+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuklara Allah'ın (c.c) isimlerinden koymak caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuklara Allah'ın (c.c) isimlerinden koymak caiz mi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: çocuklara Allah'ın (c.c) isimlerinden koymak caiz mi?


  Reklam  Cevap: Çocuklara Allah adını takmaktan maksadınızın; onun Kadir, Hakim, Rahman sıfatlarını kastettiğinizi düşünerek sorunuza cevap vermeye çalışalım.

  Bir babanın evladına karşı olan görevlerinden birisi de ona güzel bir isim vermesidir. Toplumuzda maalesef bu konudaki hassasiyetlerin bazen gözetilmediğini görmekteyiz. Çocuklarımıza isim verirken bu isimlerin güzel bir anlam ifade ediyor olmasına özen göstermeliyiz. Nitekim peygamber efendimiz (s.a.s) bazı sahabilerin Müslüman olduktan sonra cahiliye dönemindeki isimlerini değiştirmiştir. Mesela: Kelb (Yani köpek) Abduluzza (Yani Uzza putunun kulu) Kilâb (Köpekler) gibi bazı sahabelerin isimlerini Abdurrahman, Abdullah vs. gibi daha güzel isimlerle değiştirmiştir. Bu sebeple:

  Kötü anlamlar ifade eden veya hiçbir anlamı olamayan isimleri isim olarak çocuklarımıza isim olarak vermemeye özen göstermeliyiz. Çünkü bu tür isimler çocuğumuzun psikolojisine etki edebileceği gibi onun ileride ismi sebebiyle alay konusu olmasına vesile olabilir.

  Diğer taraftan; Allah’ın sıfatlarını bir insan için mücerred manada kullanmak dinen caiz olamaz. Mesela bir kimseye ad olarak: Latif, Kadir, Rahman, Rahim gibi allah’ın sıfatlarını kullanmak dinen caiz değildir. Bunun yerine bu isimlerin başına, insanların Allah’ın kulu olduklarını ifade etmek amacıyla Abdüllatif, Abdülkadir, Abdurrahman, Abdürrahim, gibi isimler kullanmak daha doğru ve daha faziletlidir.
  Yüksekova mftlğü
  arşivden.


 3. Misafir
  Allah razı olsun çok güzel açıkladınız

+ Yorum Gönder
kadir ismi caiz mi,  rahman ismi konulurmu,  rahman ismini koymak,  batın ismini koymak günahmı,  kadir ismi koymak caiz mi,  allahın isimlerini çocuğa koymak,  kadir ismi konulur mu