Çocuk velayetleri hangi hallerde babaya verilir 5 üzerinden 4.75 | Toplam : 4 kişi
 1. 1
  ersin16 Misafir
  Misafir

  Çocuk velayetleri hangi hallerde babaya verilir


  Babaların çocuklarının velayetlerini alma halleri hakkında bir açıklama yapar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Fetva Meclisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 7,661
  Tecrübe Puanı: 84

  Cevap: çocuk velayetleri hangi hallerde babaya verilir


  Boşanmalarda çocukların velayeti dinen kime aittir?

  İslam hukukuna göre, çocuğun velayeti öncelikle kadınlara verilir. Çünkü onlar erkeklerden daha şefkatli ve bu konuda daha sabırlı, daha beceriklidir. Kadınlardan ilk velayet hakkına sahip olan kuşkusuz çocuğun annesidir. Nitekim, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

  “Babası beni boşadıktan sonra, şimdi karnımda taşıdığım, göğsümden içirdiğim ve kucağımda büyüttüğüm oğlumu benden almak istiyor.” diye şikayette bulunan bir kadına “Sen evlenmediğin sürece çocuğu almak senin hakkındır.” (Ebu Davud, Beyhakî ve hakim rivayet etmiştir, bk. el_fıkhu’l_İslamî, VII/720).

  Hanefi ve Şafiilere göre, anneden sonra, çocuğun velayetine en layık olan anneannesi, babaannesi, kız kardeşi, sonra teyzesi gelir.

  Bu sıralama fakihler arasında uzun bir zincir oluşturmakta ve farklı sıralamaya tabi tutulmaktdır.(a.g.e).
  Bu cümleden olarak eski eşinden kalan çocuklara, anne-babaları olmadığına göre, onların anneanneleri, babaanneleri ve teyzelerinin bakması gerekir.

  Eğer, söz konusu kadın ölen eski eşinden kalan çocukların bizzat annesi ise, bu takdirde, başka bakacak kimsenin olmaması halinde çocuğa annenin bakması gerekir. Eğer çocuğun bakımını görecek başka kimseler varsa, annenin velayeti ve çocuğa bakması zorunlu olmaktan çıkar. Zaten anne, evlenmesi durumunda bu velayet önceliğini kaybeder.(a.g.e).

  Bir anneyle evlenecek erkeğin, onun çocuklarını kabul etme zorunluluğu yoktur. Ancak, çocuğun başka bakacak kimsesi yoksa, bu bir zorunluluk olur. Çünkü, aksi takdirde çocuğun zayi olması söz konusudur. Çocuk sahibi bir erkekle evlenen kadının durumu da böyledir. Hukukî olarak evlendiği erkekin çocuklarını kabul etmek zorunda değildir. Fakat çocuklar bakıma muhtaç ise ve bakacak kimseleri de yoksa yapılacak başka şey yoktur. Ya çocuklar kabul edilecek veya evlilik gerçekleşmeyecektir.

  sorularla islamiyet


 3. 3
  acil yardım Misafir
  Misafir

  Cevap: çocuk velayetleri hangi hallerde babaya verilir


  bne 25 yaşındayım 3 yıl önce imam nikahlı olarak evliliğim vardı 2 tane çocugum var 2011 dogum ve 2013 dogumlu çocuklarımın babası bir sürü yalanla bana dava açmış velayet davası köyde oturuyorum ve annem babam emekli çocuklarıma bakamadıgı sinir hastası oldugumu beyan etmiş oysaki böyle bi durum yok nasıl ispatlaya bilirim mart ayında mahkemem var ne yapmayım çocuklarımı alırlar mı ablamda epilepsi hastası bunu da sunmuş mahkemeye bunlar kanıtmıdırbir yol gözterieseniz sevinirim


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Çocuk velayetleri hangi hallerde babaya verilir


  Bir ay önce ayrildim iki tane kizim var 4 ve9 yaslarinda evlenirsem kizlarimi babasi alabilirmi


 6. 5
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,944
  Tecrübe Puanı: 10

  Dinen onları senden almasına hakkı yoktur. Eğer yukarıda hocamızın verdiği cevabı da okumuşsan zaten durum dini açıdan açıklanmıştır. Ancak resmi açıdan ne tür sıkıntılar olabilir onu ancak avukatınla konuşman gerekir.


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhabalar ben esimle bosanma surecindeyiz esimin. Yasayacagi evde 3 tane zihinsel engelli insan bulunmaktadir.Cocugumun ruh sagligi icin babasi olarak velayetini alabilirmiyim bu arada cocugum 3 yasinda simdiden tesekkurler


 8. 7
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,944
  Tecrübe Puanı: 10

  Merhabalar kardeşim. Soran olarak kadın erkek mi soruyor belli olmuyor söylememişsiniz. Bu yaştaki bir çocuğu annesinden koparmak asla doğru ve bir hak değildir. Mutlaka karşılıklı konuşmalı ve orta bir yolu kanunlar çerçevesinde bulunmaya çalışmalıdır.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Merhaba lar ben 24 yaşındayım 4 yıllık evliyim suan boşanma surecindeyiz boşanma davasını açmadan eşim den eyrildim ve ben ardından askerligimi yapmadım ve askere gittim şuanda askerim 50 günüm var bitmesine eskerlik suresince eşimle internet uzerinden konuşuyorduk ve ésime kızımı bana göster diyorum gostermem diyordu fotograf ini atabilirmisin diyorum valla ha göster mem diyordu bana askerden sonra boşanacaz eşim bana dediği şu kızı sana göster mem ve mahkemede bile vermem ben sana bırakmam sana kızıyodu ve ben kızı velayetini kendime nasıl alabilirim


 10. 9
  misafir1071 Misafir
  Misafir

  10 yılldık evliydim ve şuan boşanmak üzereyiz. Eşim 10 yıl boyunca cebimden para alırdı. Eş dost gittiğimiz her yerde hırsızlık yaptı. Kaç kez oşanma eşiğine geldik. Son olarak hırsızlıktan hakkında ceza mahkemesi açıldı. Yine boşanacakken eş, dost araya girdi. Son olarak yine çalıştığı iş yerinde kamera kayıtlarıyla hırsızlık yaptığı tespit edildi. Yıllarca bizi kloptomani hastayısıyım diye kandırmış. Son alarak başka erkeklerle de birlikte olduğunu öğrenince boşanma davası açtım. 11 ve 12 yaşında 2 kızım var. Eşimin yaptığı tüm suçlar belgeli. maddi manevi tazminat davası açtım. Çocukların velayetin ben alırmıyım.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Meraba ben 11 ay once bosandim velayeti bende ama ogluma babaannesi bakiyo ve okul donemine girdik ve kyde okumasni istemiyorum oglumu yanima alicam bosanmda hic nafaka talep etmedim simdi ise istrak acma dusunuyorum buna yonelik eski esim bni tehtit edyo nafkayi odemicem ve senin bakmdgni dahil velyet acicam dye suanda evli krisi oglumu istemiyo bu durmda oglumu benden alir mi


+ Yorum Gönder