+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 3 haftalık bebek alınırsa günah olur mu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yorum: 3 haftalık bebek alınırsa günah olur mu

  Yorum: 3 haftalık bebek alınırsa günah olur mu isimli konu Mumsema.com
  Benim 3 yasina girmedi bi kizim 7 aylik bir oglum var emiyo daha pek bisey yemiyo hamile oldugumdan şüphem var en fazla 3 haftalik iki cocugumun bakiminda cok zorlaniyorum ikisi de ilgi istiyo maddi yada saglik acisindan degil ama diger çocuklarıma yetememekten korkuyorum ikinci gebeligimde kaburgamda sorun yasamistim daha acisi gecmedi eğer hamileysem aldirsam gunah mi

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: 3 haftalık bebek alınırsa günah olur mu


  Reklam  Hamile kalmamak için tedbir almak caizdir. Ruh gelmediği sürece de ve 40 günü dolmadığı sürece alınabilir şeklinde bir görüş vardır. Ancak biz asla tavsiye etmiyoruz.

 3. Misafir
  2.5 - 3 haftalik hamileyim eşim çok problemi biri olduğu için madde bağımlısı bakılıyor calismiyor ayrılmak üzereyiz çocuk alırsam günah mi

 4. mum
  Administrator
  çocuk alırsam günah mi
  Çocuğun günahı nedir neden aldıracaksınız? Size yük olmaması için mi?
  Onun Rabbi var ve açlıktan öldürmeyecek merak etmeyin.

 5. Misafir
  Adminler bu verdiginiz yanlis cevaplari kaldirmanizi rica ediyorum.Bütün cevaplari silip en başa sadece nihat Hatipoglunun videosunu koyun ve konuyu kitleyin..çünkü doğru cevap Nihat hatipoglu hocanin verdigi cevaptır..40 gün öncede olsa aldirmak asla caiz degil haramdir.. En başa nihat hatipoglu hocanin cevabini koyun diger butun mesajlari silin sadece nihat hocanin cevabi dursun sonrada konuyu kitleyin. Ben takintili biriyim bu yanlislari duzeltmedikce icim rahat etmeyecek gerekirse hergun yazarim o yuzden dedigimi yapin yanlis birsey söylemiyorum..

 6. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum kardeşim. Dini bir konuda kuran ve sünnetten müçtehit imamlarımızın ortaya koyduğu fetvalardan başka hiç bir şey söylemiyoruz. Adminler olarak ve hocalar olarak kuran ve ehli sünnetin görüşünden başka yanlış bir şey söylüyorsunuz de ve bunu delilleri ile ispat et o zaman bizde hatamızı görelim ve sana teşekkür edelim. Yok ben takıntılıyım da her gün yazarım demekle tebliğ etmiş olmazsın. Aksine sadece kul hakkına girmiş olursun. Gelen yüzlerce sorulara yetişmeye çalışan insanları meşgul etmiş ve zaman açısından sıkıntıya sokacağın için Allah katında sorumlu olursun. Eğer ki ben bunu Allah için yapıyorum diyorsan o zaman delillerini sun herkes görsün okusun ikna olsun ve bizim bir yanlışımız da varsa düzeltmiş olalım ve sana dua edelim.

 7. Misafir44
  Emekli
  Aleykum selam ve rahmetullah kardesim. Ben Allahu tealanin rizasi icin sizleri uyariyorum. Yoksa beni ilgilendirmez. Yanlış fetva vererek hem kendiniz hemde size uyanlar vebale girecekler buna benim vicdanim izin vermedi ve bu yüzden sizleri uyarma gereği hissettim.. Aşağıda ehli sunnete uygun fetvalari verdim okuyun kardesim. 40 gün öncede olsa aldirmak asla caiz degil haramdir. Nihat Hatipoğlu hocayi da dinleyin asagidaki linkten. Yaziyida okuyun ve yanlış verdiginiz cevaplari silin insanlara yanlış fetva vermenin vebalinden korkun kardesim. Zaten videoda nihat hatipoglu hocada açıklıyor konuyu geniş bir şekilde delilleri senden benden daha iyi biliyordur ve zaten asagidada yazidada belirtiliyor caiz olmadığı.. Allah doğru yoldan ayirmasin..

  Nihat hatipoğlu video link :

  Gebeliği önleyici tedbirlere başvurarak doğumu kontrol altında bulundurmak, istenmeyen durumlarda gebeliğe engel olmak caiz ve mümkündür. Ancak, gebelikten sonra, annenin hayatî tehlikesi gibi haklı, kesin ve meşru bir zaruret olmaksızın, düşürmek veya aldırmak (kürtaj) yolu ile bir canlının hayatına son verilmesi dinen caiz değildir.

  Bu konu gerçekten çok ciddi ve karar verilmesi de o kadar zordur. Ama insan hayatı her şeyden daha önemli. Düşünün yeni doğan bir bebeğiniz var ve dediler ki çocuk zihinsel özürlü. Ne yapardınız? Hemen öldürelim, diyebilir miydiniz; herhalde diyemezdiniz.

  - Dinimize göre, bir cenin anne rahminde canlandıktan sonra, annenin hayatı söz konusu olmadığı sürece, hiçbir mazeretle aldırılmaz ve aldırılması bir cinayettir.(bk. Gazalî, İhya, 2/47; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, III/556-558).


  Kürtaj bir cinayettir ve biz bu cinayete fetva vererek ortak olmaktan kesinlikle uzak durmalıyız.

  Yazdıklarımın bir özeti şu soru-cevapta görülebilir:

  Soru: Cenine ruh ne zaman üflenir?

  Cevap:

  Cenine ruh üflenmesi hakkında Buhârî ve Müslim gibi muteber hadis kitaplarında rivayet edilen hadislerde farklı süre ifadeleri vardır: 40, 41,45 gün sonra rivayeti de, üçüncü kırk günden sonra rivayeti de mevcuttur. Bu sebeple o hadislere dayanarak süre belirlemek kesin olmaz. Ayrıca ve daha önemlisi "ruhun üflenmesi" ile canlı olmak arasında bir ilişki yoktur. Bu ruh, can vermek, canlandırmak manasında değildir, insanın ilâhî (Allah'tan gelen ve insanları O'na çeken) bir manevi, ruhî unsura sahip olması manasındadır. Bizim ruh dediğimiz, her birimize ait olup, öldükten sonra da yaşamaya devam edecek unsurun adı Kur'an dilinde ruh değil, 'nefs'dir.

  Allah Teâlâ kitabında, insanın yaratılışının aşamalarını, kudretinin bir delili olarak açıklarken bu 'ruhun üflenmesi' olayını da zikretmiştir. Ne zaman üflendiği konusunu ise hadisler açıklamış, fakat en azından Buhârî'deki rivayet ile Müslim'deki rivayetler arasındaki önemli fark alimlerin farklı sonuçlar çıkarmasına sebep olmuştur. Ama süre ne olursa olsun, ruhun üflenmesinden önceki dönemde insanın kısmen oluşmadığını söylemek de yanlıştır, daha önemlisi bu dönemde mevcut oluşumu öldürmenin caiz olduğunu söylemek ve bunu hadise dayandırmak da doğru değildir, hadisten böyle bir hüküm çıkarılamaz.

  Soru: Size göre cenine ruh üflenmeden önce kürtaj caiz midir? Caizse hangi şartlarla ve hangi durumlarda?

  Cevap:

  Cenin canlıdır, doğduktan sonra genetik ve biyolojik olarak nasıl bir insan olacağı daha embriyo ve zigot iken bellidir. Cenini öldürmek, insan öldürmek demektir. Sadece doğmadan önce öldürüldüğü için dünyevi cezası daha hafiftir.

  Soru: Cenine ruh üflendikten sonra kürtaj caiz midir? Caiz ise hangi durumlarda?

  Cevap:

  Önce bile caiz olmadığına göre üflendikten sonra hiç caiz olmaz.

  Soru: Evlilik dışı ve diğer gayr-i meşru ilişkiler sonucu oluşan cenin alınabilir mi?

  Cevap:

  Böyle bir ilişkiden meydana gelen çocuğun suçu ve günahı yoktur, öldürülmeyi hak etmez. Öldürmek cinayet olur. Ona sahip çıkıp iyi bir insan olması için gerekeni yapmak yakınların ve/veya devletin vazifesi olur.

  Soru: Gebeliğin devamında anne için kesin hayati tehlike varsa gebeliği sonlandırmak caiz olur mu?

  Cevap:

  Bu soruya genellikle 'evet' diye cevap verilmiştir.

 8. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Bilgiler için teşekkür ederim. Sanki biz kürtaj edilmesini savunuyor gibi bir konumdaymışız gibi bir durumda olmaktan Allah'a sığınırız. Seninde yukarıda verdiğin şu bilgi dışında biz zaten bir şey söylemedik:

  - Dinimize göre, bir cenin anne rahminde canlandıktan sonra, annenin hayatı söz konusu olmadığı sürece, hiçbir mazeretle aldırılmaz ve aldırılması bir cinayettir.(bk. Gazalî, İhya, 2/47; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, III/556-558).

  Aslında aynı şeyi söylüyoruz. Yani ruh gelmediği sürece canlanmadığı sürece bunun caiz olduğunu söyleyen alimlerimizin olduğunu beyan ettik o kadar. Yoksa Allah muhafaza bu bir cinayettir.

  Allah rızası için gereksiz tartışmalara girmeyelim ve bu sayfada hizmet eden onlarca insanın hakkına girmeyelim. Selam ve dua ile Allah'a emanet ol.

 9. Misafir46
  Emekli
  Lutfen kardesim dedigimi yapsan hicbisey kaybetmezsin ben cok takintili biriyim ne olursun Allah rizasi icin kardesim mesajlarimi ve bana verdigin cevaplarida silermisin lutfen kardesim... Birde en azindan suni yapsan cok rahatlarim hic bir daha yazmam takinti cok koti birsey yasamayan bilmez ben bu yuzden surekli yaziyorum elimde degil..bu konudaki butun mesajlari silsen kardesim en basa sadec nihat hatipogmunun videosunu koysan hic bir yazi felan olmasa ondan sonrada konuyu kitlesin ben cok rahatlarim nolursun.
  Boyle yaparmisin kardesim

  En başa nihat hatipoglunu koyun ve baska yazi olmasin ve konuyuda kitleyin butun cevaplarida silin ne kaybedersiniz ki... Ben bu konu boyle durdukca kafayi yicem nolur kendime zarar veririm boyle olursa cok ciddiyim Allah rizasi icin diyorum nolur dedigimi yapin okb hastasiyim takintiliyim diyorum... Nolur hocam nolur admin kardesim dedigimi yapin ne olursunuz

  Arif kardesim benim inandigim gorus 40 gunden oncede caiz olmadigir nihat hatipoglu hocaninda videosunu paylastim ve orda acikliyor.. Ama senden rica ettigim seyleri yaparmisin uye olmadan yolladigim mesajlari yerine getirirmisin dedigim gibi ben takintiliyim Allah rizasi icin müslüman kardesini kirmayacağını düşünüyorum zaten kotu birsey istemedim.Allaha emanet ol.

  Butun mesajlari silip en başa Nihat hatipoglunun videosunu koyup konuyunkitlesen ne kaybedersinki vallahi sana cok dua ederim boyle yaparsan.ama yapmazsan ben kendime gercektwn zarar vermekten korkuyorum.cunku okb hastasiyim lutfen beni anlayisla karsila..ben seni Allah icin seviyorum kardesim valllahi kotu bir niyetim yok.ehli sunnet vel cemat itikadinda biriyim elhamdulillah.. Lutfen beni kirma kardesim.ALLAH RIZASI icin..

  Arif kardesim benim inandigim gorus 40 gunden oncede caiz olmadigir nihat hatipoglu hocaninda videosunu paylastim ve orda acikliyor.. Ama senden rica ettigim seyleri yaparmisin uye olmadan yolladigim mesajlari yerine getirirmisin dedigim gibi ben takintiliyim Allah rizasi icin müslüman kardesini kirmayacağını düşünüyorum zaten kotu birsey istemedim.Allaha emanet ol.

 10. ACİLSERVİS
  Administrator
  Zaten 3 gün önce Nihat Hatipoğlu hocamızın videosunu birinci sayfaya ekledim. 3 gündür birinci sayfaya dönüp bakmadın mı. Mesaj silmemek ile ilgili forum kuralımız mevcut buraya üye olan ve mesaj yazan herkes bunu kabul etmiştir. Hiç bir mesaj silinmez. Editörler soruları Arifselim'e bildirmedikçe Arifselim'de mesajlarını görmez.

 11. Misafir
  Acilservis admin müslüman kardesini sevindireni Allahda sevindirir.bu yazdiklarimida yayinlamayin lütfen.sadece okuyun ve mum adminden sonraki mesajlarimi ve bana verilen cevaplari kaldirin zaten 4-5 tane mesaj var kaldirdiktan sonra bir daha yazarsam silmeyin soz veriyorum yazmicam. Ben takintili biriyim 40 gunden oncede olsa aldirmak caiz degildir fetvasina inaniyorim ben..bu yuzdende insanlar yanlis yapmasin diye iyi niyetle yazmistim yazilarimi..ama zaten en basa eklemissiniz nihat hatipoglunu yorumlarimi kaldirirsaniz sevinirim zaten karisiklik yapiyor sitede ve okb hastasi oldugum icin bu benim cok canimi sıkıyor kaldirirsaniz rahatlicam.insaAllah kardesinizi kirmayacaginizi umuyorum.

 12. ACİLSERVİS
  Administrator
  Müslüman kadeşlerimize biz cevap vererek sevindiriyoruz zaten. Bazıları rahatsız olabilir bu normal bir durumdur. Senin en iyi yapacağın şey bu siteyi açmamak üzere sayfayı kapatmaktır.

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
kurtaj gunahmi,  kürtaj günahmı,  bebek aldırmak günahmı,  kürtaj günah mı,  kurtaj gunahmidir,  çoçuk aldırmak günah mı,  bebek aldırmak günah mı