Hanefi mezhebinde Sehiv secdesi nasıl yapılır?

5 üzerinden 4.34 | Toplam : 29 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Hanefi mezhebinde Sehiv secdesi nasıl yapılır?

  Hanefi mezhebindenim namazda yanıldığımız zaman son oturuşta ettehiyyatü yü (salli barik i okumadan) okuyup selam verdikten sonra Allahu ekber diyerek secdeye kapanıp sübhane rabbiyel ala diyerek tekrar oturup ettehiyyatü salli barik rabbena dualarını okuyup selam veriyoruz. Bu şekilde mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör

  Cevap: Hanefi mezhebinde Sehiv secdesi nasıl yapılır?

  SEHİV SECDESİ


  Sehiv sözlükte "yanılma, gaflet" gibi anlamlara gelmektedir. Dinî bir kavram olarak sehiv secdesi ise, namazda yapılan yanılmadan dolayı, namazın sonunda secde etmek demektir.

  Namazda, unutarak bir rüknün geciktirilmesi, tekrarlanması, bir vacibin terk edilmesi veya geciktirilmesi halinde, noksanlığın telafi edilmesi için sehiv secdesi yapılması vacip olur. Farzlardan birinin unutularak veya bilerek yapılmaması veya vaciplerden birinin bilerek terk edilmesi durumunda sehiv secdesi yapılmaz; namazın tekrar kılınması gerekir.

  Namazda sehiv secdesi gerektiren bir hata yapılırsa, namazın son oturuşunda yalnız "Ettehiyyatü" duası okunarak sağ tarafa selam verildikten sonra; "Allahu Ekber" diyerek secdeye varılır. İki defa secde yapıldıktan sonra oturulur ve Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbenâ duaları okunarak selam verilir.

  Cemaatle namaz kılınırken, imam sehiv secdesi gerektiren bir şey yaparsa, hem imamın, hem de kendisine uyan cemaatin sehiv secdesi yapması vacip olur. Fakat, imama uyan bir kimsenin sehiv secdesi gerektiren bir hatasından dolayı, ne kendisinin ne de imamın sehiv secdesi yapması gerekmez.

  Sehiv secdesi yapması gereken kişi, selam verip namazdan çıktıktan sonra aklına gelirse, göğsünü kıbleden çevirmediği ve konuşmadığı sürece bu secdeyi yapması gerekir. (İ.P.)


+ Yorum Gönder