+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İslamda doğumdan sonra cinsel ilişki süresi


  Reklam  Cevap: Lohusalık:
  Lohusalık, kadının fizyolojik bakımdan rahatsız olduğu doğum sonrasındaki belli bir dönemi ifade eder. Doğumun arkasından gelen kana “nifas” denir. Kadın gebelik süresince abdestini alır, namazını kılar ve sağlığı için zararlı olmayacaksa farz orucu da tutabilir.

  Lohusalığın en kısa süresi için bir sınır yoktur. Bir gün bile olabilir. Çünkü en kısa süreyi belirleyen bir ayet veya hadis yoktur. Bu durumda, onun fiilen var olduğu süreye bakılır. Hanefîlerle Hanbelîlere göre, lohusalığın en uzun süresi kırk gündür. Bundan sonra görülecek kan, özür kanıdır. Delil, Ümmü Seleme (r. anha)’den nakledilen şu hadistir: “Lohusa kadın, Hz. Peygamber döneminde kırk gün kırk gece beklerdi.” (Ebu Davud, Tahare, 119.) Şafiî ve Malikîlere göre, lohusalığın en uzun süresi altmış gündür. Ancak bu süre uygulamada genellikle kırk gün olarak gerçekleşir.

  Kadın doğum yapmakla birlikte kan görmeyebilir. Nitekim Hz. Peygamber döneminde bir kadın doğum yapmış ve lohusalık kanı görmediği için kendisine “zatu’l-cüfuf (kanı kuru)” denilmiştir. (bk. el-Kasanî, a.g.e., l, 41-43; İbnü’l-Hümam, a.g.e., l, 129; İbn Abidîn, a.g.e., l, 275 vd.)

  Lohusalık süresi içinde görülen temizlik de nifastan sayılır. Örneğin; doğumdan sonra on gün kan gelip, beş gün kesildikten sonra on gün daha kan gelecek olsa, bu yirmi beş günün tamamı lohusalık süresi sayılır.

  El ve ayak gibi uzuvları belirmiş olan bir çocuğun düşmesiyle lohusalık hali meydana gelir ve genellikle on-onbeş gün kadar devam eder. Fakat henüz uzuvları belirmemiş bir düşüğe nifas hükümleri uygulanmaz. Bunun düşmesiyle görülen kan üç gün sürer ve daha önce de en az on beş gün temizlik hali devam etmiş bulunursa bu, hayız kanı olmuş olur. Böyle değilse özür kanı sayılır.

  Lohusalık süresi içinde bir koca, aybaşı halinde olduğu gibi eşiyle cinsel ilişkide bulunamaz. Aksi halde günahkâr olur ve tevbe – istiğfar etmesi gerekir.

 3. Misafir
  Biraz cekiniyorum aslinda ama sormak zorundayim... ben dogum yapali yirmi gun oldu ve bugun gusul aldim esim ise dort gozle bugunu bekliyo simdi kirk gunu doldurmadan esimle birlikte olabiliyor muyum dinimizce bi sakincasi var mi temizlenmis oldugum halde kirk gunu beklicem mi bilgilndirirsenz cok sevinirim...

 4. arifselim
  Yönetici
  Lohusalığın en fazla süresi 40 gündür ama bu illaki 40 gün sürecek diye bir kural yoktur. En azı bir gün hatta bir kaç saat dahi olabilir. Akıntı kesilirler kadın temizlenir ve eşi ile birlikte olabilir.

 5. Misafir
  Elli beş gün oldu kanamam hala devam ediyor namaz da kilamiyorum ne yapayım

 6. arifselim
  Yönetici
  Geçmiş olsun. Lohusalık hali en fazla 40 gündür. 40 günden itibaren artık bu özür kısmına girer gusül alır ve ibadetlerine başlamalısın. Bu durumda gelen kanamalar sadece namaz abdestini bozar.

 7. Misafir
  Benim kafamı kurcalayan lohusa bir kişi neden 40 gün ewden cıkamıyor dinimizce böyle birşey varmı büyüklerin demesi başka alemlere karışırmış 40 gün içinde ewden çıkan kişi konuyla alakalı çok karışık kafam yardımcı olurmusunuz

 8. mum
  Administrator
  Lahosa olan bir kadın evden çıkamaz diye dini bir kural yoktur. Belki siz yanlış anlamışsınız, kocası ölen veya boşanan kadın iddet süresince farz bir işi olmadan çıkmaması gerekir.

 9. Misafir
  32 gunum doldu kanamam bir hafta on gundur yok koyu bir akinti vardi gitikce azaliyar acaba esimle iliskiye girebilirmiyim

 10. arifselim
  Yönetici
  Akıntı devam ettiği sürece 40 gün dolana kadar cinsel ilişkiye girmeniz haramdır. 40 gün dolmadan da akıntılar tamamen biterse o zaman gusül alınır ve ibadetlere başlanabilir.

 11. Misafir
  27 gün oldu doğum yapalı kanamam kesildi hep az kanamam oldu çok nadir çamaşırım batıyo iliskiye girdim günahı var mı bilmiyordum 40 gün beklenmesi gerektigini

 12. arifselim
  Yönetici
  Bekleme süresinin en uzun miktarı 40 gündür. Asıl olan kanamanın kesilmesidir bu bir gün bile olabilir hatta bir iki saat bile sürebilir. Kanama devam ederken ilişkiye girmek caiz değildir. Tövbe etmeli ve tekrar etmemelisiniz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
lohusalık kaç gün sürer,  dinen doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir,  doğumdan kaç gün sonra ilişkiye girilir dinen,  lohusalık ne kadar surer,  lohusa kaç gün sürer,  dinimizde lohusalık kaç gün sürer,  lohusalik kac gun surer