Peygamberimizin her yaptığı sünnet midir ? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Peygamberimizin her yaptığı sünnet midir ?


  Peygamberimizin(S.A.V.) her yaptığı sünnetmidir ?

  Kedi Beslemek Sünnetmidir ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  m.deniz Devamlı Üye
  m.deniz
  Devamlı Üye
  m.deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 83734
  Mesaj Sayısı: 591
  Tecrübe Puanı: 6
  Yaş: 29
  Yer: .......

  Cevap: Peygamberimizin(S.A.V.) her yaptığı sünnetmidir ?


  Cevap:
  Peygamberimizin fiilleri üçe ayrılır:1. Beşer yani insan olarak yaptığı davranışları. Peygamberimizin bu tür fiilleri usul-ü fıkıh ilminde “el-ef’âlu’l-cibilliyye” olarak bilinir. Yani onun yediği, içtiği, giydiği şeyler… Bunların hükmü ibâhadır. Yani kişi bunları yapıp yapmamakta serbesttir. Çünkü bunlar Allah elçisinden bir peygamber sıfatıyla değil bir insan olması sıfatıyla meydana gelmiştir. Fakat bir kişi “ben Peygamberimize benzemek için onun gibi olmak istiyorum” derse niyetindeki samimiyetinden dolayı Allah katında ecre nail olması beklenir.2. Peygamberimizin kendine has davranışları. Bunlar teheccüd namazının ona farz olması, dörtten fazla kadınla evlenmesi gibi şer’i bir delille belirtilmiş fiillerdir. Müslümanlar, onun bu fiillerini delil olarak alamazlar.3. Peygamberimizin örnek uygulamaları: Namaz kılışı, oruç tutuşu, haccedişi vs. fiillerine uymak şarttır. Zira o, bu gibi fiilleri kendi heva ve hevesiyle değil; Kur’an’dan çıkardığı hükümlere dayanarak yapmıştır.
  s.vakfı 3. 3
  karadamlalar Kesintili Üye
  karadamlalar
  Kesintili Üye

  Profili:
  Üye No: 96809
  Mesaj Sayısı: 1,482
  Tecrübe Puanı: 15

  Cevap: Peygamberimizin(S.A.V.) her yaptığı sünnetmidir ?


  bazı sünnetler var ki yapılmamasının haram olduğu bildirilmiş(sakal uzatmak),bazıları ise bunun gibi önemli tutulmamıştır.sahabe onu ne yaparken gördü ise yapmıştır.yemeği nasıl yediği,uyumadan önce neler yaptığı,kalkınca neler yaptığı... her yanıyla onun yaptığını örnek almıştır,biz de onun bize örnek ve lider olduğunu söylüyorsak,sünnetini mutlak delil kabul ediyorsak hayatındaki her şeyi yapamasak da kestirip atmamalıyız.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Peygamberimizin(S.A.V.) her yaptığı sünnetmidir ?


  bu bilgi bence yeterli değil. benim sorduğum soru efendimizin her yaptığı sünnet midir. mesela insani davranışları nefes alıp vermesi ya da kalbinin atması sünnet midir


+ Yorum Gönder