+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cd ve TV gibi diğer ses cihazlarından Kur'an-ı Kerim dinlerken uyuya kalmak günah mı? Bu durum "Kur'an okunduğunda susun ve dinleyin" ayetine zıt düşer mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cd ve TV gibi diğer ses cihazlarından Kur'an-ı Kerim dinlerken uyuya kalmak günah mı? Bu durum "Kur'an okunduğunda susun ve dinleyin" ayetine zıt düşer mi?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Cd ve TV gibi diğer ses cihazlarından Kur'an-ı Kerim dinlerken uyuya kalmak günah mı? Bu durum "Kur'an okunduğunda susun ve dinleyin" ayetine zıt düşer mi?


  Reklam  Cevap: 1. Kur'an-ı Kerim'i bir insan sesli olarak okuyor ve biz de bu sesi duyuyorsak, onu dinlemek ve susmak farzdır. Bu esnada başka bir işle meşgul olmak caiz değildir.

  2. Ancak televizyon, bilgisayar ve radyo gibi şeylerden okunan Kur'an'ı dinlemek ise farz değildir. Çünkü doğrudan insan sesinden değildir. İnsanın sesinin alınıp kaydedildiği bir aletten yansımadır. Fakat dinlersek sevap alırız.

  Cd'den okunan Kur'an-ı Kerim'i dinlerken uyuya kalmak haram değildir. (bk Elmalılı Hamdi Yazır, Tefsir, Araf Suresi 204. ayetin tefsiri)

+ Yorum Gönder