+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz'in Allah'tan aldığı vahiyleri insanlara iletmesine ne denir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Peygamberimiz'in Allah'tan aldığı vahiyleri insanlara iletmesine ne denir?


  Reklam  Cevap: Peygamber aleyhisselam ile bütün peygamberlerin kendilerine Allah'tan gelen vahiyleri kullara bildirmelerine tebliğ denir. Peygamberler Allah'tan gelen hiç bir şeyi gizlemeler.

 3. Misafir
  Arkadaşlar acil yarına ödevim var da peygamberimizin tebliğ ve sıdk özelliklerine kendi hayatından örnekler verebilir misiniz hiçbir sitede bulamıyorum da...

 4. arifselim
  Yönetici
  Peygamber aleyhisselamın tebliğ görevine bir örnek:

  Hz. Peygamber (s.a.s) İnsanları Kur’ân’la İslâm’a Davet Etti
  “En yakın akrabalarını uyar!” (Şuara 26/214) âyeti gelince kalkıp Safa tepesine çıkan Rasûlullah (s.a.s):
  -“Yâ Sabâhâh!” diye nida ederek en yakın akrabalarını doğrudan Allah’a, Allah’ın birliği (tevhid) ilkesine çağırdı ve onlara Kur’ân âyetlerini okudu…
  Peygamberimizin (s.a.s) apaçık çağrısından rahatsız olan Ebû Leheb ve Ebû Cehil başta olmak üzere Kureyş’in egemenleri, O’nunla (s.a.s) konuşmaya karar verdiler ve bu hassas görevi de, ancak Utbe b. Rebia’nın becerebileceğini düşünerek ona tevdi ettiler.

  Peygamber aleyhisselamın sıdk görevine bir örnek:

  Tirmizi'nin rivayet ettiğine göre, Ebu Cehil daima: "Muhammed! Ben sana yalancı demiyorum, ancak senin dediklerini doğru kabul etmiyorum." derdi. Kur'an-ı Kerim'in şu âyeti işte bu söz üzerine nail olmuştur:
  "Onların söylediklerinin seni üzdüğünü elbette biliyoruz. Onlar aslında seni yalanlamıyorlar, fakat, o zalimler Allah'ın ayetlerini inkar ediyorlar." (En'âm;33)
  Allah-u Teala tarafından, Hz.Peygamber (s.a.v)'e: "En yakın akrabalarını İslam'a davet et." (Şuarâ;214) çağrısı gelince Hz.Peygamber (s.a.v) bir tepenin üzerine çıkarak: "Ey Kureyş topluluğu!" diye seslendi. İnsanlar bu çağrı ile onun etrafına toplanınca: "Size şu dağın arkasından bir ordu geliyor desem, kesin olarak inanır mısınız?" dedi. Hep bir ağızdan: "Evet, inanırız. Çünkü senin yalan söylediğini görmedik" dediler." (Buhari)

+ Yorum Gönder
peygamberlerin allahtan aldığı mesajları insanlara olduğu gibi iletmesine ne denir,  hz muhammedin allahtan akdığı emirleri insanlara bildirmesşne,  ğeygamberimizin allatan vahiykeri insanlara anlatmasına ne ad ver,  peygamberlerin vahiyleri insanlara