Konusunu Oylayın.: Sünnet-i hüdâ’yı terk etmenin hükmü nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Sünnet-i hüdâ’yı terk etmenin hükmü nedir?
 1. 30.Kasım.2011, 14:06
  1
  Misafir

  Sünnet-i hüdâ’yı terk etmenin hükmü nedir?

 2. 30.Kasım.2011, 14:06
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  sünnet-i hüdâ’yı terk etmenin hükmü nedir?

 3. 02.Aralık.2011, 14:25
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,735
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: sünnet-i hüdâ’yı terk etmenin hükmü nedir?
  Sünnet-i hüdânın terki isâet (günah) ve kerahet icap eder. Cemaat, ezan, ikamet ve emsali bunlardandır. Tahrir sahibi: “Sünneti terk eden isâeti yani, delâlete nispet edilmeyi, yerilip kınanmayı ve zemmi hak eder” demiştir. İbn-i Nüceym, Menâr adlı eserin şerhinde isaet’in kerahetten daha kötü olduğunu söylemiştir. Burada münasip olan da odur.

  “Telvih” adlı eserde de beyan edildiğine göre Sünnet-i müekkede’yi terk etmek harama yakındır. Şefaat’ten mahrum kalmayı gerektirir. Çünkü Rasûlullah (s.a.v.): “Her kim benim sünnetimi terk ederse şefaatime nail olmaz” buyurmuştur. Sünneti terk eden tekdir ve muaheze olunur. 4. 02.Aralık.2011, 14:25
  2
  Devamlı Üye  Sünnet-i hüdânın terki isâet (günah) ve kerahet icap eder. Cemaat, ezan, ikamet ve emsali bunlardandır. Tahrir sahibi: “Sünneti terk eden isâeti yani, delâlete nispet edilmeyi, yerilip kınanmayı ve zemmi hak eder” demiştir. İbn-i Nüceym, Menâr adlı eserin şerhinde isaet’in kerahetten daha kötü olduğunu söylemiştir. Burada münasip olan da odur.

  “Telvih” adlı eserde de beyan edildiğine göre Sünnet-i müekkede’yi terk etmek harama yakındır. Şefaat’ten mahrum kalmayı gerektirir. Çünkü Rasûlullah (s.a.v.): “Her kim benim sünnetimi terk ederse şefaatime nail olmaz” buyurmuştur. Sünneti terk eden tekdir ve muaheze olunur.

+ Yorum Gönder