İslamın çöküş nedeni

İslamın çöküş nedeni 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  İslamın çöküş nedeni

  çeşitli yönleerden ayrıntılı nedenler

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhasibi Devamlı Üye

  Cevap: İslamın çöküş nedeni

  Peygamber İslamı yayarken yalnızca kılıçla karşılaşmadı, ozanlar ona ağır yergiler söylemekten, onu sapkınlığa dalmış göstermekten geri kalmadılar.

  Bu nedenle ilk evrelerde ozanlar, büyücüler, saptırıcılar, yalancılar diye suçlandı. İslam inancı yerleşmeye, ozanların onayını almaya başlayınca durum değişti, bu yeni dini benimseyenler de çıktı.

  Ancak tüm güçlüklerin ortadan kalktığı söylenemez. İlk bildiriler (vahiyler) yumuşak, duygulandırıcı, çekici bir dildedir.

  Peygamberin çevresinde toplananlar çoğaldıkça, güçlendikçe bildirilerde yumuşamanın yerini gözdağı veren, korkutmaya yönelik açıklamalar aldı.

  Sonunda Peygamber kendisine yürekten bağlı kalanlarla başka bir ile göçtü, bu göçüşe İslam tarihinde 'Hicret' denir, yeni yıl bu olayla başlar (Arap günlüğünde) . İlgili bölümlerde anlatılan 'mezhepler', 'tarikatlar' hep bu kaynakların (peygamberin sözlerinin) değişik yorumlarından doğmuştur.

  İslam tarihinde yüzlerce yıldan beri süregelen olayların nedeni, bu kaynaklara dayanan yorumlardır. Bu yorumları birbiriyle uzlaştırma, bağdaştırma olanağı yoktur.

  Günümüzde Alevilik-Sünnilik gerginliğinin biricik kaynağı, 'halife' seçiminden sonra gelen bu kaynakların değişik, tutarsız yorumlarıdır.

  İslam tarihinde mezheplerin sayısınca 'şeriat', onların sayısınca da yorum, açıklama, uygulama vardır. Bunlar arasında da uzlaştırma çabaları boşunadır.

  İslam ülkelerinde uygulanan işlemlerin hepsi bu kaynaklara dayandığı, en doğru yolun kendisininki olduğu savı egemendir. (Arka Kapak)


 3. 3
  Desert Rose Kıdemli Üye

  Cevap: İslamın çöküş nedeni
  "Küresel Müslüman Nüfusun Geleceği: 2030 Öngörüsü" raporuna göre, dünyadaki Müslüman nüfusun gelecek 20 yılda yüzde 35 civarında artması bekleniyor. Yine aynı rapora göre; Avrupa'da şu anda 44 milyon 138 bin Müslüman yaşıyor. Bu rakam 2030'da 58 milyon 209 bine ulaşacak ve kıta nüfusunun yüzde 8'ini oluşturacak.
  (AA) --
  TÜRKİYE 8. SIRADA


  Asya Pasifik bölgesi içinde yer verilen Türkiye'de ise 2010 yılında nüfusun yüzde 98.6'sını Müslümanların oluşturduğu belirtiliyor.

  Buna göre, geçen yıl Türkiye'deki Müslüman nüfus 74 milyon 660 bin idi. Bu rakam 2020 yılında 82 milyon 715 bine, 2030 yılında da 89 milyon 127 bine yükselecek ve yine nüfusun yüzde 98.6'sını oluşturacak.

  2010 yılında dünyadaki Müslüman nüfusun yüzde 4.6'sının yaşadığı Türkiye'de bu oran diğer ülkelerdeki Müslüman nüfusun artması nedeniyle, 2020 yılında yüzde 4.3'e, 2030 yılında da yüzde 4.1'e düşecek.

  Bunun yanında geçen yıl dünyada, en fazla Müslüman nüfusa sahip ülkeler sıralamasında, Türkiye'ye 8. sırada yer verildi. Bu tabloda, birinci sırayı Endonezya, ikinci sırayı [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/pakistan/163/index.html"]Pakistan[/URL], üçüncülüğü de [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/hindistan/161/index.html"]Hindistan[/URL] alıyor.
  Pew Araştırma Merkezi Din ve Kamu Kamu Hayatı Forumu tarafından hazırlanan "Küresel Müslüman Nüfusun Geleceği: 2030 Öngörüsü" raporu yayımlandı.

  Rapora göre, dünyadaki Müslüman nüfusun gelecek 20 yılda yüzde 35 civarında artacağı öngörülüyor.

  Geçen yıl 1.6 milyar olan Müslüman nüfus, 2030 yılında 2.2 milyara çıkacak. Dünya nüfusunun 2030'da toplamda 8.3 milyar olacağı tahmini hesaba katıldığında, Müslümanlar 2030 yılında dünya nüfusunun yüzde 26.4'ünü oluşturacak.

  Avrupa'nın yüzde 8'i Müslüman olacak

  Avrupa'da şu anda 44 milyon 138 bin Müslüman yaşıyor. Bu rakam 2030'da 58 milyon 209 bine ulaşacak ve kıta nüfusunun yüzde 8'ini oluşturacak. Ayrıca, bu rakamla Avrupa kıtası şu anda olduğu gibi dünyadaki Müslümanların yüzde 2.7'sini barındıracak.

  Göçlerden dolayı Müslüman nüfusun en fazla artışı batı ve kuzey Avrupa'da görülecek. Örneğin [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/ingiltere/388/index.html"]İngiltere[/URL]'de bugün ülke nüfusunun yüzde 4.2'sini oluşturan Müslüman oranı, 2030 yılında yüzde 8.2'ye çıkacak.

  Avusturya, İsveç, Belçika, [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/fransa/157/index.html"]Fransa[/URL] gibi ülkeler de Müslüman nüfusun önemlioranda artmasının öngörüldüğü ülkeler arasında. 2030 yılında Müslüman nüfus oranının ülke nüfusunun yüzde 10'unu geçeceği Avrupa ülkeleri şöyle:

  [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/kosova/149/index.html"]Kosova[/URL] (yüzde 93.5), Arnavutluk (yüzde 83.2), Bosna-Hersek (yüzde 42.7), Makedonya (yüzde 40.3), Karadağ (yüzde 21.5), Bulgaristan (yüzde 15.7), [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/rusya/153/index.html"]Rusya[/URL](yüzde 14.4), Gürcistan (yüzde 11.5), [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/fransa/157/index.html"]Fransa[/URL] (yüzde 10.3) ve Belçika (yüzde10.2).

  [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/abd/359/index.html"]ABD[/URL]'de Müslüman nüfus 2.5 kat artacak

  Müslüman nüfusun en fazla artış oranı ise Amerika kıtasında...

  Kıta genelinde, 20 yılda Müslüman nüfusu 2 kat artacak. 2010 yılında 5 milyon 256 bin olan Müslüman nüfus, 2030'da 10 milyon 927 bine çıkacak. Ancak kıta genelindeki Müslüman nüfusun dünya geneline oranı ise yüzde 0.5 gibi düşük bir oranda kalmaya devam edecek.

  11 Eylül saldırılarından sonra 'İslamofobi"nin yaşandığı ve Müslümanlara yönelik bazı tehdit algılarının bulunduğu [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/abd/359/index.html"]ABD[/URL]'de ise Müslüman nüfus, göç ve ortalama doğum oranlarının yüksekliği nedeniyle neredeyse 2,5 kat artacak.

  [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/abd/359/index.html"]ABD[/URL]'de geçen yıl 2.6 milyon Müslüman varken, bu sayı 2030 yılında 6.2 milyon olacak. Bu rakamla ülkede, Müslümanların sayısı, kabaca Yahudilerle eşit düzeye gelecek.

  Kanada'da ise önümüzdeki 20 yıl içinde Müslümanların nüfusunun neredeyse3'e katlanması bekleniyor. Bu nüfus geçen yılki 940 binlik seviyeden 2030'da 2.7milyona çıkacak. Amerika kıtasında en fazla Müslümanın olduğu üçüncü ülke ise Arjantin olacak.

  Müslüman nüfusun artış hızı

  Rapora göre, Müslüman nüfusun yıllık ortalama artış oranı Müslüman olmayan nüfusun iki katı düzeyinde. Bu yıllık ortalama artış oranı Müslüman nüfusta yüzde 1.5 iken, Müslüman olmayan nüfusta yüzde 0.7. Ancak geçen 20 yıla bakıldığında, aslında Müslüman nüfusun [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/buyume/599/index.html"]büyüme[/URL] hızı gelecek 20 yılda yavaşlayacak.

  Çünkü, 1990-2010 yılları arasında Müslüman nüfusun yıllık ortalama artış hızıyüzde 2.2 idi.Müslümanların nüfusunun, Müslüman olmayanlara göre daha fazla artmasının nedenleri arasında doğum oranının yüksek olması, erken yaşta anne olunması, artan sağlık ve ekonomik koşulların bebek ölümlerini azaltması, ortalama yaşam süresinin artması olarak gösteriliyor.

  Doğum hızının önümüzdeki yıllarda düşmesi ise yaşam kalitesinin ve kadınların [URL="http://www.cnnturk.com/guncel.konular/egitim/185/index.html"]eğitim[/URL] seviyesinin artması gibi nedenlere bağlanıyor.

  Dünya Bülteni


  İslam çöktü diyenlere bu bilgiler kapak olsun..
  Hergeçen gün çoğalıyoruz Allahu Ekber!...
  Ne Saadet Asrında Ne Bugün İslamda çökme olmamıştır...


  Asıl çöküşe geçen Evangelizm ve Yahudiliktir. 4. Reklam

 5. 4
  mhyilmaz Devamlı Üye

  Cevap: İslamın çöküş nedeni

  Bana göre bunun cevabı islam devletleri ne zaman cihad düşüncesini bıraktılar zevke ssefaya daldılar kendilerini dünya nimetlerine kaptırdılar ozaman islam medeniyeti çöküşe geçti.


 6. 5
  Galus Özel Üye
  Alıntı
  Bana göre bunun cevabı islam devletleri ne zaman cihad düşüncesini bıraktılar zevke ssefaya daldılar kendilerini dünya nimetlerine kaptırdılar ozaman islam medeniyeti çöküşe geçti.
  mhyilmaz islam devletlerinin zevke ve sefaya daldıklarını hangi bilgiye dayanarak söylüyorsun...islam dini kıyamete dek Allah ın izni ile daima hüküm sürecek ve yükselişe geçecektir...


 7. 6
  şaf_ak ...MüPteLaNıM...
  ülkeler, devletler, görüşler, inanışlar vs yıkılabilir ama İslam asla!


+ Yorum Gönder