5 üzerinden 3.90 | Toplam : 10 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Yalan yere çocuğum üzerine yemin ettim

  arkadaşlar selamunaleykum cümlemize;
  ben çocuğumun üzerine yemin ettim yalan yere. o an için tek çıkar yol olduğunu düşündüm ama şimdi kalben çok pişmanım. bir çok yerde araştırdım ama tam istediğim cevabı bulamadım. daha önce de bir arkadaşım aynı şeyi sormuş ama ben tatmin olmadım verilen linklerden. bunlar ince konular ve genelleme yapmak yanlışa götürebilir insanı.
  sizden ricam açık olarak araştırmalarım sonucu edindiğim çıkarımlara fikir vermeniz bilginiz dahilinde;
  - çocuk üzerine yemin etmek diye bir şey yoktur zira yemin sadece Allah'ın adı ile edilirse yemin olur. Allah adı kullanılmadan edilen yeminde sadece insanları bilerek kandırmaktan dolayı günah vardır,tövbe edilmelidir.
  - çocuk üzerine edilen yalan yeminin kefareti olmaz,bunun tek affedicisi Allah tır. tövbe edilmeli.
  - çocuk üzerine veya başka bir şey üzerine edilen yeminde bozulursa veya yalan yere edildiğinden pişman olunursa kefareti verilerek Allah tan af dilenmeli ve tekrarı olmamalıdır.

  şimdiden teşekkür ederim...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Kıdemli Üye

  Cevap: yalan yere çocuğum üzerine yemin ettim

  Vakıaya aykırı olan bir şeyin doğruluğuna yemin etmek.

  Yalan yere yemin eden kişi, Allah'ı yeminine şahid göstererek insanları kandırmak istediği için O'nun mukaddes adını istismar etmekte, O'na iftirada bulunmaktadır. Bu nedenle Hz. Peygamber, büyük günahların en büyüklerinden birinin de yalan yemin olduğunu söylemiştir. (Buharî, Edeb, 6). "Birbirinizi aldatmak için (yalan) yemin etmeyin, bu yüzden yere sağlam basan ayak sürçebilir ve Allah yolundan alıkoymanıza karşılık kötü bir azab tadarsınız. Bunun için size (ahirette de) büyük bir azab vardır" (Nahl,16/94) âyeti, yalan yeminin cezasının ilahî azab olduğunu belirtmektedir.

  Bir kimse geleceğe yönelik yaptığı bir yemini bozduğunda, kefaretini ödemek suretiyle yeminin günahından kurtulur (bk. Yemin Keffareti); fakat yalan yemin öyle büyük bir günahtır ki, onun cezasını keffaret dahi düşüremeyeceği için, yalan yeminde keffaret olmaz. Böyle bir günah işleyen kişi, yalanına şahid gösterdiği Allah'a tevbe etmeli, af dilemeli ve bir daha bu günahı işlememelidir. Onun günahım ancak Allah affedebilir. Yalan yeminle başkalarının hakkı alınmışsa, velev ki bu kanun yoluyla olsun, ikinci bir günah daha işlenmiş olur. Haksız yere elde edilen bu hak, sahibine ödenmedikçe tevbe ile kurtuluş olmaz. Mesela bir kimse, ödemediği borcunu bile bile "ödedim" diye yemin etse, karşı taraf da alacağını isbat edemese ve hâkim, yalan yemin edenin borçsuz olduğuna hükmetse, bu kişi iki büyük günahı birden işlemiş olur. Bir de dikkatsizlik, kötü alışkanlık, hata... gibi sebeplerle yalan yere yemin etmek durumuna düşülür. Şüphesiz ki bunun günahı diğeri gibi değildir. Fakat gelişi güzel, lüzumsuz yere Allah'ın adını anmak da bir günahtır. Bu nedenle dile hakim olmalı, yemini alışkanlık haline getirmemeli, ancak çok önemli durumlarda yemin etmelidir. Yeminde niyet, yemin ettirenin maksadına göredir. bu nedenle, yemin eden kişi kalbinden başka şeyleri geçirerek yemin ederse yine yalan yemin etmiş olur. Mesela, Ahmed'e olan borcu için yemin ettirilen kişi, Mehmed'e ödemiş olduğu,borcu kasdederek, borcumu ödedim diye yemin ederse, yalan yemin etmiş olur (Ayrıca bk. Yemin md.).

  Akif KÖTEN
  arşivden...


 3. 3
  tekturk Devamlı Üye

  Cevap: yalan yere çocuğum üzerine yemin ettim

  Kardes kanin donmadimi cocugunun uzerine yemin ederek??
  Tovbe tovbe insan korkar yahu cocugumdan olurum diye??


 4. Reklam

 5. 4
  Misafir

  Cevap: yalan yere çocuğum üzerine yemin ettim

  Yeminimi bozarsam eger soyle olsun diye icimden gecirdim ve yeminimi bozdum bise olur mu


+ Yorum Gönder