İslam Dini güzel ahlaktan ibarettir 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  çağrıöz Misafir
  Misafir

  İslam Dini güzel ahlaktan ibarettir


  din güzel ahlaktır neden?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhammed الله اكبر
  Muhammed
  الله اكبر
  Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 4,518
  Tecrübe Puanı: 46
  Yaş: 29
  Yer: Türkiye

  Cevap: İslam Dini güzel ahlaktan ibarettir


  "Din Güzel Ahlâktır"

  Güzellik ve İnsan

  İnsanın özelliklerinden biri de güzele ve güzelliğe ilgi gösteren bir varlık olmasıdır. Çünkü insan yaratılış olarak güzeldir ve güzelliği sever. Yüce Allah Kur'an'da "Biz insanı en güzel biçimde yarattık" buyurarak insanın bu özelliğine dikkat çekmiştir. Başka bir ayette de "…Sizi şekillendirdi ve şekillerinizi de güzel yaptı" buyurmuştur. Yaratılışından getirdiği bu özelliği gereği insan, güzel söz söylemekten ve işitmekten, güzel davranışlarda bulunmaktan, güzel iş yapmaktan hoşlanır ve mutlu olur.
  Din ve güzel ahlak ne demektir?

  Din, insanları iyiye, güzele, doğruya yöneltmek için Allah'ın peygamberleri aracılığı ile bildirdiği ilahi kuralların tümüne denir. Güzel ahlâk ise, iyiye, güzele, doğruya yönelik tutum ve davranışlara denir. Güzel ahlak sahibi olan insanlara "ahlaklı" denir. Kötü, çirkin ve yanlış davranışlarda bulanan kimselere ise "ahlaksız" denir.
  Güzel ahlâkın birey açısından önemi;

  Güzel ahlâk, insanın Allah'la, kendisiyle, diğer insanlarla ve çevresiyle olan ilişkilerinde uyumlu ve ölçülü davranmasıdır. Güzel ahlâk, insanın Allah'a karşı sorumluluğunun bir gereğidir. Bu açıdan güzel ahlaklı insanlar, görev ve sorumluluk duygusu gelişmiş insanlardır.

  Güzel ahlak bireyi kötülüklerden sakındırır, iyilik ve faziletlere yöneltir; insana şeref ve onuruyla bağdaşır nitelikler kazandırır. Bireyi çevresiyle uyumlu bir insan haline getirir. Böyle kimseleri hem Allah, hem de insanlar sever ve saygı duyar. Böylece hem kendileri mutlu olurlar, hem de diğer insanların mutluluğuna katkıda bulunurlar. Kısaca güzel ahlâk sahibi olan kimse erdemli bir insan olmanın mutluluğunu yaşar. Bu nedenlerden dolayı birey açısından güzel ahlâk çok önemlidir.
  Güzel ahlâkın toplum açısından önemi;

  Güzel ahlak sahibi kimselerin oluşturduğu toplumda toplumun huzurunu bozacak, birlik ve beraberliğini ortadan kaldıracak, insanın şeref ve onuruna yakışmayan kötü davranışlar hoş görülmez. Böyle bir toplumun bireyleri, hem Allah'a hem de birbirlerine karşı görevlerini yerine getirirler, birbirlerinin hak ve hürriyetlerine saygı gösterirler. Doğruluğu esas alarak, yoksulları, yetimleri, kimsesizleri koruyup gözetirler. Bu nedenle güzel ahlâk sahibi kimselerin oluşturduğu toplumda huzur, mutluluk, hoşgörü, güven, yardımlaşma ve dayanışma vardır.
  Güzel ahlak sahibi insanın özelliklerinden bazıları

  1.Güvenilir bin insandır.
  7.Hiçbir konuda doğruluktan ayrılmaz
  2.Üzerime düşen görevleri yapar
  8.Kimsenin arkasından konuşmaz.
  3.Verdiği sözde durur.
  9.Kıskançlıktan, yalan ve iftiradan Kaçınır.
  4. Emanete ihanet etmez
  10.Başkalarını hor görmez.
  5.Kötülüğe yaklaşmaz
  11.Görgü kurallarına uyar
  6.Savurganlıktan Kaçınır
  12.Öfkesini yenmesini bilir.


  Dinimizde güzel ahlakın yeri ve önemi nedir?

  Din, insanları iyiye, güzele, doğruya yöneltmek için Allah'ın peygamberleri aracılığı ile bildirdiği ilahi kuralların tümüne denir. Güzel ahlâk ise, iyiye, güzele, doğruya yönelik tutum ve davranışlara denir. Ahlâkın hedefi insanın mutluluğudur. Bu nedenle her yönden mutlu ve huzurlu insanı şekillendirmeye çalışır. Dinin hedefi de güzel ahlaka sahip mutlu insandır. Verilen bu bilgilerden anlaşılacağı üzere, din ile güzel ahlak arasında sıkı bir ilişki vardır. Her ikisi de insandan iyi, güzel ve doğru davranışlarda bulunmalarını ve mutlu olmalarını ister. İslâm'a göre din güzel ahlâktır. En son ve en mükemmel din olan İslâm'ın gayesi insanları güzel ahlâk sahibi yapmak, olgunlaştırmaktır. Peygamberimizin "Ben güzel Ahlâkı tamamlamak için gönderildim" sözü bunu en açık bir şekilde belirtmektedir. Yine Peygamberimize "Din nedir?" diye sorulduğunda; "Din güzel ahlâktır" cevabını vermiştir.
  Dinimizin güzel Ahlâk dini olduğunu nasıl anlarız?

  Dinimizin ahlâkla ilgili birçok buyrukları vardır. Müslüman için namaz, oruç, zekât farz olduğu gibi, sağlığı korumak, vatan ve millete faydalı olmak, yararlı işler yapmak da dini bir görevdir. Yüce Allah şöyle buyuruyor:
  "Allah'a kulluk edin. Ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, yakınlara, öksüzlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanındaki arkadaşına, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın. Allah kendini beğenen ve böbürlenen kimseyi sevmez." (Nisa, ayet 36)
  Dinimizde iman esasları ve bu esasların gereği olarak yaptığımız ibadetler güzel ahlâkın temelini oluşturur. İman ve ibadetlerin meyvesi güzel ahlâktır. Ayrıca güzel ahlakın gereklerine uygun davranmakta bir ibadettir.
  Peygamberimizin güzel ahlâk açısından önemi nedir?

  İslâm ahlâkının kaynağı Kur'an ve Peygamberimizin örnek davranışlarıdır. Peygamberimiz güzel ahlâklı olmayı öğütlemiş ve yaşamıyla bizlere örnek olmuştur. Peygamberimiz bütün ahlâki güzellikleri kendisinde toplamış, Kur'an'da "en güzel örnek" olarak gösterilmiştir.
  Yaratılış itibariyle iyilikleri ve güzellikleri almaya yatkın olan insan, örnek gördüğünde onları benimsemesi daha kolay olur. Bunun için Peygamberimiz Kur'an ahlâkını somut bir şekilde yaşamış bir insandır. O, sözleriyle güzel ahlâkı teşvik ettiği gibi, davranışlarıyla da insanlara örnek olmuştur. "Sizin en hayırlınız ahlâkı en iyi olanınızdır" gibi sözleri de onun güzel ahlâka ne kadar önem verdiğini gösterir.
  Kısaca, Müslüman olmak, iman esaslarını kabul eden, iman esaslarının gereği olarak ibadetleri yerine getiren, Kur'an'ın buyruklarına kulak veren, güzel ahlâklı kimse demektir. Bu nedenle dindar olmak, güzel ahlâklı olmayı gerektirir.
  (Anlatım: Osman Ay)


+ Yorum Gönder