlarımızı iyilerle beraber al.Ey Rabbimiz!Elçilerinin diliyle vâdettiklerini bize ver ve kıyâmet gününde (günahlarımızla) bizi rezîl etme. Şüphesiz ki sen,vâdinden asla dönmezsin."
  (Âl-i İmrân Sûresi:191-194)
  10-

  [سورة المائدة:83]
  "Ey Rabbimiz!Îmân ettik.O halde bizi şâhit olanlarla birlikte yaz." (Mâide Sûresi:83)
  11-
  [سورة الأعراف:23]
  "Ey Rabbimiz!(Yasakladığın ağaçtan yemek
  sûretiyle) kendimize zulmettik.Bizi bağış-lamaz ve bize acımazsan (dünya ve âhiret-te) kaybedenlerden oluruz." (A'râf Sûresi:23)
  12-
  [سورة الأعراف :47]
  "Ey Rabbimiz!Bizi, zâlimler topluluğuyla birlikte kılma." (A'râf Sûresi:47)
  13-
  [سورة الأعراف:89]
  "Ey Rabbimiz!Bizimle kavmimiz arasında sen hak olanla hüküm ver.Sen hüküm verenlerin en hayırlısısın." (A'râf Sûresi:89)
  14-

  [سورة الأعراف:126]
  "Ey Rabbimiz!Üzerimize sabır yağdır ve bizi müslümanlar olarak öldür." (A'râf Sûresi:126)

  15-

  [سورة يونس:85-86]
  "Ey Rabbimiz!Bizi, zâlimler topluluğunun fitnesine düşürme.Ve bizi, zâlimler toplulu-ğundan rahmetinle kurtar."(Yûnus Sûresi:85-86)
  16-

  [سورة إبراهيم:38]
  "Ey Rabbimiz!Sen, gizlediğimiz ve açığa vurduğumuz her şeyi sen bilirsin.Yerde ve gökte olan hiçbir şey Allah'a saklı kalmaz."
  (İbrâhîm Sûresi:38)
  17-
  [سورة إبراهيم:41]
  "Ey Rabbimiz!Hesap gününde, beni, ana-babamı ve bütün mü'minleri bağışla."
  (İbrâhîm Sûresi:38)
  18-

  [سورة الكهف:10]
  "Ey Rabbimiz!Bize tarafından rahmet ver. Ve bizi (şu) hâlimizden kurtuluşa götürecek (doğru) yolu hazırla." (Kehf Sûresi:10)
  19-

  [سورة المؤمنون:109]
  "Ey Rabbimiz!Îmân ettik.O halde bizi bağışla ve bize merhamet et.Sen merha-met edenlerin en hayırlısısın".
  (Mu'minûn Sûresi:109)
  20-

  [سورة الفرقان:65]  Sahîh Sünnetten Duâ ve zikirler:
  1-
  ((لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ،لاَ إِلَهَ إِلاَّاللهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ،لاَإِلَهَ إِلاَّاللهُ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَرَبُّ الأَرْضِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمِ ))
  "Azîm ve halîm olan Allah'tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur. Yüce arşın Rabbi olan Allah'tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur. Göklerin, yerin ve yüce arşın Rabbi olan Allah'tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur." ( )
  2-
  (( لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ،أَعَزَّ جُنْدَهُ، وَنَصَرَ عَبْدَهُ، وَغَلَبَ الأَحْزَابَ وَحْدَهُ، فَلاَ شَيْءَ بَعْدَهُ ))
  "Allah'tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur.O birdir.Askerini güçlü kılmış, kuluna (Muhammed'e) yardım etmiş ve bütün toplulukları tek başına mağlup etmiştir.O'ndan başka her şey fânidir. (Sadece O bâkidir.)" ( )
  3-
  ((اَللَّهُمَّ رَبَّنَا لَكَ الْحَمْدُ،مِلْءُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ، وَمِلْءُ مَا شِئْتَ مِنْ شَيْءٍ بَعْدُ، أَهْلَ الثَّنَاءِ وَالْمَجْدِ،أَحَقُّ مَا قَالَ الْعَبْدُ وَكُلُّنَا لَكَ عَبْدٌ ))
  "Rabbimiz olan Allahım! Gökler, yer ve her ikisi arasındaki mesâfe dolusu ve bundan başka dilediğin şeyler dolusunca hamd, sanadır.(Allahım!)Her türlü övgü ve şeref sanadır.Sen,kulun söylemiş olduğu en doğ-ru söze lâyıksın.Hepimiz de sana kuluz" ( )


  4-
  (( اَللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ نُورُ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ، وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ قَيِّمُ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ، وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ، أَنْتَ الْحَقُّ، وَوَعْدُكَ الْحَقُّ،وَقَوْلُكَ الْحَقُّ،وَلِقَاؤُكَ الْحَقُّ وَالْجَنَّةُ حَقٌّ، وَالنَّارُ حَقٌّ، وَالنَّبِيُّونَ حَقٌّ، وَالسَّاعَةُ حَقٌّ، اَللَّهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ، وَبِكَ آمَنْتُ ،وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ،وَإِلَيْكَ أَنَبْتُ، وَبِكَ خَاصَمْتُ،وَإِلَيْكَ حَاكَمْتُ، فَاغْفِرْ لِي مَا قَدَّمْتُ وَمَا أَخَّرْتُ وَمَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ، أَنْتَ إِلَهِي لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ))
  "Allahım!Hamd,sanadır.Sen,gökleri ve yeri
  nûrlandıransın (göklerde ve yerde olan her şey senin nûrunla hidâyeti bulur.Hamd, yalnızca sanadır.Göklerin ve yerin sâhibi, sensin.Hamd,yalnızca sanadır.Sen,göklerin, yerin ve her ikisinin içerisinde bulunanların Rabbisin.Sen,(varlığında şüphe edilmeyen) haksın.Va'din haktır.Sözün de haktır.Sana dönüş de haktır.Cennet ve cehennem de haktır.(Göndermiş olduğun) Peygamberler de haktır.Kıyâmet günü haktır. Allahım! Sana teslim oldum,sana îmân ettim, sana tevekkil ettim ve sana döndüm. Hakkı inkâr eden karşısında hüküm vermen için ara-mızda seni hakem kıldım.Yaptığım ve yapa-cağım, gizli ve açık (günahlarımı) bağışla. Sen benim ilâhımsın ve senden başka hak-kıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur."( )
  5-
  ((اَللَّهُمَّ أَعُوذُبِرَضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ، وَبِمُعاَفَاتِك
  مِنْ عُقُوبَتِكَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ، لاَ أُحْصِي ثَنَاءً
  عَلَيْكَ، أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلَى نَفْسِكَ ))
  "Allahım!Gazâbından rızâna,cezâlandırman-dan affına,senden yine sana sığınırım.Sana olan övgüleri sayamam.Sen, kendini övdü-ğün gibisin." ( )
  6-
  ((اَللَّهُمَّ لاَ مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ،وَلاَ مُعْطِيَ لِمَا مَنَعْتَ، وَلاَ يَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ ))
  "Allahım!Senin verdiğine hiç kimse mâni olamaz.Mâni olduğuna da hiç kimse vere-mez.Servet sâhibinin sâhip olduğu şeyler, senin katında ona hiçbir fayda veremez."( )
  7-
  (( اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى [إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى] آلِ إِبْرَاهِيْمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ.وَبَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى[إِبْرَاهِيمَ و عَلَى] آلِ إِبْرَاهِيْمَ [ فِي العَالَمِينَ ] إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ ))
  "Allahım!İbrâhîm'e ve âilesine övgüde bulunduğun gibi, Muhammed'e ve âilesine de övgüde bulun.Çünkü sen, övgüye lâyık olansın, şereflisin. Allahım! İbrâhîm'e ve âilesine âlemlerde bereketler verdiğin gibi, Muhammed'e ve âilesine de bereketler ver. Çünkü sen, övgüye lâyık olansın, şerefli-sin." ( )
  8-
  (( اَللَّهُمَّ مُصَرِّفَ القُلُوبِ، صَرِّفْ قَلْبِي عَلَى طَاعَتِكَ ))
  "Kalpleri (küfürden îmâna, îmândan küfre istediği gibi) çeviren Allahım! Kalbimi, sana itaat üzere çevir." ( )
  9-
  (( اَللَّهُمَّ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً، وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً، وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ))
  “Rabbimiz olan Allahım!Bize dünyada, (âfiyet, helâl rızık, faydalı ilim ve sâlih amel gibi) güzellikler ver.Âhirette de cenneti ver ve bizi cehennem azabından koru.” ( )
  10-
  ((اَللَّهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْمًا كَثِيرًا،وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ، فَاغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي،إِنَّك أَنْتَ الْغَفُورُالرَّحِيمُ ))
  "Allahım!Nefsime çok zulmettim.Günahları senden başka hiç kimse bağışlayamaz. Katından bir mağfiretle beni bağışla ve bana merhamet eyle.Çünkü sen, çok çok bağışlayan ve merhamet edensin." ( )  11-
  (( اَللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ جَهْدِ الْبَلاءِ،
  وَدَرَكِ الشَّقَاءِ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ، وَشَمَاتَةِ الأَعْدَاءِ ))
  "Allahım!Malın az,evlâtların çok olmasından dolayı zor ve meşakkatli bir hayat yaşa-maktan, helâk olmaktan, kötü âkibetten ve düşmanların başıma gelen belâdan dolayı bana gülmelerinden sana sığınırım." ( )
  12-
  (( اَللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِعِزَّتِكَ الَّذِي لاَإِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ الَّذِي لاَ يَمُوتُ وَالْجِنُّ وَالإِنْسُ يَمُوتُونَ ))
  "Allahım!Senden başka hakkıyla ibâdet edi-lecek hiçbir ilâh olmayan senin izzetine sana sığınıyorum.Sen ölmezsin,ancak cinler ve insanların hepsi öleceklerdir." ( )

  13-
  ((اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُبِكَ مِنْ فِتْنَةِالنَّارِ وَعَذَابِ
  النَّارِ، وَفِتْنَةِ الْقَبْرِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ، وَشَرِّ فِتْنَةِ الْغِنَى، وَشَرِّ فِتْنَةِ الْفَقْرِ ))
  "Allahım!Cehennem fitnesiyle cehennem azabından, kabir fitnesiyle kabir azabından, zenginlikle fakirlik fitnesinin şerrinden sana sığınırım." ( )
  14-
  (( اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ الْكَسَلِ والهَرَمِ، وَالْمَأْثَمِ وَالْمَغْرَمِ ))
  "Allahım!Tenbellikten, yaşlılıktan, günah ve borçtan sana sığınırım." ( )
  15-
  ((اَللَّهُمَّ إنِّي أَعُوْذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ
  وَالْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَأَعُوْذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِوَأَعُوْذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ))
  "Allahım!Âcizlik,tenbellik,korkaklık ve cim-rilikten sana sığınırım.Kabir azabından, ha-yat ve ölüm fitnesinden sana sığınırım." ( )


 4. 06.Ağustos.2012, 03:55
  2
  Moderatör  Kur'an'dan seçilmiş duâ ve zikirler
  Hamd,zorda kalanın duâ ettiğinde duâsına icâbet eden âlemlerin Rabbi olan Allah'adır. Dîni yalnızca Allah'a has kılarak O'na duâ ederim.Salât ve selâm da okuma-yazma bilmeyen, peygamberlerin sonuncusu ve rasûllerin önderi Muhammed'e olsun.
  1-

  [سورة الفاتحة:1-7]
  "Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla (başlarım).Hamd, âlemlerin Rabbi,Rahmân, Rahîm ve kıyâmet gününün sâhibi olan Allah'a mahsustur.(Allahım) yalnızca sana ibâdet eder ve (her işimizde) yalnızca senden yardım dileriz.Bizi dosdoğru yola (İslâma), kendilerine nimetler verdiğin (peygamberler, sıddıklar,şehîtler ve sâlihle-rin) yoluna ilet.(Hakkı bildikleri halde onunla amel etmeyerek)gazabına uğramış- ların(yahûdîlerin) ve(doğru yolu kaybeden) sapıtmışların (hıristiyanların) yoluna değil… (Âmîn). (Fâtiha Sûresi)
  2-
  [سورة البقرة:201]
  "Ey Rabbimiz!Bize dünyada (helâl rızık, faydalı ilim ve sâlih amel gibi) güzellikler ver.Âhirette de bize cenneti ver ve bizi cehennem azabından koru."(Bakara Sûresi:201)
  3-

  [سورة البقرة :286]
  "Ey Rabbimiz!(bize farz kıldığın bir şeyi) unutur veya (yapmamızı yasakladığın bir şeyi yaparak) hata edersek,bizi cezâlandır-ma.Ey Rabbimiz!Bizden önceki (âsi toplu-luklara cezâ olsun diye)yüklediğin zor işleri bize yükleme.Ey Rabbimiz!Gücümüzün yetmeyeceği şeyleri bize yükleme.Günah-larımızı affet.Bizi bağışla.Bize merhamet et. Sen bizim mevlâmızsın(her şeyimizin sâhibi ve işlerimizi çekip çevirensin.) (Dînini, birliğini ve peygamberini) inkâr edenlere karşı bizleri muzaffer kıl." (Bakara Sûresi:286)
  4-

  [سورة آل عمران:8]
  "(İlimde yüksek pâyeye erişenler şunu da ilâve ederler):Ey Rabbimiz!Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi (sana îmândan) saptırma.Bize tarafından rahmet ihsân eyle.Çünkü sen,(dilediğine hesapsız veren) lütfu bol olansın." (Âl-i İmrân Sûresi:8)
  5-
  [سورة آل عمران:9]
  "Ey Rabbimiz!Muhakkak ki sen, insanları geleceğinden hiç şüphe edilmeyen bir günde (kıyâmet gününde) toplayansın. Şüphesiz ki Allah, vâdinden asla dönmez."
  (Âl-i İmrân Sûresi:9)
  6-
  [سورة آل عمران:16]
  "(Allah'ın o muttakî kulları derler ki):Ey Rabbimiz!(Sana) îmân ettik (ve Rasûlüne tâbi olduk).Günahlarımızı bağışla ve bizi cehennem azabından koru." (Âl-i İmrân Sûresi:16)
  7-
  [سورة آل عمران:53]
  "(Havârîler dediler ki):Ey Rabbimiz! İndirdi-ğine (İncîl'e) ve (gönderdiğin) peygambere (İsâ'ya) tâbi olduk.Şimdi bizi,(senin birliğini ve peygamberlerini tasdik eden) şâhitler-den yaz." (Âl-i İmrân Sûresi:53)
  8-

  [سورة آل عمران:147]
  "O sabredenlerin sözü şundan ibâretti):Ey Rabbimiz!Günahlarımızı ve işimizdeki taş-kınlıklarımızı bağışla.(Savaş meydanında) ayaklarımızı sâbit kıl ve kâfirlere karşı bizi muzaffer eyle." (Âl-i İmrân Sûresi:147)
  9-
     [سورة آل عمران:191-194]
  "(Onlar, göklerle yerin yaratılışı hakkında derince düşünerek derler ki):Ey Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın.Sen bundan münezzehsin.Bizi cehennem azabından ko-ru.Ey Rabbimiz!Şüphesiz ki sen, (günahları sebebiyle) kimi cehenneme koyarsan, onu alçaltır, rezîl edersin.Zâlimlerin (kıyâmet günü onları Allah'ın azabından kurtaracak) yardımcıları yoktur.Ey Rabbimiz!Gerçekten biz;"Rabbinize îmân edin" diye îmâna çağı-ran dâvetçiyi (Muhammed'i) işittik, hemen îmân ettik.Ey Rabbimiz!Artık günahlarımızı bağışla ve kusurlarımızı ört.Canlarımızı iyilerle beraber al.Ey Rabbimiz!Elçilerinin diliyle vâdettiklerini bize ver ve kıyâmet gününde (günahlarımızla) bizi rezîl etme. Şüphesiz ki sen,vâdinden asla dönmezsin."
  (Âl-i İmrân Sûresi:191-194)
  10-

  [سورة المائدة:83]
  "Ey Rabbimiz!Îmân ettik.O halde bizi şâhit olanlarla birlikte yaz." (Mâide Sûresi:83)
  11-
  [سورة الأعراف:23]
  "Ey Rabbimiz!(Yasakladığın ağaçtan yemek
  sûretiyle) kendimize zulmettik.Bizi bağış-lamaz ve bize acımazsan (dünya ve âhiret-te) kaybedenlerden oluruz." (A'râf Sûresi:23)
  12-
  [سورة الأعراف :47]
  "Ey Rabbimiz!Bizi, zâlimler topluluğuyla birlikte kılma." (A'râf Sûresi:47)
  13-
  [سورة الأعراف:89]
  "Ey Rabbimiz!Bizimle kavmimiz arasında sen hak olanla hüküm ver.Sen hüküm verenlerin en hayırlısısın." (A'râf Sûresi:89)
  14-

  [سورة الأعراف:126]
  "Ey Rabbimiz!Üzerimize sabır yağdır ve bizi müslümanlar olarak öldür." (A'râf Sûresi:126)

  15-

  [سورة يونس:85-86]
  "Ey Rabbimiz!Bizi, zâlimler topluluğunun fitnesine düşürme.Ve bizi, zâlimler toplulu-ğundan rahmetinle kurtar."(Yûnus Sûresi:85-86)
  16-

  [سورة إبراهيم:38]
  "Ey Rabbimiz!Sen, gizlediğimiz ve açığa vurduğumuz her şeyi sen bilirsin.Yerde ve gökte olan hiçbir şey Allah'a saklı kalmaz."
  (İbrâhîm Sûresi:38)
  17-
  [سورة إبراهيم:41]
  "Ey Rabbimiz!Hesap gününde, beni, ana-babamı ve bütün mü'minleri bağışla."
  (İbrâhîm Sûresi:38)
  18-

  [سورة الكهف:10]
  "Ey Rabbimiz!Bize tarafından rahmet ver. Ve bizi (şu) hâlimizden kurtuluşa götürecek (doğru) yolu hazırla." (Kehf Sûresi:10)
  19-

  [سورة المؤمنون:109]
  "Ey Rabbimiz!Îmân ettik.O halde bizi bağışla ve bize merhamet et.Sen merha-met edenlerin en hayırlısısın".
  (Mu'minûn Sûresi:109)
  20-

  [سورة الفرقان:65]  Sahîh Sünnetten Duâ ve zikirler:
  1-
  ((لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ،لاَ إِلَهَ إِلاَّاللهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ،لاَإِلَهَ إِلاَّاللهُ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَرَبُّ الأَرْضِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمِ ))
  "Azîm ve halîm olan Allah'tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur. Yüce arşın Rabbi olan Allah'tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur. Göklerin, yerin ve yüce arşın Rabbi olan Allah'tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur." ( )
  2-
  (( لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ،أَعَزَّ جُنْدَهُ، وَنَصَرَ عَبْدَهُ، وَغَلَبَ الأَحْزَابَ وَحْدَهُ، فَلاَ شَيْءَ بَعْدَهُ ))
  "Allah'tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur.O birdir.Askerini güçlü kılmış, kuluna (Muhammed'e) yardım etmiş ve bütün toplulukları tek başına mağlup etmiştir.O'ndan başka her şey fânidir. (Sadece O bâkidir.)" ( )
  3-
  ((اَللَّهُمَّ رَبَّنَا لَكَ الْحَمْدُ،مِلْءُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ، وَمِلْءُ مَا شِئْتَ مِنْ شَيْءٍ بَعْدُ، أَهْلَ الثَّنَاءِ وَالْمَجْدِ،أَحَقُّ مَا قَالَ الْعَبْدُ وَكُلُّنَا لَكَ عَبْدٌ ))
  "Rabbimiz olan Allahım! Gökler, yer ve her ikisi arasındaki mesâfe dolusu ve bundan başka dilediğin şeyler dolusunca hamd, sanadır.(Allahım!)Her türlü övgü ve şeref sanadır.Sen,kulun söylemiş olduğu en doğ-ru söze lâyıksın.Hepimiz de sana kuluz" ( )


  4-
  (( اَللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ نُورُ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ، وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ قَيِّمُ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ، وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ رَبُّ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ، أَنْتَ الْحَقُّ، وَوَعْدُكَ الْحَقُّ،وَقَوْلُكَ الْحَقُّ،وَلِقَاؤُكَ الْحَقُّ وَالْجَنَّةُ حَقٌّ، وَالنَّارُ حَقٌّ، وَالنَّبِيُّونَ حَقٌّ، وَالسَّاعَةُ حَقٌّ، اَللَّهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ، وَبِكَ آمَنْتُ ،وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ،وَإِلَيْكَ أَنَبْتُ، وَبِكَ خَاصَمْتُ،وَإِلَيْكَ حَاكَمْتُ، فَاغْفِرْ لِي مَا قَدَّمْتُ وَمَا أَخَّرْتُ وَمَا أَسْرَرْتُ وَمَا أَعْلَنْتُ، أَنْتَ إِلَهِي لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ))
  "Allahım!Hamd,sanadır.Sen,gökleri ve yeri
  nûrlandıransın (göklerde ve yerde olan her şey senin nûrunla hidâyeti bulur.Hamd, yalnızca sanadır.Göklerin ve yerin sâhibi, sensin.Hamd,yalnızca sanadır.Sen,göklerin, yerin ve her ikisinin içerisinde bulunanların Rabbisin.Sen,(varlığında şüphe edilmeyen) haksın.Va'din haktır.Sözün de haktır.Sana dönüş de haktır.Cennet ve cehennem de haktır.(Göndermiş olduğun) Peygamberler de haktır.Kıyâmet günü haktır. Allahım! Sana teslim oldum,sana îmân ettim, sana tevekkil ettim ve sana döndüm. Hakkı inkâr eden karşısında hüküm vermen için ara-mızda seni hakem kıldım.Yaptığım ve yapa-cağım, gizli ve açık (günahlarımı) bağışla. Sen benim ilâhımsın ve senden başka hak-kıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâh yoktur."( )
  5-
  ((اَللَّهُمَّ أَعُوذُبِرَضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ، وَبِمُعاَفَاتِك
  مِنْ عُقُوبَتِكَ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ، لاَ أُحْصِي ثَنَاءً
  عَلَيْكَ، أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلَى نَفْسِكَ ))
  "Allahım!Gazâbından rızâna,cezâlandırman-dan affına,senden yine sana sığınırım.Sana olan övgüleri sayamam.Sen, kendini övdü-ğün gibisin." ( )
  6-
  ((اَللَّهُمَّ لاَ مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ،وَلاَ مُعْطِيَ لِمَا مَنَعْتَ، وَلاَ يَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ ))
  "Allahım!Senin verdiğine hiç kimse mâni olamaz.Mâni olduğuna da hiç kimse vere-mez.Servet sâhibinin sâhip olduğu şeyler, senin katında ona hiçbir fayda veremez."( )
  7-
  (( اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى [إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى] آلِ إِبْرَاهِيْمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ.وَبَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى[إِبْرَاهِيمَ و عَلَى] آلِ إِبْرَاهِيْمَ [ فِي العَالَمِينَ ] إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ ))
  "Allahım!İbrâhîm'e ve âilesine övgüde bulunduğun gibi, Muhammed'e ve âilesine de övgüde bulun.Çünkü sen, övgüye lâyık olansın, şereflisin. Allahım! İbrâhîm'e ve âilesine âlemlerde bereketler verdiğin gibi, Muhammed'e ve âilesine de bereketler ver. Çünkü sen, övgüye lâyık olansın, şerefli-sin." ( )
  8-
  (( اَللَّهُمَّ مُصَرِّفَ القُلُوبِ، صَرِّفْ قَلْبِي عَلَى طَاعَتِكَ ))
  "Kalpleri (küfürden îmâna, îmândan küfre istediği gibi) çeviren Allahım! Kalbimi, sana itaat üzere çevir." ( )
  9-
  (( اَللَّهُمَّ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً، وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً، وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ))
  “Rabbimiz olan Allahım!Bize dünyada, (âfiyet, helâl rızık, faydalı ilim ve sâlih amel gibi) güzellikler ver.Âhirette de cenneti ver ve bizi cehennem azabından koru.” ( )
  10-
  ((اَللَّهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْمًا كَثِيرًا،وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ، فَاغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي،إِنَّك أَنْتَ الْغَفُورُالرَّحِيمُ ))
  "Allahım!Nefsime çok zulmettim.Günahları senden başka hiç kimse bağışlayamaz. Katından bir mağfiretle beni bağışla ve bana merhamet eyle.Çünkü sen, çok çok bağışlayan ve merhamet edensin." ( )  11-
  (( اَللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ جَهْدِ الْبَلاءِ،
  وَدَرَكِ الشَّقَاءِ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ، وَشَمَاتَةِ الأَعْدَاءِ ))
  "Allahım!Malın az,evlâtların çok olmasından dolayı zor ve meşakkatli bir hayat yaşa-maktan, helâk olmaktan, kötü âkibetten ve düşmanların başıma gelen belâdan dolayı bana gülmelerinden sana sığınırım." ( )
  12-
  (( اَللَّهُمَّ إنِّي أَعُوذُ بِعِزَّتِكَ الَّذِي لاَإِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ الَّذِي لاَ يَمُوتُ وَالْجِنُّ وَالإِنْسُ يَمُوتُونَ ))
  "Allahım!Senden başka hakkıyla ibâdet edi-lecek hiçbir ilâh olmayan senin izzetine sana sığınıyorum.Sen ölmezsin,ancak cinler ve insanların hepsi öleceklerdir." ( )

  13-
  ((اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُبِكَ مِنْ فِتْنَةِالنَّارِ وَعَذَابِ
  النَّارِ، وَفِتْنَةِ الْقَبْرِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ، وَشَرِّ فِتْنَةِ الْغِنَى، وَشَرِّ فِتْنَةِ الْفَقْرِ ))
  "Allahım!Cehennem fitnesiyle cehennem azabından, kabir fitnesiyle kabir azabından, zenginlikle fakirlik fitnesinin şerrinden sana sığınırım." ( )
  14-
  (( اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ الْكَسَلِ والهَرَمِ، وَالْمَأْثَمِ وَالْمَغْرَمِ ))
  "Allahım!Tenbellikten, yaşlılıktan, günah ve borçtan sana sığınırım." ( )
  15-
  ((اَللَّهُمَّ إنِّي أَعُوْذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ
  وَالْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَأَعُوْذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِوَأَعُوْذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ))
  "Allahım!Âcizlik,tenbellik,korkaklık ve cim-rilikten sana sığınırım.Kabir azabından, ha-yat ve ölüm fitnesinden sana sığınırım." ( )
+ Yorum Gönder