+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Meni mi mezi mi şüphede kalıyorum, mezi her zaman çıkabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Meni mi mezi mi şüphede kalıyorum, mezi her zaman çıkabilir mi?

  Sual: ben otururken bazen altımda ıslaklık hissediyorum ve baktığımda yapışkan sıvı olduğunu görüyorum ancak organ kalkık olmadığı için bunun mezi olduğuna kanaat getiriyorum meninin çıkması için organın kalkık olması mı gerekir yoksa her zaman çıkabilir mi? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: meni mi mezi mi şüphede kalıyorum, mezi her zaman çıkabilir mi?


  Reklam  Cevap: Meni, mezi, vedi nedir? Guslü gerektirir mi?

  Buluğ çağma ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.


  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.


  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:


  1- Sıçrayarak çıkması,

  2- Hazzın hasıl olması.

  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir

  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.


  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.


  Guslü Gerektiren Haller:


  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.

  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(1)


  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(2)


  (1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71


  (2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82


 3. Misafir
  Sa arkadaşlar. Sabah kalktığımda çamaşırımda ıslaklık vardı. Biraz yapışkan ama meni olmadığını düşünüyorum. Çünkü normalde ihtilam olurken uyanıyorum ama bu sefer uyanmadım. Ve meni olsaydı daha çok yayılırdı gibime geliyor. Şimdi bu sıvı meni mi mezi mi?

  Ve ihtilam olduğumu hatırlamıyorum.

 4. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Meni, mezi ile karıştırılmayacak şekilde bellidir. Bu anlattığın şey meni değildir. Meziden dolayı da gusül almana gerek yoktur.

 5. Misafir
  S.a hocam sabahleyin küçük bir leke vardı ne sarı ne de baska bi renk anlayamadım (beyaz iç çamaşırı , erkek)
  2. Eger biz bişey göremden veya hissetmeden bı ihtilam olursa bunun hükmü nedir

 6. Sabır
  Devamlı Üye
  Bir şey görmesen de uyandığında meni görüyorsan yıkanacaksın.

+ Yorum Gönder
mezi ne zaman gelir