İslamda temizliğe verilen önem nedir? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Misafir Misafir
  Misafir

  İslamda temizliğe verilen önem nedir?


  İslamda temizliğe verilen önem nedir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: İslamda temizliğe verilen önem nedir?


  İSLAMDA TEMİZLİK VE ÖNEMİ

  Müddessir: 1-5  Yüce Dinimiz İslam; kişisel ve toplumsal hayatın sağlığı, güven ve huzuru için, beden ve çevre temizliğine büyük önem verir. Yüce Allah’ın Peygamberimize indirdiği Kur’an’ın ilk ayeti okumayla, ikinci sırada inen ayeti ise, temizlikle alakalıdır. “Ey örtünüp bürünen(Peygamberim!) Kalk (insanları) uyar, Rabbini yücelt, elbiseni tertemiz tut, kötü şeyleri terk et.”(1) Kur’an-ı Kerim bu ifadesiyle o devirde Mekke gibi suyun az olduğu bir mekanda bile, maddi ve manevi temizliği emretmektedir. Bu emir, beden, elbise, mesken, mabed, çevre ve benzeri her türlü alanın temizliğini kapsadığı gibi, iç arınmayı, inanç, kalp ve ahlak temizliğini de içine alır.


  Allah’a iman nimetiyle şereflenerek kalbini manevi kirlerden temizleyen insan, gözle görülen ve elle tutulan her şeyin temizliğine son derece önem vermelidir. Sağlıklı yaşayabilmek ve toplumda saygın bir kişi olarak yer alabilmek için bu şarttır. Peygamberimiz (sav): “Her hafta yıkanmak, boy abdesti almak Allah’ın, müslüman üzerindeki hakkıdır.”(2) buyurmaktadır. Bu itibarla, her gün yapılan işler neticesinde kirlenen vücudumuzu ve elbiselerimizi temizlemek dini bir görev olup, namazın da ilk iki şartını teşkil etmektedir.

  Sağlıklı ve huzurlu yaşamanın bir diğer kuralı da çevreye karşı son derece duyarlı olmaktır. Çevre, Allah’ın bize lütfu ve emanetidir. Çevreyi kirletmek, nimete nankörlük, emanete ise ihanettir. Dinimiz, çevrenin temiz tutulmasını ve kirletilmemesini emretmektedir. Peygamberimiz (sav): “İman altmış küsür şubedir. En faziletlisi ‘Lâ ilâhe illallah’ demektir. En alt mertebesi de yollardan insanlara zarar veren şeyleri kaldırmaktır.”(3) buyurmaktadır. Eziyet veren ister fabrika dumanı olsun, ister atık su olsun, ister çöp ve moloz olsun, öncelikle bunların eziyet vermeyecek hale getirilmesi gerekir. Olanları da ‘geri dönüşüm’ projesiyle ekonomiye kazandırmak görevimiz olmalıdır.
  Cami, okul, hastane, park ve mesire alanlarının da temiz tutulmasına özen gösterme sorumluluğuna sahip olmalıyız. Yüce Rabbimiz, mabedlerin temiz tutulması ile ilgili olarak: “İbrahim ve İsmail’e şöyle emretmiştik. Tavaf edenler, kendini ibadetlere verenler, rükû ve secde edenler için evimi (Kâbi’yi) tertemiz tutun.”(4) Camiler insanların yan yana ibadet ettiği mekanlar olduğundan, basılan yerlere alın konulduğundan dolayı, çorap ve elbiselerin temiz olmasına özen göstermek son derece önemlidir. Kokusu rahatsız edecek gıdaları yedikten hemen sonra camiye girmemeye, ıslak organlarımızı kuruttuktan, kıyafetimizi düzelttikten sonra namaza başlamaya itina göstermeliyiz. Kıldığımız namazların Allah tarafından kabul görmesi, boşa gitmemesi için namazın farzlarından olan, hadesten ve necasetten taharetin yerine getirilmesi şarttır,


  bir ayeti kerimenin mealini vererek bitiriyorum. “…Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da çok temizlenenleri sever.”(5)


  Kaynak :
  1-Müddessir,1-5
  2,Müslim,Cuma,9
  3,Müslim,İman,58
  4,Bakara,125
  5,Tevbe,108


  Mehmet SALTIK


+ Yorum Gönder