5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Egzama ve nedenleri nelerdir?

  Egzama ve nedenleri nelerdir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Kıdemli Üye

  Cevap: Egzama ve nedenleri nelerdir?

  Atopik egzama kalıtsal faktörlerin önemli olduğu bir hastalıktır. Bu kalıtsal faktörler sizi çevredeki alerjik maddelere karşı daha duyarlı hale getirir ve egzama, astım veya saman nezlesi geçirme riskini artırır. Atopik egzama son yıllarda daha yaygın hale gelmiştir. Bunun nedeni bilinmemektedir.

  Bununla birlikte egzama nöbetini tetikleyebilecek bir dizi faktör bulunur. Bunlar arasında, gıdalara karşı özel alerji, aşırı ateşlenme, ikincil enfeksiyonlar, deriye bitişik yünler, kedi ve köpek tüyü, sabun, deterjan, ev toz akarları ve polen bulunur.

  Alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinen egzama, kişinin duygusalsıkıntıları, stres ve gerilim yüzünden de meydana gelebiliyor.

  Alman Hastanesi dermatoloji
  uzmanlarından Dr. Ayşe Özboya, alerjik kökenli egzamaların astımlılarda ve saman nezlesi olanlarda daha sık görüldüğünü belirtti.

  Özboya, egzama genellikle alerji nedeniyle oluşur ama duygusal sıkıntı vestres de egzama nedenleri arasındadır. Stresli ortamında çalışanlar egzamaya en iyi adaylardır. Bazen de egzama görünür hiçbir neden yokken çıkmaktadır. En sık görülen egzama tipi, alerjik kökenlidir. Tıp dilindeki adı ‘atopik dermatit’ olan bu hastalık çoğunlukla astımlılarda ve samannezlelilerde görülür. Saman nezlesi, çiçek tozlarının neden olduğu alerjik bir hastalıktır.” dedi.

  Tahriş edici maddelere dikkat

  Dr. Ayşe Özboya, egzamalı bölgenin kesinlikle kaşınmaması gerektiğini vurguladı.

  Özboya, “kaşıma hastalığın yayılmasını da beraberinde getirmektedir. Deri kaşıma sonucunda kanayabileceği gibi iltihaplanıpağrı da yapabilir. Çatlaklardan giren mikroplar bedene yayılabilir. Kaşınarak tahriş edilmiş biregzama bölgesi, çok rahatsızlık verebilir” dedi.
  Uzm. Dr. Özboya, egzamanın, önce yüzde ve baş derisinde çıktığını dahasonra kollara ve bacaklara yayıldığını anlattı:
  egzama özellikle derinin katlandığı ya da giysilerin sürtündüğü yerlerde oluşur. Egzamalı ya da egzama geçirmiş insanların derileri fazlasıyla hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden sakınmak gerekir.
  Bu tür maddelerle çalışmak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmalı.
  Egzamaya neden olan alerji yapıcı madde bulunabilirse, hastanın o madden korunması yeterlidir.”
  alıntı.+ Yorum Gönder