+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamın yasakladığı davranışlar nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. mumsema
  Administrator

  Cevap: islamın yasakladığı davranışlar nelerdir


  Reklam  Cevap: islamın yasaklağıdı davranışlar HARAMlardır.

  Haram nedir?


  Sözlükte "yasak, memnu" anlamına gelen haram, dini bir terim olarak, kesin bir delille, açık bir şekilde yapılmaması istenen fiildir. Hanefîlere göre bir fiilin haram olması için, âyet, mütevatir veya meşhur sünnet gibi kesin bir nassla sabit olması ve açık bir şekilde haramlığa delalet etmesi gerekir. Bu nedenle, açık bir şekilde delalet etmeyen veya ahad yolla sabit olan hadisle haramlık sabit olmaz.
  Haramlar, li-aynihi haram ve li-gayrihi haram olmak üzere ikiye ayrılır. Kendisinde bulunan kötülük sebebiyle, baştan itibaren haram kılınan fiillere li-aynihî haram denir. Zina, hırsızlık, adam öldürme bu türden haramlardandır. Aslında haram olmamakla birlikte, başka bir şeyden dolayı haram kılınan fiiller de, li-gayrihî haramdır. Bayram günü oruç tutma, Cuma vaktinde alışveriş, avret mahallinin açılması böyle yasaklardandır.
  Haram, dinî bir kavram olup, bunu tespit ve tayin yetkisi sadece Allâh'a aittir. Bu konuda insanların yetkisi yoktur. Hz. Peygamber'in bu konudaki hadisleri, Allâh'ın koymuş olduğu hükmü açıklamaktan ibarettir. Bu nedenle İslâm âlimleri, hakkında nass bulunmayan konularda ihtiyatlı davranarak haram tabirini kullanmaktan kaçınmışlardır. Haramı işleme ve harama ulaşma konusunda iyi niyet, dolaylı yollar ve vasıtalar haramı helal kılmaz.

 3. Misafir
  güzel konular vermişsiniz ama biraz daha çok olursa daha iyi olur

 4. Misafir
  tşekkurler

+ Yorum Gönder
islamın yasakladığı davranışlar ,  islam dininin yasakladığı davranışlar,  islam dinin yasakladığı davranışlar