Şafi mezhebine göre ekeğin kaş arasındaki kılları yolması harammıdır şayet yüzü çirkin gösteriyorsa

5 üzerinden 4.50 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Şafi mezhebine göre ekeğin kaş arasındaki kılları yolması harammıdır şayet yüzü çirkin gösteriyorsa

  ???????şafi mezhebine göre ekeğin kaş arasındaki kılları yolması harammıdır şayet yüzü çirkin gösteriyorsa????

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Devamlı Üye

  Cevap: şafi mezhebine göre ekeğin kaş arasındaki kılları yolması harammıdır şayet yüzü çirkin gösteriyorsa????

  Hem erkeklerin hem de kadınların kaşlarını almaları caiz değildir.
  "İğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir." (Kütübü Sitte, Hadis No : 2155, Ravi: İbnu Abbas)
  Kaş aldırmak, kaşın kıllarını yolarak iyice inceltmek ve kaşı yukarıya almak sûretiyle yapılmaktadır. Bu, hilkati değiştirme mahiyetindedir.

  Cenab-ı Hak her insanı ayrı bir güzellikte yaratmıştır. Birlik mührünün açıkça okunduğu insan simasındaki güzellik, fıtrî ve tabiî olanıdır. Bunu muhafaza etmek, sahip olduğu özellik ve güzelliklere şükredip, Allah'ın uygun görüp ihsan ettiği kadarına razı olmak kulluğun bir derecesi ve işaretidir.

  Bunun için hayatî ve zarurî bir maslahat yoksa, vücutta bulunan mevcut durumu değiştirmeye gitmemek lâzımdır. Çünkü böyle rast gele yapılan bir tasarruf insanı ağır bir mes'uliyet altına sokabilir.

  Erkeklerin kaşlarındaki eğri büğrü kılları almasının bir sakıncası yoktur. Bu nedenle kaştaki eğri büğrü kılların alınmasını, sakalların kenar, yan ve altlardan alınmasına ve düzelltilmesine benzetebiliriz. Ancak kaşları ve kaşlarının ortasındaki kılları alması doğru değildir.+ Yorum Gönder