İntiharın günah olmadığı durumlar 5 üzerinden 4.15 | Toplam : 40 kişi
 1. 71
  seyit gazi Devamlı Üye
  seyit gazi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 22.Mart.2019
  Üye No: 121129
  Mesaj Sayısı: 469
  Tecrübe Puanı: 5

  Yorum: İntiharın günah olmadığı durumlar


  Alıntı
  Derdimi kimseye anlatamıyorum çünkü kimse anlamıyor
  Allah'a sığınmaktan başka yol yok
  Sizlerden ricam bana dua etmeniz kalpten
  Derdim çok büyük
  Derdimi sizlere nasıl anlatacağını bile bilmiyorum çünkü öyle bir pişmanlık ve utanç içindeyim
  hani, benim büyük bir derdim var deme, benim büyük bir rabbim var de demişler ya, duymuşsunuzdur bu sözü...
  şimdi yalan mı söyleyeyim ? bu modern zamanda, bizim dünyamızın içindekiler, haşa rabbimizden büyük. yoksa kimseyi kandırmanın bir alemi yok. utanç içinde olduğunuzu söylüyorsunuz... sizi utandıran allah ın hoşnutsuzluğu veya allah ın gazabı da değil ki; insanların hoşnutsuzluğu, insanların kınaması . hadi dünyayı ve insanları bu kadar büyük görüyorsunuz... kendinizi niye bu kadar büyük görüyorsunuz ? sen kimsin de allah ın görmezden gelmeyeceği, haşa allah avc ye dert olupda üzerini çizmeyeceği nasıl bir amel işlemiş olabilirsin. allah avc nin bugüne kadar bağışlamadığı ve bağışlayamayacağı bir amel işlediğini düşünüyorsan anlatta öğrenelim. bakın insan şöyle azimdir... insan yüce allah avc nin kuludur ki, allah ın onu yaratmayı dilemiş ve teklife muhatap tutmuştur. sonrasında da rabbine döndürülüp sorguya çekilecektir. dünümüz sakat bugünümüzde saçmalıyoruz ama maksat dönüş gününe hazırlık.

  anlatıyorum derdimi kimse anlamıyor demişiniz... ne güzel işiniz allah a kalmış. böyle dertler allahlık dertlerdir. içinizi ona açacağınız dertlerdir. sizi kendiniz dahil ondan başka kimsenin anlamayacağı dertlerdir. yalnız buna şöyle bir husus eklemek istiyorum ki; bir şeyi anlatamıyorsanız saçmalıyorda olabilirsiniz. yoksa bir şeyi anlatacak olsanız, insanların bunu anlamaması için ortada bir sebep yoktur. hak vermezler yadırgarlar ama anlarlar. siz insanların yadırgayacağı veya hak vermeyeceği endişesiyle kendinizi anlatmıyor, bunun yerine anlatmak istediklerinizi anlaşılır kılmak için eviriyior çeviriyor neticesinde anlaşılmıyor olabilirsiniz ya da sizinde bilmediklerinizi anlatmaya çalışıyorsunuzdur . yav bacım ne bilelim işte geldik gidiyoruz rabbim sonumuzu hayreylesin


 2. 72
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İntiharın günah olmadığı durumlar


  Çok bunalıp da Allah'tan candan inanarak yardım dilemediği aşikar olan kullar ne bahtsızdır. Allah'ın yardımını canı gönülden isteyen ve onun merhametli olduğuna candan inanlara ise kurtuluş ne yakındır. Ey aklı kendini terk etmiş yahut mantığı işe yaramayanlar, akla ve mantığa güvenmeyin. Sadece Allah'a güvenin, yoksa o akıl sizi boşladığında, boşluk içindeki gönülde konuşan şeytan, kendi sesini, aklınızın sesi diye size satar. Ey daralmış kişi, sana ölüm çare diyen şeytan, ne yaptığını iyi biliyor ama siz neyi biliyorsunuz? Bu akılmıdır, daralmışlara şeytanın bir hilesimidir, eminmisiniz dilediğinizden. Eminseniz dileğinizin manası şudur. Ben senin verdiğin kadere razı değilim, senide, görmek, duymak istemiyorum. Onun kaderine razı olmayanların yeri neresidir? Onun görülmediği, duyulmadığı yer, cehennemdir, eminmisiniz? Siz elinizdeki, size aşılmaz gelen küçük bir acıyı bırakıp, ebedi bir azap ve ebedi bir sevgisizlik mi dilersiniz, eminmisiniz? Acı az geldi de daha fazlasını ve ebedi olan bir ızdırabı mı arzularsınız? Yapmayın. Tövbe edin. Sabr edin. Allah tövbe eden, sabr eden kullarını ne çok sever. Bir kere daha düşünün demeyeceğim, düşünce gitmiş zaten. Geriye Rabinin kuluna olan sevgisi ve magfireti kalmış sadece. O da tövbe kapısı kapanana kadar. Bizlerin tek umudu güvencesi de budur zaten. Biz aklımıza da güvenmeyiz. Sadece Rabbimizin bizim kandırılmışlığımızı bağışlamasını dileriz. Allah cümlemizi bağışlasın. Amin.


 3. 73
  Bumin Kağan (Cezalı)
  Bumin Kağan
  (Cezalı)

  Profili:
  Üyelik: 09.Nisan.2019
  Üye No: 121248
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 0

  Yorum: İntiharın günah olmadığı durumlar


  İntiharın günah olmadığı hatta zorunlu olabileceği tek durum geliyor aklıma. O da savaş durumunda vatanınızın stratejik bilgilerini örneğin askeri üslerini cephanelerini saldırı planlarını biliyorsanız ve düşmanda bunu öğrenecek beyninizi okuyacak gelişmiş bir teknoloji varsa ve esir olmuşsanız o zaman kendinizi öldürmek gibi bir yol izlemeniz gerekebilir.


 4. Reklam

 5. 74
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: İntiharın günah olmadığı durumlar


  İntiharın affı yok Allah'ım verdiği canı Allah alır. Çocuğun için sabreder sen sevabı çok kendini eşine kanıtlarsın zamanla buna inanırsan illaki bir gün sana inanacaktır pişmanlığını hareketlerinle mahçupluğunla anlar zaten sakin Allah'ın yasakladığı bir şeyi hakkın olmadan yapmaya kalkma çocuğunun geleceği de iyi imanlı bir anne ile güvendedir sağlam olur


 6. 75
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yaşama amacı ve umudu kalmamış, duaları hiç kabul görmemiş, Allah'ın varlığından işaret delil ufacık bir nur görmek isteyen birinin bunların hiçbirini bulamaması sonucunda imanını kaybetmeden küfre isyana düşüp daha büyük günahlara girmemek için intihara meyletmesi doğru olur mu?


 7. 76
  muvaffak Süper Moderator
  muvaffak
  Süper Moderator
  muvaffak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 05.Eylül.2007
  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 360
  Tecrübe Puanı: 10

  İnsanın her ne surette olursa olsun intihara kalkışmasının doğru olma ihtimali yoktur. Öyle bir insan yoktur ki hayatındaki her iş, her uğraş ve her düşüncesinin sonu fesada, kötüye gitsin. Kötü bir durumda olduğunu, rast giden bir işinin olmadığını, hayatın üzerine geldiğini, egzistansiyalizm meselesini yanlış anlayarak kendisini bu sürece sürmesi aklın kabul edebileceği bir şey değildir. Kişi mekanını değiştirir, uğraşlarını değiştirir, değiştirir ve bu hissiyattan kurtulur. Meyletme fikri de kişinin bilinçdışında yatan ilgiyi üzerine çekme dürtüsünden kaynaklanıyor olabilir. Bu tür durumlarda işin haramlığı, caizliğini düşünmekten öte doktor yardımı alınması gerektiği unutulmamalıdır.


 8. 77
  mikaela Üye
  mikaela
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 02.Haziran.2019
  Üye No: 121729
  Mesaj Sayısı: 75
  Tecrübe Puanı: 1

  Çok zor durumda kalmış ve çaresiz hissetmiş olmalısınız ki bunları düşünüyorsunuz, sizi çok iyi anlıyorum çünkü benzer bir hissiyata girmiştim. Ama ümitsizliğe düşmeyin, kendinizden vazgeçmeyin. Duaların kabul şartları vardır mesela;dua edenin yediği lokma helal olmalı, dua eden duasının kabul olacağından hiiç şüphe duymadan inançla dua etmeli ve farz namazların terki duaların kabulünü engelliyor diye biliyorum çünkü farz namazların terki de haram. Belki bunlarda eksiğiniz vardı belki de duanız daha hayırlı bir iş olarak bir zaman sonra size dönecek. Ama kendinizi birden bire namaz için zorlamayın, her şey yavaş yavaş, adım adım. Önce abdest alın ve güzel niyetlerle ve umutla ne kadar zor da da olsanız ayetel kürsi, amenarrasulü, fatiha ve yasin(benim için Kuranın çelik zırhı bu ayetler) okuyarak içten bir şekilde ısrarla dua edin. Her gün düzenli ve ısrarlı dua edin. Sonra namazlarınıza başlayın; yavaş yavaş hissiyatınızda değişecek ve üzerinizde ki dayanılmaz yük azalacaktır(tavsiye veriyorum çünkü aynı durumu yakın zamanda yaşadım). “Allah Teâlâ buyurdu ki: “Kim benim bir dostuma düşmanlık ederse, ben ona harp ilan ederim. Kulum bana, kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevimli bir şeyle yaklaşmamıştır. Ve kulum durmadan nafilelerle -ben onu sevinceye kadar- bana yaklaşır. Onu sevdiğimde ise; onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden bir şey isterse ona mutlaka veririm ve bana sığınırsa onu mutlaka korurum.” (Buhari)
  Bu hadise dayanarak bol bol namaz kılınız; Allah sözünde duracak ve kulunun işiten kulağı, gören gözü olacaktır. Israrla ve ısrarla ve elbette saygıyla Allahtan dileyin, onun yüceliğine inanın güvenin. Lakin isterken akraba ziyaretleri yapmayı, anne babaya yardım etmeyi, insanlara iyilik etmeyi unutmayın(bunlar asıl ibadetlerdir) . Allah kendisini razı etmek ve derdinizden kurtulmak için bunları yaptığınızı gördükçe size bir kapı aralayacaktır. Dünya zor ama Allahın bize vadettiği dümya zaten buydu, bir çiçek gibi iki günde solan bir dünya. Ama sizi anlıyorum; dünya için yaşamıyorsunuz fakat dünyanın içnde yaşıyorsunuz. Her ne kadar amacımız kullukta olsa insan aşırı mutsuzlukta zorlanıyor; dengeyi kurmak istiyor. Rabbim yüklerinizi hafifletsin ve sizi bir kuş kadar ferah kılsın, namazdan, duadan ve sizin için hayırlı olan şeyi istemekten çekinmeyin. Bizler Allahın makineleriyiz, bozulduğumuzda yine beni sen yaptın bak bozuldum , senin dünyan bozdu diye ağlayıp gocunarak birazcık çocuksu da olsa sızlanabiliriz (isyan etmeden) ve yine bizi yapandan dileriz bizi düzeltmesini. O bizi sever, korur, kollar ama biz sebeplerden, olaylardan hakikati göremeyiz. Kendinizden vazgeçmeyin, dünya o kadar da korkunç ve dertlerle dolu değil, nereden baktığınıza ve ne niyetle baktığınıza bağlı. Bazen her şey üst üste geliyor ve masum da olsanız tutunacak dal kalmıyor ve size ağlamak düşüyor değil mi? Ağlayın, hıçkıra hıçkıra ağlayın ama ümit etmekten ve yaşamaktan vazgeçmeyin, çünkü teksiniz , özelsiniz, güzelsiniz.


+ Yorum Gönder
Git İlk 356