Kurban Kesme sırasında okunacak Dua 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi
 1. 1

 2. 2
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye
  maydın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 14.Mayıs.2007
  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 927
  Tecrübe Puanı: 11
  Yer: iskenderun

  Cevap: Kurban Kesme sırasında okunacak Dua


  Kurbanı usûlüne uygun olarak kesmek için dikkat gösterilir. Bunun için kurban, kesileceği yere sürüklenmeksizin, zahmet vermeden getirilir, sol yanı yere getirilecek şekilde kıbleye karşı yatırılır. Kesecek olan kimse önce şu duâyı okur:


  “İnnî veccehtü vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn.”
  Dedikten sonra Rabbim, bu benden sanadır. Kabûl eyle. Peygamberin Muhammed Aleyhisselâm’la, halilin İbrahim Aleyhisselâm’dan kabûl ettiğin gibi.. denir. Tekbir getirmeye başlanır. yâni:
  – Allahü Ekber, Allahü Ekber, Lâ ilâhe illâllahü vallâhü Ekber. Allahü Ekber ve li’l-lâhi’l-hamd, denir. Tekbir böylece bitince “Bismillâh Allahü Ekber” denerek bıçak boyuna vurulur, kesim başlar. Kesim işi bitip kan akması durunca “Allah’ım, bunu filân kimsenin Cehennem’den âzad olması için kabûl eyle” diye niyazda bulunulur. Yâni kurban sahibinin Cehennem’den âzad olmasının fidyesi olarak kesildiği düşünülür.
  Kurbanı kesim işi bitince gidilir, iki rekât şükür namazı kılınır, Allah’a hamd ve şükürde bulunulur. Kurban kesmek gibi güzel bir sünneti yerine getirmeyi nasip ettiği için Allah’a hamd edilmiş olunur. Peygamberimiz, kurbanı kestikten sonra iki rekât namaz kılınız, arkasından da Allah’dan ne dileğiniz varsa isteyiniz, buyurmuştur. Bu sebeble namaz kılındıktan sonra âyetten alınan şu cümlelerle duâ edip namazdan kalkılır.


  “İnne salâti ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-âlemîn.”
  Şayet namaz kılınmayacaksa bu duâ kurbanın kesiminden sonra okunur, usûlüne uygun şekilde icrâ edilmiş olunur.
  Kurban kesiminde esas olan, bıçağın keskin olması, kesimin bir anda vâki olup hayvanın eziyet çekmemesidir. Bunu te’min eden çocuk ve kadın da olsa kestiği helâl olur.

  Ahemt şahin


+ Yorum Gönder