Meyan balı hangi rahatsızlıklarda kullanılır? 5 üzerinden 3.71 | Toplam : 24 kişi
 1. 1
  Misafir Misafir
  Misafir

  Meyan balı hangi rahatsızlıklarda kullanılır?


  Meyan balı hangi rahatsızlıklarda kullanılır?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Kıdemli Üye
  Desert Rose
  Kıdemli Üye
  Desert Rose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 11,442
  Tecrübe Puanı: 165

  Cevap: Meyan balı hangi rahatsızlıklarda kullanılır?


  Meyan nedir ve meyan kökü faydaları nelerdir? Meyan bitkisi M.Ö 2000 yıllarından itibaren kullanılmaktadır. Bugünde meyan kökü kullanımı ve meyan hakkında araştırmalar sürekli yapılmaktadır. Meyan güçlü bir besindir. İçindeki maddeler ayrı ayrı ilaç olabilecek niteliktedir. Meyan kökünün içinde tıbbi ilaçlarda kullanılan kumarin izoflavan gibi maddeler bulunmaktadır. Meyan kökünün tıbbi ilaçlarda kullanımı oldukça fazladır.

  Meyan Kökü Faydaları Nelerdir?

  Meyan (Glycyrrhiza glabra) hakkında yapılan birçok araştırma onun insan sağlığına olan etkilerinin tespitini sağlamıştır.

  Ülser için şifalı bitkiler : Mide bağırsak sorunlarında meyan çok iyi bir yardımcıdır. Ülser ve gastrit sorunları için kullanılmaktadır. Meyan kökünün içinde carbendoxolane gibi ülseri tedavi edici maddeler bulunmaktadır.

  Ülser için 200-600 mg meyan kapsüllerinin 6 haftayı geçemeyecek şekilde kullanımı önerilmektedir.

  Yapılan çalışmalarda meyanın mide ülserinin midede yayılmasını engellediği ve ülserin büyüklüğünü ciddi oranda azalttığı belirlenmiştir. Onikiparmak bağırsağı ülseri ile ilgili meyanla yapılan bir araştırmada da meyanın ülserle ilgili kullanılan kimyasal ilaçtan daha çabuk yarar sağladığı tespit edilmiştir.

  Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu meyan kökünün balgamlı öksürük, mide ülseri ve karın ağrılarına karşı kullanılabileceğinin belirtmiştir.

  Bronşit için şifalı bitkiler : Bronşite iyi gelen bitkiler arasında önemli yeri olan meyan gögsü yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür. Bronşit ve ciğerdeki balgamı akışkan hale getirir.

  Şifalı bitkiler soğuk algınlığı : Meyan kökü bitkisinin öksürük kesici etkisi vardır. Soğuk algınlığı içinde yararlanılabilir. Soguk algınlığı septomlarını iyileştirici etkisi bir diğer meyan kökü faydası olarak belirtilebilir.

  Yangı giderici, kortizona benzer bir etkisi tespit edilmesine rağmen kortizonun göstermiş olduğu yan etkileri göstermemektedir.

  Meyan kökünün Vücutta virüslere karşı etki gösteren interferon düzeyini artırdığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

  Meyan kökünün içeriğinde güçlü antioksidan özelliğiyle bilinen flavonoidler de yer alır.

  Almanyada meyan kökü ile yapılan bir araştırma meyanın sars virüsünün çoğalmasını engelleyici etkide bulunduğunu göstermiştir.

  Arterit ağrıları için yararlıdır.

  Meyan kökü bitkisi menopozun semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

  Spazm çözücü etkisi meyan kökünün yararları arasındadır

  Meyan çayı kabızlık sorununa yardımcı olabilir

  Yorgunluk gibi şikayetlerde kuvvet verici etkisinden dolayı tonik olarak kulanılabilir.

  Sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunmak isteyen herkes meyan kökünü kullanabilir.
  Meyan Nasıl Kullanılır?

  Meyan kökü çayı ve meyan kapsülleri şeklinde alınabilir. 100-520 miligramlık kapsülleri vardır.

  Meyan çayı : Yarım kahve kaşığı kıyılmış meyan kökü üstüne bir fincan kaynar su döküldükten sonra 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

  Meyan balı : Meyan balı meyan köklerinin kaynar suyla karıştırılmasından sonra alçak basınçta yoğunlaştırılması yoluyla yapılır. Siyah renkte sert bir yapıdadır. Toz veya çubuk halde satılır.

  Meyan şerbeti esmer renkli ve tatlı lezzetli bir sıvıdır. Buz ile soğutulduktan sonra, Güneydoğu bölgelerinde içki olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve öksürük gibi ketkileri bulunmaktadır.

  Meyan şerbeti elde edilmesinden geriyen kalan lifler bölgede yakacak olarak kullanılır.

  Özelikle güney illerimizde meyan şerbeti kullanımı oldukça yaygındır.


  Meyan kökü geleneksel Çin tıbbında da kullanılan bir bitkidir. Meyan ekstresi Avrupa ve Amerikada da eczanelerde satılmaktadır.
  Meyan Kökünün Zararları Varmıdır?

  Meyan kökünün faydaları meyan kökünün kullanımı nın bilinçli şekilde uygulanmasından geçiyor.

  Sürekli ve yüksek miktarda alımından kaçınılmalıdır. Altı haftadan daha uzun bir süre yüksek miktarda alımı toksik etkiye neden olabilir. Kullandıktan sonra 3 hafta ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

  Günlük en yüksek doz -600 mg glisirizin- aşılmamalıdır!

  Meyan kökü kullanımı potasyum kaybına yol açabileceği için potasyum içeren yiyecekler de alınmalıdır.

  Yüksek tansiyona sebep olabilir. Tansiyon ilacı kullananlar aynı anda meyan kökü kullanmamalıdır.

  Kalp hastalarının kullandığı ilaç olan Digoxin alanlar meyan otu kullanmamalıdır.

  Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir.

  Böbrek rahatsızlığı bulunanlar kullanmamalıdır.

  Eczacılar Birliği’nden hayati uyarı !
  Türk Eczacıları Birliği Saymanı ve İlaç Dışı Ürünler Komisyonu Başkanı Nevin Taşlıçay,Meyan kökü balı hakkında çok önemli bir uyarı yaptı.

  Taşlıçay, son günlerde adından çokça bahsedilen ve temelde birçok hastalığa iyi gelen,ilaçendüstrisinde de sıkça kullanılan bir bitki olan meyan kökü balının, özellikle hipertansiyonu olan hastalar için büyük tehdit oluşturduğunu bildirdi.

  Taşlıçay, son zamanlarda şifa bulmak umuduyla büyük talep gösterilen bitkilerin bilinçsiz bir şekilde tüketilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

  Bitkilerin mucizevi etkilerinden söz edilen haberlerde, ortaya çıkabilecek tehlikelerin göz ardı edildiğini belirten Taşlıçay, ”Örneğin son günlerde adından çokça bahsedilen ve temelde birçok hastalığa iyi gelen, ilaç endüstrisinde de sıkça kullanılan bir bitki olan meyan kökü balı, özellikle hipertansiyonu olan hastalar için büyük tehdit oluşturmaktadır” uyarısını dile getirdi.

  Meyan kökü balının, özellikle mide ve bağırsak sorunlarında iyi bir yardımcı olduğunu, bronşite iyi geldiğini, ciğerdeki balgamı akışkan hale getirdiğini ve öksürük kesici etkisi bulunduğunu anlatan Taşlıçay, şunlara dikkati çekti:

  ”Çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan meyan kökü balının, kronik hastalığı olup düzenli ilaç kullanan kişilerde nasıl bir etki yaratabileceği maalesef bilinememektedir. Özellikle hipertansiyonu olan bir hasta, midesindeki ülsere ya da boğazındaki gıcığa iyi geliyor diye fazla miktarda meyan kökü balı tüketirse, kullandığı tansiyon ilacının dozu artırılsa dahi tansiyonunun düşmeme olasılığı çok yüksek bir ihtimal. Çünkü meyan kökü balı içerdiği bileşiklere bağlı olarak tansiyonun yükselmesine ve buna bağlı olarak da kalp krizine neden olabilmektedir”

  Taşlıçay, kalp, tansiyon ve böbrek gibi kronik hastalığı olup düzenli ilaç kullanan kişilerin bu bitkiyi doktor ve eczacı gözetiminde ve 6 haftadan fazla olmamak kaydıyla kullanması önerisini dile getirdi.
  AA
  alıntı+ Yorum Gönder