+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Aile içinde eşim namahrem sınırları nereye kadardır annem baban kardeşlrim bu sınırları kapsıyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Aile içinde eşim namahrem sınırları nereye kadardır annem baban kardeşlrim bu sınırları kapsıyor?

  Sual: Aile içinde eşim namahrem sınırları nereye kadardır annem baban kardeşlrim bu sınırları kapsıyor? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Aile içinde eşim namahrem sınırları nereye kadardır annem baban kardeşlrim bu sınırları kapsıyor?


  Reklam  Cevap: "Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar. Ziynetlerini ise, görünmesi zarurî olan kısımlar müstesna, açığa vurmasınlar. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler. Kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kardeşlerinden, kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, mü'min kadınlardan, cariyelerinden, cinsî iktidarı olmayan hizmetçilerinden ve şehvet çağına gelmemiş çocuklardan başkasına ziynet yerlerini göstermesinler. Gizledikleri ziynetleri belli olsun diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hepiniz Allah'a tevbe edin, ey mü’minler, tâ ki kurtuluşa eresiniz." (Nur Suresi 31.)
  Yukarıdaki ayet-i kerimede de belirtildiği gibi eşinize babanız mahrem, kardeşleriniz ise namahremdir. Kadının yüzü, elleri ve ayakları dışındaki bütün vücudu kendine nikâh düşen namahrem erkeklere haramdır Ancak kendine nikâh düşmeyen kayınpeder gibi mahrem olan akrabaları yanında el, ayak, kol, saç ve benzeri ziynet yerlerini açmaları caizdir.
  Sakarya il mftlğ.


+ Yorum Gönder