Cuma Hutbesi: İslam'da Aile ve Önemi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 28
  Tecrübe Puanı: 40
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: Cuma Hutbesi: İslam'da Aile ve Önemi


  İSLAM’DA AİLE VE ÖNEMİ
  وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ
  Muhterem Mü’minler! Aile insanlığın en eski kurumudur.Tarihte olduğu gibi bugün de önemini korumaktadır. Kuran-ı Kerim aile hayatını karşılıklı anlayış, sevgi, saygı ve olgunlukla yürütülebilecek insani bir müsessese saymıştır. Ailenin sağlıklı bir şekilde kurulup devam etmesi, aile fertlerinin hak ve görevlerini tam olarak yerine getirmesi için üyelerde temel insani ve ahlaki erdemlerin oluşması ön şarttır. Zira insanın, üzerinde hakkı olan kişilerin başında aile fertleri gelmektedir. Kişinin sevincini ve üzüntüsünü ilk önce ailesi paylaşır.
  Değerli Mü’minler!
  Sevgili Peygamberimiz (sav) örnek bir aile reisiydi. Hanımlarına ve çocuklarına karşı görevlerini en iyi şekilde yerine getirirdi. O’nun evi örnek bir evdi, hanesinde her zaman mutluluk kokardı. 25 yaşında iken kendisinden yaşça büyük ve iki defa evlenip dul kalmış olan Hz. Hatice ile evlenmiş, onunla uzun yıllar mutlu bir hayat geçirmiştir. Bu evlilikte göze çarpan en önemli husus sıcak bir dostluk ve arkadaşlık olmuştur. Nitekim O, “Mü’minlerin iman bakımından en mükemmel olanı, onların ahlak bakımından en güzel olanlarıdır. Onların en hayırlıları da aile fertlerine karşı hayırla muamelede bulunanlarıdır.” (1) buyurmuşlardır.
  Aziz Mü’minler! Aile hayatı evlenme ile başlar. Evlilik hem eşlerin biyolojik ihtiyaçlarını karşılamasına ve neslin devam etmesine hem de eşlerin birbirleriyle hayatın maddi ve manevi bütün yönlerini paylaşmasına sebep olduğundan dolayı çok yönlü yarar ve hikmetler taşır.
  Aileler birleşerek toplumları meydana getirir. Sağlıklı nesiller bu yuvada yetişir. Çocuk ahlaki terbiyeyi aileden alır. Bir toplulukta aile ne kadar sağlam temellere oturur ise, o aileden meydana gelen toplum o nispette sağlam olur.
  Evlenip yuva kurmak isteyen kişi, nikahın önemini, evliliğin sorumluluk ve mahremiyetini, hayat arkadaşını nasıl seçeceğini, eşine ve çocuklarına karşı nasıl davranacağını önceden öğrenmelidir. Aile fertleri insan olduklarını, din kardeşi olduklarını, dost olduklarını, sırdaş olduklarını, akraba olduklarını ve kader birliği içinde bulunduklarını asla unutmamalıdır.
  Değerli Kardeşlerim!
  Her konuda bizler için en güzel örnek olan Peygamber Efendimiz (sav), evlilik ve aile hayatı konusunda da biz Müslümanlar için en güzel numunedir. O halde onu kendimize rehber edinmeli ve gösterdiği nurlu yolda yürümeliyiz ki aile ve toplum hayatımız huzur ve saadetle dolsun, ahiretimiz mâmûr olsun.
  Hutbemi, okuduğum ayet-i kerimenin mealiyle bitiriyorum: “Kendilerinde sükun bulasınız diye kendinizden sizin için eşler yaratması O’nun ayetlerindendir. O, aranıza sevgi ve merhamet koydu. Şüphesiz bunda düşünen bir topluluk için ibretler vardır.”(2)
  1- K.Kerim, Rum/ 21 2- Müsned 2/250
  HAZIRLAYAN: Saliha MANCA
  İl Vaizesi


+ Yorum Gönder