Madımak Otunun Yararları ve Tıbbi Etkileri

Madımak Otunun Yararları ve Tıbbi Etkileri 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1

 2. 2
  Altundal Devamlı Üye
  Altundal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Altundal
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 09.Nisan.2011
  Üye No: 86504
  Mesaj Sayısı: 472
  Tecrübe Puanı: 5

  Cevap: Madımak Otunun Yararları ve Tıbbi Etkileri


  Madımak otunun faydaları ve tıbbi etkileri nelerdir?

  Pembe çiçekli otsu bir bitkidir. Uçucu yağ, tanen, nişasta ve glikoz içerir. Bahar aylarında doğada sıkça rastlanan madımağın faydaları oldukça fazladır. Şeker hastalığından böbrek taşına kadar birçok hastalığa iyi geliyor.
  Madımak otunun faydaları ve tıbbi etkileri: Damarları büzücü etkileri ile basur, doğum sonrası kanamalar ile aşırı adet kanamalarında faydalıdır. Kan şekerini düşürerek şeker hastalarına iyi gelir. İdrar arttırıcı ve idrar söktürücüdür. Antioksidan ve bitkisel bir antibiyotiktir.

  Madımak otu nasıl kullanılır: Taze yaprakları salata olarak yenebileceği ya da bitki kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabilir. Çok yıllık, otsu bir bitki olan, bahar aylarında yağan yağmurla ortaya çıkan madımak, şeker hastalığı ve böbrek taşı rahatsızlığına da iyi geliyor.
  Adına türküler yazılan, yemeği, konservesi yapılan madımağın tozundan hazırlanan merhem yaraların iyileşmesinde kullanılıyor. Halk dilinde keçimemesi, kuşekmeği ve söğüt otu olarak bilinen madımak, genelde köylü kadınlar tarafından toplanarak satışa sunuluyor
+ Yorum Gönder