Vahhabiler, Allah yukarda diyor. Hükmü nedir ? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Misafir Misafir
  Misafir

  Vahhabiler, Allah yukarda diyor. Hükmü nedir ?


  Vahhabiler, Allah yukarda diyor. Hükmü nedir ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  m.deniz Devamlı Üye
  m.deniz
  Devamlı Üye
  m.deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 30.Ocak.2011
  Üye No: 83734
  Mesaj Sayısı: 693
  Tecrübe Puanı: 7
  Yaş: 29
  Yer: .......

  Cevap: Vahhabiler, Allah yukarda diyor. Hükmü nedir ?


  Allah nerededir?

  [URL="https://www.mumsema.org/file/262/allah-nerededir.html"][/URL]

  “Nerede?” sorusu, mekân tutan varlıklar için sorulabilir. Bunlar da maddî varlıklardır. Mekân madde olduğu gibi onda yer tutanlar da maddedirler. Mekânı ve maddeyi yaratan ve bir ismi Nur olan Allah hakkında böyle bir şey düşünülemez.. Kaldı ki, mahluklar içinde bile, mekânla kayıtlı olmayanlar vardır. Bunun en yakın misali kendi ruhumuzdur.

  Organlarımızın yerleri, mekânları vardır. Bunun içindir ki, “Ciğer nerededir?” yahut, “Böbrek nerededir?” gibi sorular sorulabilir. Fakat, ruh ve onun latifeleri, duyguları hakkında bu tip sorular sorulamaz. Mesela, “Ruh nerededir, akıl nerede oturur; sevginin, korkunun, hafızanın mekânları nerelerdir?”şeklinde sorular soramıyoruz.

  İnsan, maddî olan ve mekânla bağlı bulunan bedenini ölçü almak yerine, mekândan bir derece bağımsız olan, ruhlar alemini, melekleri ve tabiatta icra edilen kanunları düşünse, böyle bir soruya yer kalmayacaktır.
  s.islamiyet


 3. 3
  @mir âb ü kil
  @mir
  âb ü kil
  @mir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 12.Ağustos.2009
  Üye No: 49589
  Mesaj Sayısı: 2,906
  Tecrübe Puanı: 32
  Yaş: 44

  Cevap: Vahhabiler, Allah yukarda diyor. Hükmü nedir ?


  Alıntı
  Allah nerededir?  “Nerede?” sorusu, mekân tutan varlıklar için sorulabilir Bunlar da maddî varlıklardır Mekân madde olduğu gibi onda yer tutanlar da maddedirler Mekânı ve maddeyi yaratan ve bir ismi Nur olan Allah hakkında böyle bir şey düşünülemez Kaldı ki, mahluklar içinde bile, mekânla kayıtlı olmayanlar vardır Bunun en yakın misali kendi ruhumuzdur

  Organlarımızın yerleri, mekânları vardır Bunun içindir ki, “Ciğer nerededir?” yahut, “Böbrek nerededir?” gibi sorular sorulabilir Fakat, ruh ve onun latifeleri, duyguları hakkında bu tip sorular sorulamaz Mesela, “Ruh nerededir, akıl nerede oturur; sevginin, korkunun, hafızanın mekânları nerelerdir?”şeklinde sorular soramıyoruz

  İnsan, maddî olan ve mekânla bağlı bulunan bedenini ölçü almak yerine, mekândan bir derece bağımsız olan, ruhlar alemini, melekleri ve tabiatta icra edilen kanunları düşünse, böyle bir soruya yer kalmayacaktır
  sislamiyet
  bu soruya bu şekilde cevap veren
  site editörünün şu hadisten haberi olduğundan adım kadar eminim:
  Alıntı
  Rasulullah (s.a.v.) huzuruna bir cariye getirildi. Rasulullah (s.a.v.) ona: “Allah nerede ? “ dedi ,

  Cariye işaret parmağını kaldırarak “Allah semanın üzerindedir.” dedi. Sonra Rasulullah (s.a.v.) cariyeye “Ben kimim “ dedi. Cariye “Sen Allah Resulüsün “ dedi Rasulullah (s.a.v.) “O’nu azat edin o mümine biridir.” dedi. (Müslim ve diğerleri )
  Adım kadar emin olduğum bir başka şey de
  bu belam ve deccallerin
  hocalarının fetvalarına aykırı olan tüm ayet ve hadisleri
  ya görmezden geldikleri ya da tahrif ettikleridir
  onlara göre kendisine tabi olunması gereken kişi
  Resulullah değil hocalarıdır
  din konusunda bir hocalarına bir de Resulullaha ait
  birbiri ile çelişkili iki söz olsa
  bunlar Resulullah'ın sözünü hiç terddütsüz çiğner geçer de
  hocalarının sözlerine tabii olurlar

  Allah'ın semada oluşu
  -Not: Sema Arabcada hem gök hem de üst kısım/yukarısı anlamlarına gelir-
  hakkında onlarca ayet ve hadis var
  aşağıda onlardan sadece bir kısmı verilmiştir
  Alıntı
  değerli kardeşim

  Aşağıda sadece 7 delil verilmiştir. Bu konuda 300 İslam Alimi “Allah’ın gökte olduğuna dair deliller getirmiştir.” (İmam İbn Teymiyye, Mecmua Fetava) [1]

  1.Delil : “Rahman arşa istiva etmiştir.” (Taha, 5)

  Açıklama : Allah ayetinde semanın üzerinde ki arşında olduğunu, arşa istiva ettiğini beyan etmektedir. Allah zatının arşın üstünde olduğunu söylerken biz nasıl olurda Allah kalbimizdedir diyebiliriz ? Allah her yerdedir demek doğru olur mu ?


  2.Delil : “Gökteki Allah’ın sizi yere geçirmesinden emin mi oldunuz ? ”(Mülk, 16)

  Açıklama : “Allah Mülk süresinde zatının gökte olduğunu açıkça beyan etmektedir. Allah zatının gökte olduğunu söylerken biz nasıl olurda Allah her yerde diyebiliriz ? Allah mı doğru söyler yoksa hiçbir delilimiz olmadan aklımızın söyledikleri mi doğru söyler ?

  3.Delil: “Allah her gece dünya semasına iner.” (Ahmed bin Hanbel, sahih hadistir.)

  Açıklama: “ Rasulullah (s.a.v.) Allah’ın gecenin bir bölümü geçince gök semasından dünya semasına indiğini, Ehl-i Sünnet alimleri bu inmenin de zatı ile olduğunu söylerler.(Bkz:İbn Recep, Fethu’l Bari li şerhi sahihi’l Buhari

  4.Delil: Rasulullah (s.a.v.) huzuruna bir cariye getirildi. Rasulullah (s.a.v.) ona: “Allah nerede ? “ dedi ,

  Cariye işaret parmağını kaldırarak “Allah semanın üzerindedir.” dedi. Sonra Rasulullah (s.a.v.) cariyeye “Ben kimim “ dedi. Cariye “Sen Allah Resulüsün “ dedi Rasulullah (s.a.v.) “O’nu azat edin o mümine biridir.” dedi. (Müslim ve diğerleri )

  Açıklama: Rasulullah (s.a.v.) açıkça cariyenin “Allah semanın üzerindedir “sözünü reddetmeyip, doğrulamış ve cariye hakkında “O mümine biridir. “ demiştir.

  5.Delil: Zeynep annemiz Rasulullah’ın zevcelerine övünerek söylediği şu söz: “Sizi hısımlarınız, Beni de yedi kat gökteki Allah evlendirdi.” (İmam Buhari)

  Açıklama: Rasulullah’ın zevcesi açık bir dille Allah’ın yedi kat gökte olduğunu beyan etmektedir.[2

  6.Delil: “Her kim, Rabbim gökte midir bilmiyorum derse kafir olmuştur. Aynı şekilde O, arşının üzerindedir, fakat arş gökte midir, yerde midir bilmiyorum derse kafir olmuştur.” (Fıkhul Ekber, sf, 46)

  7.Delil: Ebu Hanife (r.h): “Allah arşına keyfiyetsiz olarak istiva etmiştir.” (Fıkhul Ekber)

  Açıklama : İmam Azam Ebu Hanife (r.h.) Allah’ın gökte olduğunu bilmeyenin kafir olabileceğini beyan ederken biz nasıl olurda bu güzel İmam’ın akidesini doğrulamayız ? Biz İmam Azam’dan çok daha iyi mi biliyoruz ki Allah her yerde demeye cesaret ediyoruz ?

  Not : Allah’ın gökte olduğunu bilmeyene sen kafirsin denmez. İmam Ebu Hanife kendisine hak beyan edildikten, ayetler ve hadisler gösterildikten sonra Allah’ın nerede olduğunu bilmiyorum derse bu durumda kafir olacağını beyan eder. Müslüman açık delillerle hakkı bildirmeden, beyyine götürmeden, delillerle açıklamadan tekfir yoluna asla gitmez. Tekfir etmek tebliğden sonradır. Tekfirden sakınmak asıldır.

  bu durumda Allah her yerdedir demek, kalptedir demek kuran ve sünnet nasslarını bilmemektir, cehaletliktir, bunu savunmak ise bidati savunmaktır, bir de çok tehlikelidir..

  [1] Malik İbn Enes: “Allah göğün üstünde ve ilmi her yerdedir.” (Mecmua Fetava, İbn Teymiyye Külliyatı, 5-196) Tabari: “Rab arşa istiva etmiştir, kim bu sözün dışında bir söz söyleyerek sınırı aşarsa,yıkılır ve hüsrana uğrar ”İmamların İmamı Muhammed bin İshak bin Huzeyme der ki;“Kim, kullarından bağımsız Allah’ın yedi kat gökteki arşa istiva ettiğini,doğrulamazsa,Kafir olur, tövbeye davet edilir, tövbe ederse eder,etmezse de boynu vurulur, ehli kıble ve ehli zımmiye kokusu zarar vermesin diye de çöplüğe atılır.

  [2] Lütfen şu ayetleri okur musunuz . Mülk,16- Fatır,10- Ali İmran,55- Nisa,158- Nahl, 50- Mearic,4- Bakara, 255- 4. Reklam

 5. 4
  Eşrefoğlu Emekli
  Eşrefoğlu
  Emekli
  Eşrefoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 26.Ağustos.2010
  Üye No: 78342
  Mesaj Sayısı: 154
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: Kahramanmaraş

  Cevap: Vahhabiler, Allah yukarda diyor. Hükmü nedir ?


  Sadece yukarıda demekle kalmıyor, aynı zamanda arşın üzerinde de oturuyor diyor diye inançları var.


+ Yorum Gönder