Peygamber efendimizin mucizeleri nelerdir öğrenmek istiyorum

Peygamber efendimizin mucizeleri nelerdir öğrenmek istiyorum 5 üzerinden 4.69 | Toplam : 32 kişi
 1. 1

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,944
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Peygamber efendimizin mucizeleri nelerdir öğrenmek istiyorum


  Allah'u teala peygamberleri aracılığı ile kullarının kalbi mutmain olsun diye zaman zaman mucizeler yani olağanüstü olaylar göstermiştir. Bu hadiseler peygamberlerin elinden gibi olsa da asıl yaratan var eden sadece Allah'tır. Peygamber efendimi aleyhisselamın yüzlerce mucizesi vardır. Bunlardan sadece bir kısmını maddeler halinde kısa izah etmeye çalışalım.

  - Peygamber aleyhisselamın en büyük mucizesi kurandır. Kuran, her yönü ile mükemmel bir mucizedir ki onun bir kaç ayetinin benzeri dahi getirilememiştir ve asla getirilemeyecektir.

  - Ayın Peygamber Efendimizin (sav) işaretiyle ikiye yarılması mucizesidir ve kuranı kerimde de buna işaret edilmiştir.

  - İsrâ ve Mirac mucizesi: İsra; Resulullah (sav)’in bir gece vakti Mekke’de Mescid-i Haram’dan Kudüse olan yolculuğu; Miraç ise Kudüsten yedi kat semaya yükseltilmesi olayıdır.

  - Yiyecek ve içeceklerin bereketlenmesi: Bunula ilgili mucizeler çoktur. Bunlardan bazıları: Hz. Eyyübün evinde ve yüzseksen kişinin de tanık olduğu mucizedir. Hz. Eyyüp yaptığı bir- iki kişilik yemek ile yüzseksen kişi yiyerek bu mucizeye tanıklık etmiştir.

  - Elinden pınar gibi su akması mucizesi: Bunula alakalı pek çok mucize vardır. Bunlardan biri Buharî, Müslim gibi sahih hadis kaynaklarında yer alır ve Hazreti Enes’den nakledilen bir mucizedir.

  - Hastaların ve yaralıların şifa Bulması: Peygamber Efendimize getirilen yüzlerce hasta onun duasıyla şifa bulmuştur. Bunla ilgilide yüzlerce mucize vardır.

  - Hayvanlarda Gösterilen mucizeler: Bunula ilgili en meşhur ve bilinene mucize Hz. Ebu Bekir ile birlikte Mekke’den Medine’ye giderken girdikleri mağarayı bir örümceğin kapatması ve Güvercinin mağaranın kapısında beklemesi mucizesi.

  - Meleklerle ilgili mucizeler: Bu konuda da pek çok mucizeler verilmişti. Bunların en meşhuru Cebrail (as)’ın bir insan suretinde mescide gelmesi ve ders vermesidir.
+ Yorum Gönder