Şiilerin (Şia) kaç fırkası (mezhebi) vardır ? 5 üzerinden 4.40 | Toplam : 5 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Şiilerin (Şia) kaç fırkası (mezhebi) vardır ?


  Şiilerin (Şia) kaç fırkası (mezhebi) vardır ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Kıdemli Üye
  Desert Rose
  Kıdemli Üye
  Desert Rose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 11,537
  Tecrübe Puanı: 166

  Cevap: Şiilerin (Şia) kaç fırkası (mezhebi) vardır ?


  Şiilik akımı değişik fikirler barındırmaktadır. Şiilerin ortak noktası, Hz.Muhammed'in vefatından sonra, halifeliğin (İmamet) sırf onun soyundan (Ali ile başlamak üzere) gelen insanlara ait olduğunu kabul etmektir.
  Şiiler arasında, İmamet hakkında farklı görüşler vardır,
  ve bu yüzden
  Şiilik genel olarak üç kategoriye sınıflandırılıyor:
  Beşçiler veya Zeydiler
  Zeydiler, Muhammed'den sonra İmamların sıralamasını şu şekilde olduğuna inanırlar: İmam Ali, İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Zeynel Abidin ve İmam Zeyd.
  Deyleman ve Teberistan bölgesinde 864 yılında kurulup, 928 yılına kadar süren Devlet ilk Zeydi devletidir. Tarihte değişik Zeydi inançları ortaya çıkmış, fakat günümüzde Zeydilerden sırf bir inanç grubu varlığını sürdürüp, en yoğun olarak Yemen'de yaşarlar.
  Yediciler veya İsmaililer
  İsmaililere göre, İmamet sıralaması şöyledir: İmam Ali, İmam Hüseyin, İmam Zeynel Abidin, İmam Muhammed Bakır, İmam Cafer Sadık, İmam Ismail.
  İsmaililerin bir çok kolu ve inanç grubu vardır. Bunlar İmamet hakkında çok değisik fikirleri savunmaktadır. Kimilerde, İsmail'in son İmam olduğuna inanılırken, başka İsmaili grupları, İmamlığın İsmail'in soyundan gelen kişiler ile günümüze kadar devam ettiğine inanırlar. Tarihte Fatımiler İsmaili devletidir. İsmaililer, Safeviler dönemine kadar, dünya Şiiliğin çoğunluğunu oluşturmaktaydı. Günümüzde İsmaililer özellikle Hindistan, Pakistan, Afganistan, Tacikistan coğrafyalarında ve Suriye'de yaşamaktadırlar.
  Onikiciler veya İsnaaşeriyyeciler
  Oturanlar: Hasan, Ali ve Hüseyin, sağı ve solunda ayakta kalan ise Kerbela Hadisesi'nde ölen Abbas bin Ali (Kaçar dönemi hat sanatı eseri, 19. yüzyıl)
  On ikicilere göre İmamet sıralaması şöyledir: İmam Ali, İmam Hasan, İmam Hüseyin, İmam Zeynel Abidin, İmam Muhammed Bakır, İmam Cafer Sadık, İmam Musa Kazım, İmam Ali Rıza, İmam Muhammed Taki, İmam Ali el Naki, İmam Hasan Askeri, İmam Muhammed Mehdi. On ikiciler, Safevi döneminden beri ve günümüzde de dünya Şii gruplarında çoğunluktadırlar. On ikici olan birçok inanç bulunmaktadır. Bunların en yaygını olan Caferilik olarak tanınan mezheptir. Bunun dışında Nusayrilik, Bektaşilik, Ehl-i'Hak, Malang, Nurbakşi tarikatı vs. gibi inanışlar da On ikicidir. Ama Caferiler, Caferilik mezhebinden başka hiç bir mezhebin Şii olduğunu kabul etmez.
  Diğer on ikici inanışların İslam dışı olduğuna inanır.
  Şii mezhebi olan Zeydi mezhebini müslüman saymakla beraber
  hak bir mezhep olmadığına inanır.
  vikipedi özgür ansiklopedi+ Yorum Gönder